Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НЗОК ще поеме цитонамазките, когато приключи незапочнал проект

4 коментара

Здравният министър Стефан Константинов заяви в петък, че “се е разбрал“ с Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) тя да не плаща за цитонамазки, докато не приключи просрочилата всички срокове и все още незапочнала програма “Спри и се прегледай“.

Цитологичното изследване е изключително важно и всяка жена трябва да го прави веднъж годишно, тъй като то има за цел да открие изменения на клетките в ранен стадий, преди да се развие рак на маточната шийка. В края на януари директорът на здравната каса Нели Нешева предложи касата да поеме това изследване като мярка за ограничаване на заболеваемостта от рак на маточната шийка. От 2006 година до 2008 година НЗОК плащаше за изследването, но след това то отпадна от пакета, който покрива.

 

У нас годишно се откриват около 1100 нови случая на рак на маточната шийка, а около 340 жени умират от него.

 

Ако знаят, че касата поема това изследване, се предполага, че много повече жени биха го правили.

 

Според здравния министър обаче касата не трябва да плаща, докато не приключи програмата “Спри и се прегледай“, която трябваше да започне още през 2009 година, но оттогава насам постоянно се проваля и до момента прегледи по нея не се правят.

 

За последно крайният срок бе удължен през септември миналата година и проектът трябва да приключи до 21 октомври 2013 година. Според Константинов в момента програмата върви добре и скринингът ще започне през тази година. По проекта на стойност 19.5 млн. лева финансиран от Европейския социален фонд, трябва да бъдат извършени профилактични прегледи за рак на млечната жлеза и цитонамазки при жените и за колоректален карцином при двата пола.

 

“Предпочитам първо да изразходваме евросредствата и след това да мислим за пари на данъкоплатеца или на здравноосигурените”, коментира министърът.

 

Прегледите се очаква да започнат през есента на тази година, като цитонамазки вероятно ще бъдат направени на около 200 000 жени. При това програмата има за цел да обхване и “население от социално изключени групи и общности“, сред които преобладават хората без здравни осигуровки, за които НЗОК не плаща.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #4
  2. Анонимен
    #3

    Много съм изненадана да разбера че е имало период, когато цитонамазката е плащана от здравната каса! Всяка година ходя на гинекологичен преглед в рамките на годишния профилактичен преглед и винаги за цитонамазката, ако искам и нея да ми направят, съм плащала лично - струва няколко лева (миналата година като че ли бяха 7лв., а най-старият ми спомен е за 4лв. Прегледът и вземането на цитонамазката се правят безплатно от гинеколког, нает от няколко общопрактикуващи лекари, за да обслужва пациентките им, а изследването на намазката се прави в лаборатория и се заплаща именно с тези няколко лева.

  3. Анонимен
    #2

    Цитономоската е гинекологична, а специализацията на този нещастен доктор подсказда конфликтът на интереси които тресат гилдията.

  4. Анонимен
    #1

    Класически пример на чиновническо безобразие!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.