Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

О, колко глупава търговска война

10 коментара

И така, търговската война започна. И колко глупава е тя.

Моята редовна коментарна статия утре ще е за здравеопазването, но аз почувствах, че трябва да си кажа мнението за тази идиотщина, при това не само в Туитър.


Официалното - и правно - обяснение на митата върху стоманата и алуминия е националната сигурност. Това е очевидно измамна обосновка поради факта, че основните преки жертви са демократични съюзници. Тръмп и компания, както може да се предположи, обаче най-спокойно ни казват лъжи за икономическата политика, тъй като правят това за всичко. Те ще възприемат митата като съвсем честна игра, ако тази политика осигури работни места, с които Тръмп ще може да се похвали. Ще стане ли това?


Точно тук обстоятелството, че съм професионален икономист, ми причинява малко затруднения. Верният отговор за влиянието на търговската политика за създаването и закриването на работни места, без значение за колко добра или лоша е смятана тя, всъщност е нула.


Защо? Управлението за федерален резерв (УФР) на САЩ сега повишава постепенно лихвените проценти, защото приема, че в страната повече или по-малко има пълна заетост. Дори митата да водеха до икономически растеж, тогава УФР просто щеше да увеличава лихвите по-бързо, което на свой ред би изтласквало работни места в други сектори: строителството би пострадало от покачващите се лихвени проценти, доларът би поскъпнал, правейки американската промишленост по-малко конкурентоспособна, и т. н. Така че цялата ми професионална подготовка ме кара да отхвърлям въпроса за работните места като неоснователен.


Мисля обаче, че това е случай, при който макроикономиката, макар да мисля, че е права, възпрепятства полезните дебати. Искаме да знаем дали търговската война на Тръмп ще създаде или закрие работни места при константна парична политика, при все че знаем, че тя няма да е постоянна величина.


И отговорът, почти със сигурност, е, че търговската война всъщност ще бъде убиец, а не създател, на работни места, по две причини.


Първо, Тръмп налага мита на междинни стоки - такива, които се използват за производството на други продукти, някои от които трябва да се конкурират на световните пазари. Най-явно, разходите по производството на автомобилите и други трайни промишлени изделия ще се увеличат, което ще намали техните продажби; и каквото и да бъде повишението на заетостта в производството на метали, то ще бъде неутрализирано от загубите на работни места в секторите надолу по веригата.


Простата сметка показва, че е крайно вероятно дори този пряк ефект да се отрази отрицателно на заетостта.


Второ, други страни ще предприемат ответни мерки срещу американския износ, което ще струва работни места във всички сектори - от мотоциклетите до надениците.


В някои отношения тази ситуация ми напомня за митата върху стоманата, наложени от президента Джордж Буш-младши. Те се дължаха отчасти на арогантност: администрацията на Буш възприемаше Америка като неоспоримата суперсила в света, каквито и бяхме във военен план; тя обаче не разбра, че ние съвсем не бяхме също толкова доминиращи в икономиката и търговията, и имахме много за губене от един търговски конфликт. Администрацията на Буш набързо получи урок от гневния Европейския съюз и отстъпи.


В случая с Тръмп мисля, че е налице различен вид илюзия: той си въобразява, че тъй като ние имаме търговски дефицит с редица страни, нямаме кой знае какво да губим, и останалата част от света ще се подчини скоро на волята му. Той обаче греши, поне по четири причини.


Първо, въпреки че изнасяме по-малко, отколкото внасяме, ние все пак имаме голям износ; едни ответни търговски мерки ще навредят на много американски работници (и особено на фермерите), доста от които гласуваха за Тръмп и сега ще се почувстват предадени.


Второ, съвременната търговия е сложна - страните не просто продават крайни продукти една на друга, а става въпрос за комплексни вериги на стойност, които търговската война на Тръмп ще наруши. Много американци ще се окажат губещи, дори да не са пряко заети в производството на износни стоки.


Трето, ако ескалира по-нататък, търговската война ще повиши потребителските цени. В момент, когато Тръмп отчаяно се опитва да убеди обикновените семейства, че са спечелили нещо от неговите данъчни намаления, няма да е необходимо кой знае какво, за да бъдат заличени тези, колкото и малки да са, печалби.


Най-накрая - и мисля, че е наистина важно - ние си имаме работа с реални страни, предимно демокрации. Реалните страни имат реална политика; те имат гордост; и избирателите в тях наистина не харесват Тръмп. Това означава, че дори техните лидери да искат да направят отстъпки, избирателите вероятно няма да го позволят.


Нека разгледаме случая с Канада - малка, кротка страна, която може да пострада тежко от една търговска война с гигантския си съсед. Възможно е да си помислите, че това ще направи канадците много по-податливи на сплашване от Европейския съюз, който е също толкова икономическа суперсила, колкото и ние. Само че дори правителството на канадския премиер Джъстин Трюдо да бе склонно да отстъпи (досега канадските лидери като министъра на външните работи Кристия Фрийланд звучат по-гневно от когато и да било), те ще се изправят пред мощна ответна реакция на канадските гласоподаватели на всичко, което би изглеждало като капитулация пред подлия кавгаджия отсреща.


Така че това е изпадане в един изключително глупав икономически конфликт. При това ситуацията в тази търговска война по всяка вероятност няма да се развие непременно в полза на Тръмп.

*Пол Робин Кругман е американски икономист и пишещ анализатор. През 2008 г. печели Нобеловата награда за икономика за неговите приноси за Новата търговска теория и Новата икономическа география.

 

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #10

    "Америка фърст" и "Купувайте американското" са призиви, които означават раздвижване на вътрешния пазар, в който стоките и парите са налични, а потреблението е ниско.

  2. Лизи Гугуткова
    #9

    Ние сме в търговска война, а рашкия няма икономика! заглавие: У российской экономики отказала промышленность

  3. Nikola Nikolov
    #8

    Дали , в резултат на действията на Президента на С А Щ , кгб-гномчето - диктаторът путлер , много "искрено" и "загрижено" се е изцепило , че "от сърце желае просперитет на Европейския съюз"??!! Ха-ха-ха-ха - милиционерчето "силно желаело" един "процъфтяващ Европейски съюз"????!!!! Ха-ха-ха-ха , ха-ха-ха-ха-ха!!!!!

  4. Nikola Nikolov
    #7

    Този уважаван нобелист е изразил аналитичните си виждания некоректно - те са извадка от цялостната външна политика на Тръмп и засягат единствено последните решения на Президента на С А Щ , относно митата за алуминия и стоманата.Независимо от нервните реакции на Европа и Канада , струва ми се прсилено да се говори за "търовска война" - просто Тръмп , в съответствие с познатата си програма , с която се яви на изборите , поправя несправедливости , които са за сметка на могъщата му страна и нейния богат

  5. tim
    #6

    На Кругман писанията са доста фриволни. Нито е акуратен икономически анализ, нито политически. Под натиск на Тръмп Европа ще увеличи военните си разходи. Което струва пари, но аз го възприемам като положително явление. И търговската "война" според мен е преувеличена.

  6. Преслав
    #5
  7. deni123
    #4

    не знам, за мен нещата не са обяснени достатъчно добре в статията. Други са нещата и Тръмп има по-верен бизнес нюх. Аз съм спокоен, защото България, не губи, защото няма износ на стомана към САЩ:-)))

  8. trezwomislesht
    #3

    Не съм си и помислял, че Х.Клинтън можеше да бъде по достоен президент на САЩ. Но Тръмп, който действа изключително с бизнес прийоми в политиката, където се изисква и дипломация, наистина действа като слон в стъкларски магазин.

  9. 1107a
    #2

    Трябва да си зададем въпроса: кой печели от последните действия на Тръмп?1. Суспендиране на ядреното споразумение с Иран и скок на цените на петрола.2. Въвеждане на мита върху вноса на стомана и алуминий и влошаване на отношенията с най-верните съюзници на САЩ, без да има перспектива за положителен резултат за американските граждани.Изводите може да си направи всеки мислещ човек.

  10. Русия го направлява. А той защитава интересите на американските СИ избиратели! Дано Европа порастне и проумее, че не е в европейски интерес да бъде малкото дете на САЩ

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.