Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Обама отмени изтеглянето на войските от Афганистан

5 коментара

САЩ ще продължат военното си присъствие в Афганистан след 2016 г., заяви американският президент Барак Обама.

Той обяви, че е взел решение да задържи намиращите се в Афганистан 9800 американски военни през по-голямата част от 2016 г., а от 2017 г. да остави там 5500 войници, защото ситуацията със сигурността "все още е много деликатна, а на някои места има риск от влошаване".

Сегашното решение е промяна спрямо обещанието му да изтегли войските на САЩ от Афганистан преди края на мандата си, който завършва в началото на 2017 година.

"Афганистанските сили не са толкова силни, колкото трябва да бъдат. САЩ няма да позволят Афганистан да се превърне в безопасно убежище за терористите”, заяви Обама.

По думите му ситуацията със сигурността "все още е много деликатна, а на някои места има риск от влошаване".

Преоценката на американското присъствие в Афганистам е в ход от няколко месеца и не е свързано пряко със скорошната офанзива на талибаните в Кундуз, но потвърждава липсата на готовност в афганистанските сили да поемат отговорността за сигурността в страната.

Обама посочи още, че американската мисия продължава да е за обучаване на афганистанските сили и за антитерористични операции и определи този ход като "скромно, но смислено удължаване".

"Не подкрепям идеята за безкрайна война. Като се има предвид какво е заложено в Афганистан обаче, аз съм твърдо убеден, че трябва да направим това допълнително усилие", каза той.

Обама добави, че това решение ще покаже на талибаните, че единственият начин да постигнат пълно изтегляне на американските войски е да сключат споразумение с афганистанското правителство.

През март той преустанови изтеглянето на американските войски от Афганистан, макар и по-рано да обеща, че до края на тази година половината от тях ще се върнат у дома, а след още една година ще има американски военни само на територията на посолството в Кабул.

Смята се, че президентът се е отказал от тези свои намерения под натиска на Пентагона и на Комитета на началник-щабовете на въоръжените сили на САЩ, както и на афганистанското държавно ръководство, което се опасява, че афганистанската армия няма да може сама да защити страната от талибаните и Ал Каида.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ана
    #5

    Искрено съжалявам ако обидих някого като нарекох Сталин престъпник :)

  2. Коментарът е изтрит в 04:44 на 18 декември 2015 от автора.
    #4
  3. Ана
    #3

    За съжаление те не за пръв път го правят. 1945 г. те оставиха Источна Европа в ръцете на диктатора Сталин и с това най мракобесните режими които светът познава върлуваха цели 45 години в Европа и Азия. И тогава не ставаше дума да се угоди на избирателите и не беше Обама а Розевелт. Политиката на Обама не се определя от някакви избиратели а от хора като Пени Притцкер и компания които му дадоха парите за изборната кампания.
    WASHINGTON (Reuters) - CNN reported that radical Zionist Chicago businesswoman

  4. Ана
    #2

    За съжаление те не за пръв път го правят. 1945 г. те оставиха Источна Европа в ръцете на престъпника Сталин и му помогнаха да установи най-мракобесните режими които светът познава. Тогава не беше Обама а Розевелт и не ставаше въпрос да се угоди на някакви избиратели. Той обеща също мир в Палестина но там е точно обратното сега. Не заради избирателите е такава политиката на Обамо а заради тези които му дадоха парите за изборната кампания, като Пени Притцкер и компания
    https://electronicintifada.net/content/how-barack-obama-learned-love-israel/6786
    WASHINGTON

  5. lubobansko12
    #1

    Изтеглянето на САЩ от Ирак и Афганистан са най-саморазрушителната стъпка на американската политика от Втората световна война насам. Тя е съпоставима само с оттеглянето на Америка от европейските дела и отказа от зашита на демокрацията в света. Всичките тези грешки са дело на администрацията на Обама и негова лична отговорност. Това показа, че в американската политика има твърде голяма зависимост от решенията на един лидер или дори на една партия, която зависимост е право-пропорционална на грешките

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.