Световната икономика вече не може да се решава от двама души около чаша уиски, както можеха да си позволят да постъпят Франклин Рузвелт и Уинстън Чърчил при изработването на Бретънуудската система през 40-те години на миналия век, каза президентът.
На въпрос за темпа на реформите Обама обясни, че срещата на Г20 не може да се сравнява с конференцията в Бретън Уудс, където бе създадена новата, следвоенна световна финансова система, тъй като преговорите с много повече участници в днешния свят са доста по-трудни.
Светът, в който живеем, е различен и това не е загуба за Америка. Европа се възстанови и днес е могъща сила, Япония се възстанови и се превърна в могъща сила. Китай и Индия също напредват и това е хубаво, тъй като означава, че милиарди хора ще се спасят от бедността, а в дългосрочен план гарантира повече мир за света, каза президентът.
На пресконференцията Обама заяви, че иска външна политика, която залага на вслушването и сътрудничеството с други страни, отбелязва Асошиейтед прес.
Постигнатото вчера споразумение на срещата на върха на Г20 в Лондон и обещанието за нови ресурси за Международния валутен фонд няма да решат сами по себе си глобалната икономическа криза, но са първата решителна стъпка по пътя към изхода, коментира в петък европейският печат.
Според "Файненшъл таймс" е бил постигнат полезен напредък, но предстои да бъде изминат още път.
Изложеният от британския премиер Гордън Браун план от шест точки за спасяването на света отразява някои истински постижения: щедро увеличeние на средствата за МВФ, ново отпускане на специални права на тираж и подкрепа за търговията, пише вестникът, но отбелязва, че Браун звучал неубедително по други ключови въпроси, най-вече за прочистването на банките от "токсични активи" и бъдещите финансови стимули.
Британският "Гардиън" потвърждава, че в краткосрочен план световната икономика ще се препъва в два общи проблема: глобална рецесия и безпрецедентна банкова криза. Посланието на срещата бе, че страните трябва да се изправят пред тези проблеми всяка поотделно и затова общ план за прочистване на банковата система от токсични активи няма, коментира изданието в редакционен материал. Вестникът отбелязва, че в крайна сметка срещата не е била "нов Бретън Удс", нито пък е довела до "ново глобално споразумение", каквито са били големите очаквания, но все пак е било постигнато много: 1.1 трилиона долара в помощ на страните със среден и нисък приход.
Богатите и новозабогателите страни признаха, че, колкото и тежко да е положението им, фронтовата линия на кризата е в Източна Европа и в онези икономики, които едва са започнали да се отварят за чужди капитали, пише "Гардиън".
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
9 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Възмутен съм, че ценни съвети и мъдри напътствия не е дал вожда и учителя Гоце от Сирищник.
в зависимост от условията може и сам човек на чаша уиски да решава нещата."...да натисна копчето, или да не натисна копчето..."
Търсиш съвети от човек никога не се занимавал с икономикаТой и от история дали разбира не се знае.Преди 1989 годтовореше едно за историята а сега друго.Значи нагажда приказката си според времето.Невиждаш ли че всичките му съветници и съпартийци се все едни и същи.Преди 20 годбяха на власт и до къде докараха страната.?? ясна работа Лукановата зима Виденовата зима и т.н.Никога под тяхното управление България не е била в добро със-тояние.Жалкото е че младите не знаят за това.Много е писано по този въпрос,но …
все се намират хора дето или опровергават че не е истина или изкривяват нещата.Наби самия Гоце предложи 4.2.1997 да влезе в учебниците като дата на помирение и идващо благоденствие.Едно централно министерство на икономиката и енергетиката се "води" от един набеден доцент.Саге пак е в СССР-Ру-сия за инструкции.Поредните заробвания ще направи нищо друго.Много има да се пише.Само дано народа да излезе да гласува масово и не за тях-комунисите.
По-добре двама на по чаша уиски в Бретън Уудс,отколкото един на бутилка водка в Кремъл!
Xaxaxaxaaa... absolutno viarno
Не знам дали "съдбата на света" се е решавала, или се решава на чаша уиски, но решителите не са нито Чърчил, нито Рузвелт, нито ще е Обама, или пък някой от Г-20 тълпата.
.
Ако гарантираните от държавата влогове се отнасят само до тези с 3 до 5 процента лихва , всички банки , които в момента мачкат икономиката с лихви по кредитите 15 - 22 процента , ще бъдат принудени да намалят лихвите поради изтичане на вложители и нормалното състояние на нещата ще се възстанови.
Няма никакъв проблем съдбата на света да се реши на чаща уиски, стига чашата да е в правилните ръце.