Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Обама: САЩ не са във война с исляма

21 коментара
Обама: САЩ не са във война с исляма

В обръщение към турския парламент в понеделник американският президент Барак Обама заяви, че САЩ не са във война с исляма, предададоха осведомителните агенции в понеделник.

Президентът обърна голямо внимание на изграждането на по-добра връзка между американците и мюсюлманите и изтъкна, че терористични организации като Ал Каида са екстремисти, които не представляват мнозинството от мюсюлманите.

"Нека кажа това толкова ясно, колкото мога. САЩ не са и никога няма да бъдат във война с исляма. Всъщност нашето партньорство с мюсюлманския свят е ключово за премахването на една периферна идеология, която хората от всичкивероизповедания отхвърлят", заяви Обама.

Той подчерта, че отношенията на Америка с мюсюлманския свят не може и няма да се основават на противопоставянето на Ал Каида и че САЩ ще търсят широка ангажираност, основаваща се на взаимен интерес и уважение.

"Ще изразим нашето дълбоко уважение към ислямската вяра, която е направила толкова много през вековете, за да направи света по-добър, включително и моята собствена страна", каза американският президент.

Ал Джазира и Ал Арабия, две от най-големите арабски сателитни телевизии, излъчиха речта на Обама на живо.

В обръщението си към турския парламент президентът нарече страната важен съюзник на САЩ в много сфери, включително в борбата срещу тероризма.

Той приветства напредъка на Турция като демократична страна и обърна внимание, че всички демокрации трябва да съблюдават спазването на правата на малцинствата. Обама подчерта, че лично се вълнува силно от този въпрос като президент на страна, в която "не твърде отдавна беше трудно някой, който изглежда като мен, да гласува".

Американският президент повтори позицията си, изразена в края на миналата седмица и пред европейските лидери в Прага, че членството на Турция в Европейския съюз "би разширило и заздравило" европейските основи.

Подкрепата на САЩ за турското членство в ЕС се приема със скептицизъм от някои членове на съюза. Френският президент Никола Саркози например заяви вчера, че решението трябва да се вземе от ЕС, а не от Вашингтон.

Обама каза пред турския парламент, че САЩ не говорят като член на ЕС, а като "близък приятел на Турция и Европа".

В края на осемдневната си обиколка, която ознаменува дебюта му на световната сцена, американският президент е на двудневно посещение в Турция. То започна от столицата Анкара. Там Обама разговаря с турския си колега Абдуллах Гюл и премиера Реджеп Ердоган, а след речта си във Великото национално събрание има отделни срещи с лидерите на опозиционни партии. Укрепването на връзките с Турция е особено важно за САЩ в момент, когато новата администрация във Вашингтон търси решения на проблемите и конфликтите в района от Иран до Афганистан.

Турция и САЩ продължават съвместната борба  с тероризма с предишната  си решимост, заяви Ердоган след разговора си с американския президент. Двамата са обсъдили и енергийни въпроси.

По-късно Обама пристигна в Истанбул, за да се включи във вторият годишен форум на инициативата на ООН "Алианс на цивилизациите".

И новият генерален секретар на НАТО с помирително послание към исляма

По-рано в понеделник форумът бе открит при изключителни мерки за сигурност в хотел "Чъраган сарайъ" от турския премиер Реджеп Тайип Ердоган.

Инициативата за "Алианса на цивилизациите" бе обявена от генералния секретар на ООН през 2005 година. Идеята бе дадена от турския премиер Ердоган и испанския му колега Хосе Луис Сапатеро след кървавите терористични актове в двете страни. "Алиансът на цивилизациите" има за цел да съдейства за културния и меджуетническия диалог между Запада и ислямския свят.

България се присъедини към Групата на приятелите на "Алианса на цивилизациите" през 2007 г., а на втория годишен форум е представена от президента Георги Първанов. В истанбулския форум участват и генералният секретар на ООН Бан Ки-мун, президентът на Словения Данило Тюрк, испанският премиер Хосе Луис Сапатеро, външните министри на около 30 държави.

Президентът Георги Първанов предложи пред участниците във форума на "Алианса на цивилизациите" в Истанбул да бъде създаден фонд за разработване на методология, по която "да помогнем на преподавателите, на младите хора да опознаят същността на религиозните и културните различия и да намерят пътищата за сближаването в един перспективен план".

Българският президент подчерта, че страната ни има дълбоки традиции на толерантни междуетнически отношения и се опитва да спомогне за развитието на този модел в региона на Югоизточна Европа. Той припомни сложната история на народите на Балканите и необходимостта от преодоляване на стереотипните възприятия между отделните националности.

"Защото, ако погледнете учебниците по история, там ще видите главно картите на военните действия между нашите страни, нещо, което, разбира се, не можем да подценяваме. Но върху тези карти ние наслагваме картите на културното взаимодействие, на икономическото взаимодействие, така наречените „културни коридори", каза Георги Първанов.

Едно от ключовите изказвания в началото на форума бе на новоизбрания генерален секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен. Както е известно, изборът на Расмусен стана възможен, след като в последния момент Турция се отказа от намерението си да наложи вето заради отказа на вече бившия датски премиер да предприеме мерки срещу вестник "Юландс постен", който през 2005 г. отпечата предизвикалите международен скандал и вълна от протести в мюсюлманския свят карикатури на пророка Мохамед.

На срещата на "Алианса на цивилизациите" Расмусен се опита да изпрати помирителен сигнал без да се отказва от своите убеждения, като призова за баланс между свободата на изразяване и уважението към религиозните чувства.

Генералният секретар на НАТО посочи, че предразсъдъците трябва да бъдат преодолени, а диалогът между културите и религиите да бъде "основан на взаимно уважение и разбиране". Расмусен обаче подчерта, че всички видове цензура са врагове на диалога.

Той не се извини директно за поведението си през 2005 година, но каза, че уважава всички религии. "Уважавам исляма като една от основните религии в света, както и религиозните му символи", каза Расмусен и обеща, че като генерален секретар на НАТО ще обърне "сериозно внимание на религиозните и културни чувствителни въпроси на различните общности в нашия все по-плуралистичен и глобализиращ се свят".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

21 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Да!
    #22

    Това е въпросът и Обама е длъжен да го постави. За да му се даде отговор.

  2. kiki
    #21

    А нашите Гоце и Серьожа точно това правят.Хванали един Левскар и го изтезават за да се противопостави на турците.ДА ама не.Турците са националисти като Левскарите и ги избива на социализъм само като дойдат в България.Серьожа и Гоце да си воюват с техните социалистчета срещу Турция.

  3. .dru
    #20

    ще ни докара некоя беля!Има да си спомняме за Буш с носталгия.

  4. boby1945
    #19

    незнание или високо самомнение (може би и трите заедно) са във война с исляма от 1948 година и което е най-зле войната се задълбочава и усложнява! Сега и Иран - цитаделата на шиитите е във яка война със САЩ. А ние от ЕС, понеже сме много печени, не "скаме", вече 40 години, Турция в ЕС! Лоши спомени имаме, още по лоши предстоят!!

  5. 07
    #18

    Внимавайте!Ислямът , ув. г-не, е в тотално настъпление и БГ не може да го спре както го стори преди години..Achtung!Турция няма място в Европата, защо е азиатска държава..И не ни давай акъл кого да вземем в ЕС.Гледай си МехІсо и Фидел. Че и Чавес..

  6. От ЕС
    #16

    път докато стигне Европа. Само резултатите трябва да бъдат определящи,а не желанията и мечтите на САЩ продиктувани от икономически и военностратегически интереси!!!

  7. ВЛАК GT
    #15

    ДВЕ МИНУТИ ЗА СТАНИШЕВ, ДВА ДНИ ЗА ТУРЦИЯ?!

  8. Аня Ванчева
    #14

    Ибама, Хюсеинчо мой! Не приляга на един адаш на Саддам Хюсеин да води война с исляма. Не приляга на един роден мюсюлманин като тебе да издава грозните тайни на исляма, например, че исляма е във война с целия свят от първия ден на своето съществуване. Тази война се нарича джихад. Не издаваш грозната тайни на исляма, че първото задължение на всеки мюсюлманин е да води джихад срещу враговете на алаха. И че първата цел на тази война е да покори света и да го превърне в арабска пустиня.

  9. recipro4en
    #13

    Zasto togava US ne priemat Mexico za stat na US - i da vavedat US $ za vakuta, da razreshat na Mexivancite da rabotjat i glasuvat...pa i nali sa hristijani, daje e po lesno..ama ne samo NAFTA. A turcija e isljamistka musulmanska darjava ..nikakvo EU za Turcija!!! US da ne ni ja nabutvat...

  10. Стършел
    #12

    Турция е най преспективната страна не само в Европа и Азия а и в целия свят. Не вярвате нали? Обама е в Турция, не заради човешките права или за правата на мюсюлманите, а за Американските права. Обама е в Турция с една цел, да купи "ETI BANK". Знаете ли колко пари е капитализацията на тази банка? Ще се шашнете...9 трилиона долара. А за колко искат американците да я купят? Ами за 40 милиона (даже не 40 милиарда). Това е причината, и даже почти са се разбрали. На Турция не и трябва кредити нито от

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.