Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Обама се закани, че САЩ ще отвърнат на хакерските атаки на Русия

Вашингтон обаче има много малко възможности за реакция

4 коментара
Барак Обама
Съединените щати ще отвърнат на хакерските атаки, извършени от Русия по време на американските президентски избори, заяви президентът Барак Обама в ефира на радио Ен Пи Ар.
 
"Ясно е, че ако чуждестранно правителство, независимо кое, опита да опорочи нашите избори, ние трябва да реагираме", каза Обама. "И ще го направим в момента, в който решим", допълни той, цитиран от Франс прес. 
 
Вчера се появиха медийни информации, че според американски разузнавателни източници е твърде вероятно руският президент Владимир Путин лично да е разпоредил как да бъдат използвани материалите, придобити от хакерите, които проникнаха в компютрите на Националния комитет на Демократическата партия и висши партийни функционери като шефа на предизборната кампания на Клинтън Джон Подеста. 
 
В месеците преди вота на 8 ноември в "Уикилийкс" бяха публикувани имейли, откраднати от компютрите на представители на Демократическата партия.
 
ЦРУ смята, че руските кибератаки, включително хакването на имейли на ръководството на Демократическата партия, са били направени, за да се повлияе на изборите в полза на Доналд Тръмп. ФБР е съгласно, че е имало руски хакерски атаки, но до момента не е изказало мнение, че те са имали за цел да помогнат на републиканския кандидат.
 
Сенатори от двете партии поискаха разследване от Конгреса, самият Тръмп отхвърли тези твърдения, а представители на екипа му коментираха подигравателно изводите на ЦРУ.
 
Новоизбраният президент запита в Туитър: Ако Русия или някой друг е извършила кибератаки, защо Белият дом изчака толкова дълго, преди да действа? Защо се оплакаха чак след като Хилари загуби?.
 
САЩ имат малко възможности за отговор 
 
САЩ са изправени пред големи препятствия за задържането или възпирането на руски хакери.
 
Вестник "Ню Йорк таймс" коментира в петък, че САЩ са изправени пред големи препятствия за задържането или възпирането на руски хакери.
 
Кибератаките срещу ръководството на Демократическата партия повлияха на хода, ако не и на резултата, на президентските избори в САЩ. Те бяха кулминацията на дългогодишни дръзки дигитални атаки срещу американската инфраструкура, пише изданието.
 
САЩ разполагат с твърде малко възможности да отвърнат на такива хакерски атаки. Русия не екстрадира гражданите си и е показала, че няма да е лесно да бъде разколебана, ако бъде публично засрамвана. В някои случаи американските власти са се свързвали с местни полицейски служби за арестуване на заподозрени, които са извън Русия - например на почивка на Малдивските острови. 
 
Най-често обаче ФБР и министерството на правосъдието разследват и трупат обвинения и доказателства срещу хора, които почти сигурно никога няма да бъдат съдени, отбелязва вестникът, цитиран от БТА. 
 
"Може да предявите обвинения на 400 души. Не им пука", каза Робърт Андерсън младши, който до миналата година бе най-високопоставеният служител на ФБР, занимаващ се с разследване на компютърни престъпления.
 
Москва негласно подкрепя много частни хакери
 
А по повод опитите на САЩ да залавят руски хакери в чужбина вестникът цитира позицията на руското външно министерство: "Американските власти продължават недопустимата практика да преследват руснаци из цял свят, пренебрегвайки международните закони и извивайки ръцете на други държави."
 
Американското правителство дели света на киберсигурността на две категории: атаки, които се ръководят или финансират от правителства, и атаки, извършвани от престъпници. Руските кибератаки обаче не се поддават лесно на категоризиране, казват американски официални лица, тъй като руското правителство негласно подкрепя много частни хакери и понякога ги ползва на свободна практика за правителствени задачи. Това усложнява разследванията и обърква нормалния дипломатически ред, пише вестникът.
 
Руснаците невинаги отказват съдействие. Тази седмица те депортираха 32-годишния Джошуа Самюел Арън, който бе издирван от ФБР по обвинение в кражба на стотици милиони долари от банки на Уолстрийт. Арън обаче е американец, а не руснак, отбелязва "Ню Йорк таймс".
 
Все пак, дори хакерите излизат във ваканция. През юли 2013 г. властите заловиха известния руски хакер Александър Андреевич Панин в Доминиканската република. Панин бе осъден на повече от 9 години затвор за продажба на зловреден софтуер, който е довел до кражбата на над 1 милиард долара, отбелязва "Ню Йорк таймс".
 
подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. velko
    #4

    Момчето си отива.Той "може всичко" в т.ч.да дава негативна оценка на самия себе си без да се усеща за какво става дума.

  2. Българофил
    #3

    Това недоразумение - Обама - направи такива услуги на терористичните режими на Путлер и Асад, за каквито те не са и мечтали!

  3. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #2
  4. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.