
Президентът на САЩ Барак Обама заяви, че е решил да има военна намеса в Сирия, но ще поиска разрешение от Конгреса за употреба на сила. Малко по-рано сирийският премиер Уаел Халки обяви, че армията е готова за потенциални чуждестранни удари срещу страната и държи "пръст на спусъка".
В събота Обама направи ново изявление за Сирия часове, след като заяви, че обмисля ”ограничена и тяснонасочена акция" в отговор на нападението с химическо оръжие, извършено от режима на Башар Асад в Сирия. Руският президент Владимир Путин обаче се противопостави на обявеното от САЩ намерение и заяви, че обвиненията към сирийските власти са провокация.
Бързи удари без сухопътни сили
Президентът Барак Обама каза, че САЩ могат да предприемат военни действия и без одобрението на Конгреса, но то е важно за демокрацията. Той заяви, че конгресмените ще получат от администрацията му цялата информация за Сирия.
Той каза, че ударите срещу режима ще бъдат кратки по време и без участието на сухопътни сили.
Първото заседание на Конгреса засега е насрочено за 9 септември. Президентът допълни, че е разговарял и с четиримата най-високопоставени ръководители в Конгреса и те ще насрочат дебат и гласуване веднага щом Конгресът се събере да заседава отново.
Държавният глава посочи, че нападението с химически оръжия в Сирия е най-тежкото през 21-ви век. По думите му това е нападение срещу човешкото достойнство и представлява сериозна заплаха за националната сигурност.
”Не можем да си затваряме очите за това, което се случва в Дамаск”, каза Обама.
САЩ ще действат без мандат от Съвета за сигурност на ООН заради съпротивата на Русия и Китай.
Държавният секретар на САЩ Джон Кери посочи по-рано, че според американското разузнаване има "висока степен на увереност", че сирийските правителствени сили са използвали многократно химическо оръжие в ограничен мащаб през последната година, включително при атаката на 21 август край Дамаск.
”Според данните, с които разполагаме, при атаката с химическо оръжие в покрайнините на Дамаск на 21 август са загинали 1429 души, от които 426 деца”, заяви Кери на пресконференция във Вашингтон.
По думите му САЩ знаят откъде са изстреляни ракетите, и кога. "Знаем къде са паднали и кога", добави той.
САЩ изгубиха традиционния си основен съюзник за евентуална военна намеса в Сирия – Великобритания, след като британският парламент отхвърли поисканото от премиера Дейвид Камерън разрешение за участие във военна операция. Франция обаче подкрепи САЩ за военен отговор, като президентът Франсоа Оланд заяви в интервю, че може да има военен удар срещу режима на Асад преди сряда следващата седмица.
След това от президентството излязоха с изявление, според което ”Оланд и Обама смятат да изпратят ясен сигнал към сирийския режим”.
”Двамата лидери са единни, че международната общност не може да толерира използването на химическо оръжие и че сирийският режим трябва да понесе отговорност за извършеното. Общо е мнението и относно това, че трябва да се изпрати ясен сигнал”, се посочва в изявлението, цитирано от Франс прес.
Путин иска доказателства, режимът готов за война
Руският президент Владимир Путин обаче отхвърли твърденията, че сирийският режим е използвал химически оръжия, окачествявайки ги като провокация.
Той каза, че САЩ трябва да представят на Съвета за сигурност на ООН доказателства за използването на химическо оръжие в Сирия от страна на правителствените войски.
Според председателя на Комитета за международни отношения на Руската Дума Алексей Пушков пък в края на тази седмица САЩ ще проведат военната операция.
Алексей Пушков посочи, че въпреки оттеглянето на Великобритания и на някои други съюзници, САЩ са твърдо решени и предприемат военен удар срещу Сирия в края на седмицата. Според него в операцията в арабската страна могат да участват още Франция, Турция, Саудитска Арабия, Катар и някои страни-членки на Арабската лига.
По-късно в събота сирийският премиер Уаел Халки в коментар, излъчен по държавната телевизия, заяви, че "армията е напълно готова, пръстът ѝ е на спусъка, готова да посрещне всяка трудност и сценарий, който те искат да реализират".
Източници от сирийския режим заявиха пред Франс прес, че очакват военна атака да бъде извършена ”всеки момент” и властите са готови са ответен удар.
На този фон в събота групата от експерти на ООН, разследващи случаите на използване на химическо оръжие, напуснаха Сирия.
Очаква се по-късно те да докладват предварителните резултати от своето разследване пред генералния секретар на ООН Бан Ки-мун.
В неделя пък ще се срещат външните министри на страните от Арабската лига, за да обсъдят кризата.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент