Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ОББ става най-голямата банка в България

"Райфайзен" ще се казва временно "КВС Банк", а след това - ОББ

1 коментар
Петър Андронов, главен изпълнителен директор на бизнес направление "Международни пазари" в "KBC Груп"

ОББ става най-голямата по активи банка в България с 19.3% пазарен дял, след като собственикът ѝ - белгийската финансова група "КВС Груп", приключи сделката по придобиването на "Райфайзенбанк" (България).

"KBC Груп" вече е собственик на най-голямата финансова група в България с 2.5 милиона клиенти и най-големият чуждестранен инвеститор в България с дадени общо 2.4 млрд. евро за покупка на финансови активи, съобщи пред журналисти в петък Петър Андронов, главен изпълнителен директор на бизнес направление "Международни пазари" в "KBC Груп".

По оценка на рейтинговата агенция Fitch ("Фич") отпреди няколко дни и по последни данни на БНБ към края на март 2022 г. прогнозният пазарен дял на бъдещата обединена банка ще бъде между 19 и 20% от активите на българския банков сектор, при около 12% в момента, с което ще изпревари досегашните първи двама играчи по активи- УниКредит Булбанк и Банка ДСК. След обединението новата ОББ ще бъде също така първа по пазарен дял на привлечени средства и втора по пазарен дял на кредити. Стабилността на банката се потвърждава и от рейтинга на "Фич" – ОББ поддържа най-високия рейтинг "А-" сред банките у нас от 2017 г. насам.

Предстои ребрандиране на "Райфайзенбанк". Десетина дни името "Райфайзенбанк" (България) ще се запази на офисите на финансовата институция, след това ще бъде сменено с "КВС Банк", а след няколко месеца, с фактическото обединение с банка ОББ, ще стане "ОББ - част от "КБС Груп".

Питър Рубен (вляво) и Петър Андронов при обявяването на сделката в петък. Снимка: ОББ

"Сделката стана за рекордно кратко време - само за седем месеца", каза Петър Андронов.

Промяната на собствеността по никакъв начин няма да се отрази на клиентите на "Райфазенбанк" (България), допълни той.

"KBC Банк" и "Райфайзен Банк Интернешънъл" приключиха в четвъртък сделката, обявена на 15 ноември 2021 г., относно придобиването на 100% от акциите на "Райфайзенбанк (България)" ЕАД. Тя включва и 100% от дъщерните дружества на "Райфайзенбанк" (България): "Райфайзен Лизинг България", "Райфайзен Асет мениджмънт (България)", "Райфайзен Застрахователен брокер" и "Райфайзен Сървис".

Придобиването на стойност 1.009 млрд. евро отразява качеството на франчайза на "Райфайзен" и потенциала за постигане на синергии, посочват от "КВС Груп".

"Райфайзенбанк" (България) системно е развивала банковите си дейности от навлизането си на пазара през 1994 г. насам. Тя е водеща универсална банка в България, предлагаща пълния набор от банкови услуги, услуги за управление на активи, лизинг и брокерски застрахователни услуги на физически лица, МСП и корпоративни клиенти.

В момента "Райфайзенбанк" (България) e 6-ата по големина банка в България с пазарен дял от 7.9% по отношение на активите и 8.4% - на кредитите. Тя има мрежа от 122 банкови клона в цялата страна, допълвани с мрежа от мобилни банкови консултанти, външни партньори и кредитни посредници. Във финансовата институция работят 2 500 служители, обслужващи 635 000 клиенти.

Питър Рубен става главен изпълнителен директор на "KBC Банк България" и на ОББ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #1

    Увеличен пазарен дял означава по-голямо политическо влияние върху финансови сделки, за инвестиране и прехвърляне на богатство... Ако банката има лоби в Парламента, /а защо да няма политическо влияние, осигурено от политическия хаос и Ковид блокирането на бизнеса?/, тя се е прицелила в сделки, които са й осигурени от правителството на ППП. Това гарантира финансовото осигуряване и влияние на партията ПП, която се вкопа първо във финансовите институции, а после и в службите за сигурност. Това направи и КТБ. Така те ще финансират по-мощно своя бизнес, и ще се стремят към пазарно предимство, към по-голямо покритие на пазара, в сферата на своя бизнес.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.