Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Обединена Европа - последната утопия

0 коментара

Преди няколко дни участвах в дебат на тема Европа с евродепутата Даниел Кон Бендит пред аудитория от млади професионалисти в берлинското външно министерство. Във встъпителната си реч моят събеседник показа растящ ентусиазъм. "Помислете, каза той, че всяко дете, родено днес в Европа, ще си купи своя първи сладолед, като плати в евро. Ако през 1945 г. някой беше казал на моите родители (евреи), че един от синовете им един ден ще бъде почетен гост в германското външно министерство, щяха да го помислят за луд", продължи изказването си той. "Въпреки всичките си недостатъци, Кол и Митеран са най-големите държавници на нашето време, защото успяха да превърнат обединението на Германия в триумф за Европа."

От известно време имам впечатлението, че Европа, и по-точно Европа на 15-те държави-членки, се превръща в последната утопия за представителите на левицата. Ако някой им каже, че тази Обединена Европа не е толкова важна и славна колкото смятат, те бързат да отговорят с някоя хегелианска фраза от типа: "Така е, днешна Европа има много слабости, но това са временни явления и ние работим за тяхното преодоляване." Така се слага край на всяка критика с уверението, че не всичко е съвсем наред, но с времето и това ще стане.

Лично аз не съм евроскептик - и още по-малко в смисъла, който британците влагат в тази дума. Но моята позиция по европейската интеграционна политика носи съвсем различен знак в сравнение с тази на Даниел Кон Бендит.

Отбелязвам, че ЕС управлява малко повече от 1,1% от брутния вътрешен продукт на своите държави-членки, които от своя страна разполагат с квота, равна или по-висока от 40 %. Припомням странните политически инициативи, които поглъщат голяма част от бюджета като в областта на земеделската политика, например. Но подчертавам най-вече демокрацията.

Да не забравяме: самото учредяване на Европейския съюз не стана по демократичен път. Първоначално нито съветът на министрите, нито Европейската комисия и дори Парламентът не заслужаваха това определение. Вярно е че сега Европейският парламент е демократично избран и има известна власт за взимане на съвместни решения. Но дори и най-запалените му поддръжници не биха се осмелили да твърдят, че това е достатъчно за европейската демокрация.

Действително колкото повече се вглеждаме в ЕС, толкова повече оставаме изненадани от техническия характер на това обединение. То прилича повече на международния пощенски съюз, отколкото на Съединените американски щати. Това е администрацията на един митнически съюз с огромна структурна надстройка от институции. Това е може би най-лошото на Европа: толкова технически подробности, облечени в нещо подобно на режисирана евронационалистика.

Явно е, че Даниел Кон Бендит, Юрген Хабермас, Йошка Фишер и други личности с подобни убеждения симпатизират на европейското обединение толкова, че да говорят за Европа както националистите от старата генерация говореха за родината (със съответните изключения: когато споменах Швейцария в Берлин, Даниел Кон Бендит възкликна: "Но Швейцария не е Европа!")

Напоследък понятието Европа доби антиамерикански и антикапиталистически оттенък. Европа, която според Хабермас трябва да има своя Конституция, ще се защитава от хегемонията на американския капитализъм.

От своя страна, аз не съм емоционално обвързан с никоя географска или политическа структура. Аз държа на свободата. Мога да се ентусиазирам само от този който я защитава и прокламира дори когато става дума за една страна.

В този списък САЩ, въпреки някои техни прояви, са начело. Докато Европа или ЕС изглеждат по-склонни към бюрокрация и протекционизъм, отколкото към въвеждане на либерално устройство. Не се опитвам да отрека по този начин необходимостта от европейско сътрудничество, нито от интеграция в някои области. Митническият съюз представлява разумна мярка и единният пазар на Жак Делор е блестящ проект. Човек обаче може да се усъмни в реалните перспективи на усилията за определяне на единни външна политика и сигурност.

Колкото до сигурността с НАТО сме в добри ръце. Това важи и за бъдещето: всеки път когато някой конфликт заплашва да се разрасне, Европа ще призове Америка на помощ. От друга страна с термина правосъдие и вътрешни работи се означават различни въпроси, които могат да се разгледат по-ползотворно в рамките на европейското сътрудничество.

А еврото? На него може и да се гледа като на резултат от споделените опасения на Кол и Митеран: страхът от възраждане на германския национализъм. Съмнявам се обаче, че еврото ще бъде достатъчна бариера срещу този риск. Рублата не беше достатъчна за поддържането на спойката в бившия Съветски съюз, както и кроната не успя да предотврати разпадането на Чехословакия. Еврото е преди всичко икономическа мярка в помощ на единния пазар, отнасяща се до известен брой страни-членки. Трябва да се запитаме дали онези, които отдавна критикуват "национализма на германската марка", по същия начин няма да обвинят и еврото в национализъм. Да се надяваме, че няма, защото след разширението на ЕС държавите-членки, които участват в Евроленд ще са по-малко от половината.

Но в дебата с евродепутата Кон Бендит бях изненадан преди всичко от разликата в тона на неговата реч и на моята: неговият мечтателски ентусиазъм, неговото вълнение, от една страна, и моят прагматичен и скептичен рационализъм, от друга. Струва си да се отбележи, че в периода след Втората световна война, в началото на процеса на европейска интеграция християндемократите бяха ентусиасти, докато от страна на левицата имаше много предпазливост и дори опозиция. Но каквото и тълкувание да дадем на тази промяна, остава фактът, че основните противоречия са между тези, които се стремят към все по-тесен съюз, и онези, които ценят стойности като демокрацията и свободата. За сега няма даден знак за възможно разрешаване на спора.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.