Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Обединението на Кипър остава в задънена улица

0 коментара

В писмо-отговор до лидера на кипърските турци Рауф Денкташ кипърският президент Тасос Пападопулос отхвърли предложението му за преговори по т.н. "плана на Денкташ" за уреждане на кипърския въпрос, съобщи агенция АНА, цитирана от БТА

Вчера Денкташ, две седмици преди подписването на договора на Кипър за присъединяване към ЕС, представи на кипърската гръцка страна план от шест точки за уреждане на кипърския въпрос. Планът предвижда предаване на гърците на град Фамагуста (Вароша) и стъпки за нормализиране на отношенията между двете общности.

Президентът на Кипър Тасос Пападопулос отговори днес, че не може да приеме друга основа за преговори освен плана на генералния секретар на ООН Кофи Анан.

Планът на Анан предвижда създаване на конфедеративна държава Кипър със запазване на значителна автономия на двете общности. В плана, които беше отхвърлен от Декташ, се предвижда и връщане на територии под контрола на кипърските гърци.

Така и след размяната на писма обединението на Кипър остава в задънена улица въпреки силните обществени настроения Кипър да влезе обединен в ЕС.

Кипърските гърци приемат преговори само по плана на Кофи Анан

Каквито и да било преговори за Кипър ще имат смисъл, ако турската страна приемаше добрите услуги на генералния секретар на ООН и плана на Анан като база за преговори, се посочва в писмото-отговор на Пападопулос. То е било изпратено на Денкташ, няколко часа след извънредното заседание на Националния съвет на Република Кипър.

Пападопулос отхвърля вижданията на Денкташ, според когото неуспехът от Хага се дължал на "комуникативно-психологическото измерение" на проблема и на дълбокото недоверие между двете кипърски общности.

"Смятам, че истинската причина за безизходицата беше, че нито Турция, нито кипърската турска страна можаха да приемат плана на Анан като база за преговори за цялостно решение в Кипър", отбелязва Пападопулос в писмото-отговор до Денкташ.

В него се посочва, че турската страна не е взела участие и в работата на техническите комисии за подготовка на законодателството и другите необоходими документи, изисквани според плана на Анан.

Кипърският президент изтъква в писмото си две основни предпоставки за резултатни преговори в Кипър: турската страна да приеме плана на Кофи Анан като база за по-нататъшни преговори.

Кипърският външен министър Йоргос Якову окачестви като "фойерверк" писмото на Рауф Денкташ и посочи, че гръцкото правителство споделя напълно позициите, съдържащи се в отговора на кипърския президент Пападопулос, пише АНА.

Според кипърския външен министър целта на Денкташ е да изпревари представянето на доклада за провала на кипърските преговори в Хага от генералния секретар на ООН Кофи Анан идната седмица, също и последващите решения на Съвета за сигурност, който ще разглежда доклада на 9 и 10 април и на Европарламента, който ще се събере на 9 април.

Денкташ предлага преговори за статута на град Фамагуста и същевременно поредица от мерки, водещи до фактическо признаване на самопровъзгласилата се Севернокипърска турска република, отбелязва Якову, цитиран от АНА.

Според кипърския външен министър съдържанието на отговора на президента Пападопулос е било обсъдено в телефонен разговор с гръцкия премиер Костас Симитис, а също и между външните министри на двете страни.

Денкташ предлага частичен план дни преди приемането на Кипър в ЕС

Вчера кипърският турски лидер Рауф Денкташ предложи на кипърските гърци пакет, включващ териториални отстъпки, който по думите му може да послужи като катализатор за постигането на окончателно споразумение между двете общности на острова, съобщиха осведомителните агенции.

В писмо, адресирано до кипърския президент Тасос Пападопулос, Денкташ е отправи към кипърската гръцка страна шест предложения. Съгласно пакета, предложен от кипърския турски лидер, се предвижда Фамагуста да бъде предоставена на кипърските гърци.

В замяна на това Денкташ иска да бъде отменено търговското ембарго срещу признатата единствено от Анкара Севернокипърска турска република, да бъде улеснено преминаването през граница от едната в другата част на Кипър и да бъдат развити търговските отношения между двете общности.

Гръцката страна оцени днес тези предложения като стъпки за признаване на Севернокипърска турска република.

В плана на Декташ се предвижда също така съставянето на комитет за разбирателство между двете общности на острова, който да спомага за развитието на двустранните отношения.

Предлагам някои идеи, които според мен може да дадат начало на процес на диалог и консултиране, което да доведе до действащи отношения между нас, каза Денкташ.

Кипърският турски лидер посочи също, че няма краен срок, в който кипърската турска страна очаква да получи отговор от кипърските гърци, съобщава турската осведомителна агенция ИХА.

Той обаче отбеляза, че ако отговорът остане за след 16 април - датата, на която трябва да бъдат подписани споразуменията за присъединяването към ЕС на новите десет страни-членки, това ще създаде трудности.

Ако членството на разделен Кипър в ЕС бъде ратифицирано въпреки всички факти на острова, това би означавало, че шансът за диалог между двете общности е напълно изгубен, предупреди Денкташ.

Лидерът на т.нар. СКТР допусна присъствието на представители на ООН в преговорите между двете общности, ако кипърската гръцка страна изрази готовност да обсъди с кипърските турци предложението на Денкташ и настоява това да стане под наблюдението на организацията.

Опитите за постигане на споразумение на базата на плана на ООН за повторно обединение на остров Кипър се провалиха миналия месец, като причина за това според мнозина е неотстъпчивостта на кипърския турски лидер.

"Денкташ вдигна бяло знаме", пише в заглавие днес вестникът на кипърските турци Йени Дюзен, цитиран от гръцката агенция АНА. Вестникът обвинява Денкташ, че е отхвърлил една равноправна, суверенна и призната държава на кипърските турци и е издигнал бяло знаме, внасяйки предложения, които кипърските гърци ще отхвърлят

Вестник Къбръс оценява, че Денкташ е принуден днес да отиде на отстъпки, много по-болезнени, от онези, съдържащи се в идеите на предишния генерален секретар на ООН Бутрос Гали. Същото ще се случи в бъдеще и с плана на Анан, допълва вестникът.

Според вестник Африка, вчерашната стъпката на Денкташ представлява усилие от негова страна и от страна на Анкара да ограничат отрицателните последствия, които ще възникнат след 16 април, когато Кипър ще подпище договора за членство в ЕС, които ще се облагодетелства само гръцката част на острова.

Вестникът оценява, че с вчерашните си предложения Денкташ провъзгласява плана на Анан за мъртъв.

Според други вестници на кипърските турци като Ватан, Халкин Сеси, Волкан и Ортам, предложението на Денкташ е много значителна инициатива, даваща нов живот на кипърските преговори, отбелязва АНА.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.