Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Обезлюдяването продължава - в 205 български села вече не живее никой

Населението в Русе и Плевен намалява за сметка на Стара Загора и Сливен

12 коментара
Изчезващите планински села Сн.БГНЕС

Обезлюдяването на България продължава. В 205 села в България не живее никой към края на 2022 г. Това показват публикуваните от Националния статистически институт (НСИ) за административно-териториалното деление на страната.

Има общини, като Трекляно (470 души) и Бойница (740 души) например, чието население е по-малко от това на големите села. За да съществува община Трекляно се докарват деца от ромската махала в Кюстендил, за да не бъде затворено местното училище.

Обезлюдяващите планински села

На територията на България има 257 града и 4999 села.

Освен това имат 8 селищни образувания с национално значение. Това са морските ни и планински курорти - Слънчев бряг, Златни пясъци, Албена, Дюни, ММЦ "Приморско", "Св. Св. Константин и Елена", Боровец и Пампорово.

Освен тях има и 157 селищни образувания с местно значение, показват данните на НСИ.

Към края на 2022 г. населените места без нито един жител са 205. Най-много от тях са в областите Велико Търново (69), Габрово (68), Кърджали (9), Смолян (9) и Кюстендил (9). Това са предимно планински села, с труднопроходими пътища, а до някои дори няма такъв.

Преди дни бившият ректор на Софийския университет проф. Иван Илчев обяви, че спира да плаща данъците си за къщата си в кюстендилското село Долно Уйно. Причината е, че въпреки редовното плащане на данъци повече от 10 години така и не е оправен пътят до махала Корнец (около 1300 м) и на практика собствениците на имоти нямат достъп до тях. Ефектът - поради липсата на път, ток и вода зачестили набезите и тази година всички къщи в махалата, без изключение, са разбити и окрадени, пише в отворено писмо проф.Илчев.

Още 1249 села също са на път да изчезнат. В тях живеят от 1 до 49 души включително. Това е близо една четвърт от всички населени места в страната към момента (23.8%), сочат данните на НСИ.

Само 6 града са с население над 100 000 души

Населението в големите градове също намалява.

Въпреки твърдения, че в София населението доближава 2 милиона души, данните на НСИ сочат, че жителите на столицата са значително по-малко. Точният им брой към края на миналата година е бил 1 190 256 души. В същото време София е най-малката по територия област в страната, отчита НСИ.

Останалите пет града с население над 100 000 души са Пловдив, Варна, Бургас, Русе и Стара Загора. За сравнение в най-малка по население област в страната - Видин, живеят само 72 754 души.

Данните на НСИ показват интересна динамика по отношение на населението за последните 10 години в 20-те най-големи общини. Столична община остава лидер с най-много живеещи. След нея обаче веднага се нарежда община Пловдив. Тя измества Варна заради бурното икономическо развитие през последните 10 години.

Четвъртата позиция си остава за община Бургас.

Разместване има при петата позиция като община Стара Загора измества Русе, а община Сливен измества Плевен от 7-та позиция, сочат още данните на НСИ.

В тези 8 общини живее над 40 на сто от населението на България, отчита Националната статистика.

                         Графика:НСИ

Най-голямата по територия община е Сливен

България е разделена административно-териториално на 28 области и 265 общини, в които има обособени 3159 кметства.

Освен това Столична община и градовете Пловдив и Варна са разделени административно-териториално на райони. Столична община има 24 района, Пловдив - 6 района и Варна - 5 района.

Средната площ на една област в България е 3964 квадратни километра. Най-големите по територия области в страната са Бургас, София, Благоевград и Пловдив. Най-малките са Перник, Габрово и София (столица).

От общо 265 общини в страната 142 от тях са с население под 10 000 души. Относителният дял на населението в тези общини представлява 11.9 на сто от общото население в страната.

Най-малката община в страната е Трекляно (област Кюстендил) с население от 470 души. След нея е община Бойница (област Видин) с население 740 души.

За сравнение 27 села са с население над 3000 души. Първите две са софийските Лозен (6593) и Бистрица (5953). Топ три се затваря от Айдемир, община Силистра, което е с население от 5159 души.

Средната площ на една община в България е 419 кв. километра. Най-голямата по територия община в страната е Сливен. Освен нея още 7 общини са с територия над 1000 кв. км. Това са Столична община, Добрич-селска, Тунджа (област Ямбол), Самоков (област София), Средец (област Бургас), Стара Загора и Карлово (област Пловдив).

Най-малката по територия община е Челопеч (област София). Но тя е общината с най-висока средна заплата - с 2628 лева за 2022 г.  Причината е златната мина, която се иксплоатира от "Дънди".

Освен нея още 10 общини са с територия под 100 кв. км - Николаево (област Стара Загора), Ямбол, Антон (област София), Чавдар (област София), Долна баня (област София), Стамболийски (област Пловдив), Белослав (област Варна), Сопот (област Пловдив), Кричим (област Пловдив) и Перущица (област Пловдив).

На територията на 9 общини - Пловдив, Добрич, Ямбол, Кричим, Перущица, Копривщица, Челопеч, Антон и Чавдар, има само по едно населено място. Това е техният общински център.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. xa_poznai
    #12

    Свръхурбанизацията все още се води прогресивно действие, защото икономически е много изгодно. Трябва обаче да си припомним и отминалата ковид пандемия и предупрежденията, че такива събития ще зачестяват... За мен лично цялото това струпване на хора в задаващата се дигитална ера няма особено голям смисъл... За момента обаче е доста модерно... Колкото до обезлюдяващите се села, чиито жители очакват с 1000 лв данъци да се поддържа инфраструктура за милиони, това е наистина отживелица! Ще останат близките до областни центрове села с добра инфраструктура, а е възможно и да се развият. Разни селца по баирите едва ли...

  2. Udo
    #11

    Има едно село в Конявската планина по пътя от Радомир за Кюстендил. Това село около 20 години беше някакво призрачно мъртвило, без светлини по къщите и без живи хора по улиците. И най-неочаквано от две години минимум пет къщи се сдобиха с АЛ/ПВЦ-дограма, дворове бяха разчистени и подредени, коли и хора се появиха, включително и някаква площадка се подготвя за нещо индустриално, най-вероятно за слънчев електрически парк с размери около декар. Та викам да понамалим реването по обезлюдяването ! Не знам какви точно условия се появиха в Драгомирово, но изведнъж там се появиха хора !

  3. rusonefil
    #10
    Отговор на коментар #2

    Отбелязвам поредния ти тъп пост. Понятието "селища със затихващи функции" е познато още от тошово време. Ето затихнаха окончателно. Биологически закон.

  4. rusonefil
    #9
    Отговор на коментар #3

    Ти пък що реши, че работната ръка от Индия и Пакистан е по-евтина. Тая евтината я имаме в изобилие. А на образованите индийци им дишаме във врата. С малограмотни клишета със сигурност няма да решим нито един проблем.

  5. rusonefil
    #8
    Отговор на коментар #6

    Глупости. Където копнеш по нашите земи попадат на изоставени селища. Демокрацията няма отношение към процеса. Заселването на планинските части е имало основанието си в друга епоха при друга икономика. Това за което леете крокодилски сълзи е просто логиката на развитие. Това че не ти харесва е разбираемо, но е твой проблем. Прогресът не можеш да спреш.

  6. Milanova Magda
    #7
    Отговор на коментар #3

    Не е от глобализацията , а от некадърността на тия които избираме да ни управляват.

  7. Milanova Magda
    #6

    Повече от 30г./ демокрация/ , няма никаква политика за развитието на общините и областите и никоя партия и изпълнителна власт не се интересува.

  8. Liberal
    #5
    Отговор на коментар #1

    ако българите сме "генетичен боклук", какво да кажем за теб? Не мога да разбера дали тази медия има изобщо модератори и ако има, как допуска подобни обиди към българската общност?

  9. Liberal
    #4
    Отговор на коментар #2

    прекалено е малък за да има такъв ефект

  10. Liberal
    #3

    Това е ефекта на глобализацията, пък историята ще реши дали е за добро или за лошо. Което със сигурност не е добре, е да вкарваме евтина работна ръка от Индия и Пакистан, докато нашата бяга да обслужва западняците. Но плана на Татчър, Рейгън и Сорос е точно такъв - да тече капитала и работната ръка през националните граници, финансовите центрове на света да богатеят, докато ги обслужват сиромаси от третия свят.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.