Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Обезщетения до 10 000 лева за бавно правосъдие

7 коментара
Обезщетения до 10 000 лева за бавно правосъдие

След 30 юли тази година българите ще могат да се жалят срещу бавното правораздаване и да получават обезщетения до 10 000 лева без да се налага да водят нови дела, предвижда проектът за промени в Закона за съдебната власт (ЗСВ), публикуван в понеделник от Министерството на правосъдието.

Дългоочакваната процедура има за цел да намали осъдителните присъди срещу държавата в Европейския съд по правата на човека в Страсбург и да разтовари българските съдилища от част от делата по Закона за отговорността на държавата и общините за вреди (ЗОДОВ). Идеята бе лансирана от бившия правосъден министър и настоящ вицепрезидент Маргарита Попова още през 2009 година.

Близо 3 години по-късно екипът на нейния наследник Диана Ковачева предложи изненадващо съдебният инспекторат да бъде органът, който да преценява дали гражданите са ощетени от бавната работа на съдебната власт. Идеята на Попова бе да се създаде отделна институция, която да се занимава само с това. Голямата натовареност на инспектората, който единствен извършва проверки на магистратите в страната, повдига въпроса дали приемането на това предложение няма да блокира работата на институцията.

В момента срещу България пред Европейския съд са заведени над 600 дела за бавно правосъдие, които почти сигурно ще приключат в ущърб на държавата. Присъжданите обезщетения на гражданите най-често са между 5 000 и 15 000 евро. Според практиката на Европейския съд, която ще е определяща и за съдебния инспекторат, всяко дело, продължаващо над 6 година, се води за забавено. С новата процедура българите ще имат възможност за по-малки обезщетения, но ще ги получават значително по-бързо – до 6 месеца от подаването на мотивирана жалба до инспектората. Делата пред Страсбург продължават между 4 и 6 години.

Законопроектът създава революционна процедура за изплащане на обезщетения от държавата без да се минава и през българския съд. Досега гражданите можеха да съдят органите на съдебната власт само по ЗОДОВ. По новия ред гражданите получат право да изпращат жалби в срок до 6 месеца след окончателното приключване на съдебното им дело. За разглеждането им не се дължи такса. Инспекторатът трябва да прецени чия е вината за забавянето в рамките на нови 6 месеца.

Жалбите ще се разглеждат от своеобразен съдебен състав от един инспектор и двама експерти, определени на случаен принцип, които се произнасят по тях, отчитайки и мнението на експертите от правосъдното министерство. Окончателното им решение се одобрява и от главният инспектор, който ще предлага на жалбоподателя споразумение за изплащане на обезщетение. Ако предложението бъде прието, той се лишава от право да съди държавата, но ако не е доволен, може да предприеме действия пред българския съд или пред съда в Страсбург.

Висшият съдебен съвет се задължава на всеки 6 месеца да анализира причините за бавното правосъдие и да предприема мерки. Всички жалби ще се публикуват в интернет.

Едновременно с промените в Закона за съдебната власт се предлагат и промени в Закона за отговорността на държавата, които ще позволят на гражданите да си търсят правата, ако институциите не изпълнят влязло в сила съдебно решение. Гражданите ще получат и право да съдят органите на магистратурата, ако решението по тяхното дело е в разрез със съдебната практика.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #7

    Не съм съгласна с публикацията по-горе моето дело се гледа 11гл накрая ме оправдаха бях лежал в арести затвори килии 8м заведох дело платих хонорар от 2500лв накрая ми присъдиха 5000лв и даже не ми признаха и хонорара на адвоката а да не говорим за адвокатския хонорар за тези 11г . Така че за мен това е хвърляне на прах в очите на хората които не са се сблъсквали с това.

  2. Анонимен
    #6

    Пълна простотия. В момента има толкова хиляди забатачени дела, че държавата трябва да извади няколко стотици милиона и да ги плати. Само дето няма откъде да ги вземе. Единственият и най-правилен ресурс е да започне да санкционира виновните - съдии и прокурори, да им прибира съответните за плащането заплати и тогава нещата ще си дойдат на мястото. Само че няма да стане - всички съдийки (99 % от съдиите) са съпруги на разни велможи. Тия последните като чуят, че жените им ще трябва да плащат на държавата дето уж ходят на работа или ще изгонят собствените си жени, или няма да допуснат такъв закон.

  3. Анонимен
    #5

    Значи, ако правилно съм разбрал, ' независимите ' съдии вече ще останат без 13 - та, 14 - та и 15 - та заплата ? Като за начало трябва на същите ' независими ' съдии , които не могат да докажат произхода на парите си, да им отнемат хотелчетата по Черноморието и Беломорието в името на народа !

  4. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #4
  5. Крум С.
    #3

    Ако парите за обезщетения не се вземат от фонд работна заплата на работещите в съдебната система, нещата ще станат още по-лоши, отколкото досега. Ще се създадат специални екипи за източване на бюджета, работещи по схемата: престъпление - съдебно размотаване - обезщетение - делба. Първите два елемента на тази схема са добре отработени. Досега обезщетението можеше да се бави много и това правеше схемата непрактична. Сега, след като забавянето става напълно приемливо, схемата става също практически приложима.

  6. Анонимен
    #2

    Азц от 10 години не плащам на Топлофикаация и никаква реакция!!!Ще се жалвам за бавно правосъдие и да ми планян 19 бинки веднага щото може да стане и по-лошо!!!

  7. Анонимен
    #1

    От къде ще дойдат парите? Държавата, това сме ние данъкоплатците, ще плаща с нашите пари. Да живее колективната безотговорност или виновните лица да понесат последствията?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.