Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Обезценената рубла удря руснаците по джоба, но не подкопава подкрепата им за Путин

16 коментара
Обезценената рубла удря руснаците по джоба, но не подкопава подкрепата им за Путин

Алексей Николаев - един от над 56-те милиона руснаци, които преизбраха президента Владимир Путин през март - вече се опитва да пресметне какво вероятно ще му струва отслабването на рублата: по-малка покупателна способност в чужбина, по-високи цени в страната и поредно затягане на колана. 

56-годишният Николаев - графичен дизайнер, който обича пътувания в чужбина и вносни вина - обаче обвинява Запада, а не Путин, за тези несгоди и не съжалява, че е гласувал за политик, който според него е правилният човек да преведе Русия през тези трудни времена. 
 
"Болезнено и неприятно е, но това няма да промени моята политика, - каза Николаев за това, че рублата загуби 10 процента от стойността си спрямо долара от края на юли, главно в резултат на новите американски санкции срещу Русия. - Всъщност, колкото и странно да звучи, това само ще затвърди моите убеждения. Те (Западът) се опитват да сломят Русия." 
 
Мнението на Николаев, че Путин не е виновен, се споделя масово от руснаците според Степан Гончаров - социолог в центъра за проучвания на общественото мнение "Левада". "Хората наистина не разбират динамиката зад (тези процеси) и президентът традиционно е предпазен от критика", каза Гончаров пред Ройтерс. 
 
Преобладаващото мнение в Русия, че сривът на рублата е резултат от западен заговор, директно отеква в Турция - съюзник на Русия, чиято валута, лирата, спадна до рекордно ниско равнище в понеделник. Турският президент Реджеп Тайип Ердоган казва, че страната му е мишена на икономическа война и че Турция като ответна мярка ще бойкотира вноса на някои американски стоки. 
 
Сриващата се рубла причинява негативи за някои в Русия. Цените на вносните стоки вероятно ще се повишат. Почивките в чужбина също поскъпват. 
 
Според Ирина Турина, говорителка на Съюза на руската туристическа индустрия, туроператорите са отчели миналата седмица спад от 10-15 процента на търсенето на ваканционни пакети заради слабостта на рублата.
 
"Хора, които още не са платили цялата цена за почивката си, бързат да платят остатъка, макар да не са длъжни да го правят", каза Турина пред Ройтерс, като добави, че те се опасяват от евентуално неблагоприятно за тях преизчисляване на ваканционните пакети в резултат на спада на рублата.
 
"А други, които все още не са купили ваканционни пакети, решават да изчакат, - казва тя. - Въпросът не е само да си платиш почивката, а и в това, че ще трябва да харчиш пари, когато пристигнеш там, и хората взимат долари." 
 
Оптимистично настроение
 
Въпреки всичко, налице са ранни и анекдотични признаци, че много руснаци, отдавна свикнали с колебанията на националната валута, понасят стоически и дори с предизвикателно пренебрежение срива на рублата. 
 
Говорителката на руското министерство на външните работи Мария Захарова каза миналата седмица, че санкциите срещу Русия нямат нищо общо с поведението на Москва на места като Украйна или Сирия, а са мотивирани от стремежа на САЩ да притискат икономическите си съперници. Това мнение се споделя от много руснаци, които от години гледат и слушат държавната телевизия и възприемат антизападната риторика на Кремъл. 
 
Други руснаци просто гледат бодро на спада на рублата, който изненада мнозина, защото те знаят и по-лошо. "Нищо не е вечно, нещата някак ще се променят, - каза московчанинът Генадий Цуркан. - Нещата винаги се променят към по-добро. Мисля, че няма да чакаме дълго това време, уверен съм."
 
Спадът на рублата далеч не е така тежък, както при валутната криза след 2014 г., когато икономическият спад съвпадна с последствията от руската анексия на украинския полуостров Крим. Русия сега е значително по-слабо уязвима от колебанията на рублата, отколкото преди 4 години. 
 
Оттогава руските компании понижиха чуждестранните си заеми, държавата намали сумите които са ѝ необходими от западните дългови пазари, а страната внася по-малко стоки, за които трябва да плаща в долари. 
 
Все още високият рейтинг на одобрение на Путин бележи спад през последните няколко месеца, но социолозите свързват това с непопулярните предложения за пенсионна реформа, а не със слабостта на рублата. Те казват, че слабостта на рублата може да засили зараждащото се чувство на недоволство сред някои руснаци, породено от пенсионната реформа, но не е ясно дали това ще катализира протести и дали ще повлияе върху политическия пейзаж, в който Путин доминира от повече от 18 години. 
 
"Ако се получи някакъв ефект, той ще бъде непряк, като ще подсили недоволството от влошаващия се жизнен стандарт", каза Гончаров от "Левада център". 
 
Николаев, подкрепящият Путин графичен дизайнер, бе по-философски настроен. "То е като със слънцето и снега. Не мога да им повлияя. Може би трябва да премина на друга марка вино. Или пък да си купя един вместо два чифта обувки. Това е неприятно, но не чак толкова".
 
 
По БТА. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #16

    джуджето се държи с голодранците си като със заложници, а те го обичат... - гЪсударствен Стокхолмски синдром... ... живейте си го :-))

  2. Ген. Иван Колев
    #15

    Абе няма лошо. Щом си го харесват, нека си го избират. И да си живуркат както им е изгодно. Само да не идват отново да ни освобождават. И да не ми викат братушка щото не съм им. И да не очакват да им говоря на руски като ме питат за нещо на улицата щото не ща. Да си стоят там в Сибирията и да си мируват. Така най ги харесвам.

  3. Лизи Гугуткова
    #14

    Более 300 млрд рублей пенсионных накоплений россиян утекли в офшор https://www.finanz.ru/novosti/lichnyye-finansy/bolee-300-mlrd-rubley-pensionnykh-nakopleniy-rossiyan-utekli-v-ofshor-1027463381

  4. ivancho ivanov
    #13

    Обезценяването на рублата няма никакво значение за руснаците - за мужика е важно да има добри валенки, сам си ги прави, водка и хляб, зимата спи на печката, дървата са наоколо, останалото са подробности; за богатите с повече от 34 милиарда долара по чужди банки също няма проблем - бременните им госпожи раждат в САЩ и бебетата стават автоматично американски граждани, останалите също са добре, напр. бившата съпруга има супер имот в южна Франция, на който се радват със новият съпрг милардер! Върви

  5. Лизи Гугуткова
    #12

    Държавният департамент поиска Русия да изтегли войски от Украйна Русия продължава да нарушава минските споразумения за конфликта в югоизточната част на Украйна, заяви говорителят на Държавния департамент Хедър Неуер в сряда. "Специално наблюдение на мисията на ОССЕ в източната част на Украйна е установила четири новикомплекис зо електронна война - това отново потвърждава, че Русия е ръководи конфликта в Донбас! "Русия трябва да се съобразява с минските споразумения", които изискват от нея да прехвърли контрола над границата на Киев в района на Донбас и да "изтегли силите си от Украйна", добави Неуер.

  6. Преслав
    #11

    Разбира се, че не са добре с главата. Мони Монев ежедневно ни осведомява с новини от руски медии, което не ми изглежда на липса на свобода на словото в Русия.

  7. olele
    #10
  8. Дони Тръмпушката
    #9

    Путин забива денонощно и без капка жал иглата на телевизионната спринцовка във вените на руският народ и не му дава капка шанс да се освести поне за миг и да провиди реалната действителност. Нищо чудно, че е толкова фанатизиран.

  9. Преслав
    #8

    Разбирам, че статията не ви харесва и се радвам кои сте се събрали да коментирате :))))

  10. Лизи Гугуткова
    #7

    Правителството "съкращава" икономиката в името на армията и чиновниците Руското правителство продължава да спира програми за подпомагане на икономическия растеж и социалното благополучие на населението. Финансирането на почти 6 милиона държавни апарати, чийто брой се е удвоил през последните 20 години, се е увеличил с 63,1 милиарда рубли, или 11%. Разходите за армията са скочили с 107 млрд. Рубли, до 1,654 трилиона рубли, и други агенции за сигурност - 47 млрд. Рубли (до 1,01 трилиона).

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.