Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Обгазени от популизъм

Референдумът за полигона в Змейово ще глътне 200 000 лева, но последиците са неясни

15 коментара
Протест срещу мръсния въздух в Стара Загора, снимка БГНЕС

Далеч не толкова скъп за данъкоплатците, но също толкова безсмислен и със съмнителни последици за пряката демокрация е вторият планиран референдум за тази година. Той няма да е национален, а местен. Ще се проведе на 25 май сред гражданите на Стара Загора, които трябва да се произнесат за съдбата на военния полигон "Змейово".

Жителите на града от години вярват, че дейностите на полигона замърсяват въздуха. През това време Министерството на отбраната, а и проучвания на независими организации изнесоха данни, че тези подозрения са безпочвени. Въпреки това партиите, представени в Общинския съвет на Стара Загора, единодушно решиха да се проведе местен референдум за закриването му. Допитването ще струва 200 хиляди лева.

Полигонът е от изключително значение за военното министерство, защото на него се правят изпитания на боеприпаси, бронежилетки и пр.

Ако повечето участници в референдума кажат "не" на полигона, той може и да не бъде закрит, тъй като според закона за допитванията изпълнението на решението от местния референдум трябва да се организира от кмета, а Министерството на отбраната може да не се съобрази с резултата. Въпреки това, ако има едно категорично "не", правителството едва ли би тръгнало срещу волята на старозагорци.

Освен полигона, като евентуална причина за обгазяването се сочат и ТЕЦ-овете Марица Изток, но и от двете места отричат вината да е тяхна, а властите досега не са оповестили конкретният източник на замърсяването. От РИОСВ пък са посочвали, че причини за влошеното качество на въздуха са автомобилният трафик, битовото изгаряне на твърди горива, производствени процеси с котли и метеорологичната обстановка.

"Нецелево разходване на средства"

Военният министър Тодор Тагарев обяви в писмо до общината и областния управител, че решението на общинския съвет за местен референдум е издадено при липса на компетентност и така то е недействително, а ако има референдум, то това ще доведе до "нецелево разходване на средства".

В писмото се обяснява, че полигонът е част от Въоръжените сили за страната и е на пряко подчинение на министъра на отбраната. Полигонът е свързан със сигурността и отбраната на държавата и е необходим на МО, за да изпълни възложените му функции.

Според чл. 26, ал. 1 от Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление се посочва, че местен референдум се произвежда единствено за пряко решаване на въпроси от местно значение. Въпросите за сигурността и отбраната на страната, включително и създаването, функционирането, закриването на военни формирования не са такива въпроси от местно значение.

Съгласно Конституцията и закона за отбраната, въпросите за отбраната и сигурността са от компетентността единствено на централните органи на законодателната и изпълнителната власт.

"Не съществува правна възможност друг орган, в т.ч. и на местна власт и самоуправление, да иззема тези компетентности, свързани с управлението на отбраната и сигурността на страната, в т.ч. и чрез провеждане на местен референдум, на който да се реши в рамките на общината въпросът за закриването на полигона като структура на отбраната", заявяват от МО.

Освен всичко се отбелязва, че полигонът е разположен в границите на три общини Стара Загора, Казанлък и Братя Даскалови, а това не е било взето предвид от Общинския съвет в Стара Загора.

Според юристи самото провеждане на референдума е законосъобразно, но резултатите от него няма да бъдат задължителни за изпълнение. Тази теза се споделя от адвокат Александър Желязков, който е общински съветник от “Новото време“ в Стара Загора. Юристът Стефан Анков, който е общински съветник от ГЕРБ, още през февруари посочва пред "Старозагорски новини", че не е от компетентността на местната власт да взима решения за имоти, собственост на държавата.

От РЗС също признават, че референдумът няма да има особен смисъл, поради което смятат да внесат в следващото Народно събрание проект за закриването на полигона.

След решението на Общинския съвет за референдума от прокуратурата протестираха с мотива, че то противоречи на закона за местното самоуправление и местната администрацията.

Административният съд в Стара Загора обаче отхвърли жалбата заради това, че от Районната прокуратура са закъснели с подаването на жалбата. Решението е взето на 8 април, а прокуратурата е протестирала на 17 април – два дни след изтичането на седемдневния срок.

Според военния министър Тодор Тагарев зад исканията за закриване на полигона може би стоят частни интереси.

"МО няма намерение да влиза в какъвто и да било конфликт по време на медийните изяви във връзка със свикания от общинските съветници референдум , но винаги ще акцентира върху своя подход на пълна прозрачност и откритост по въпросите, засягащи полигона. Министерството ще разчита и на мнението на експерти и представители на научните среди, за да се докаже, че полигонът е необходим и не представлява екологична опасност за хората в региона", заявиха от министерството. 

Предизборно обгазяване

Въпросът за бъдещето на полигона беше част от предизборната кампания на политиците и на предишните парламентарни избори през 2009 .

Бившият военен министър Николай Цонев (НДСВ), тогава кандидат за депутат, за да се хареса на избирателите, обяви, че е издал заповед за закриване на "Змейово".

Скоро след това приемникът му на поста Николай Младенов (ГЕРБ) съобщи обратното - че полигонът няма да бъде закриван.

От военното министерство твърдят, че на полигона не се извършва унищожаване на боеприпаси и не е причина за замърсяването на въздуха.

Министерството на отбраната осигури денонощно видеонаблюдение на полигона и дава редовен отчет за дейностите, които предстои да бъдат извършени там. Представят се и данни от  автоматичната измервателна станция за контрол и качество на атмосферния въздух.

Предоставили са и документи, които доказват, че полигонът не е причина за замърсяването. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #15

    Не мога да разбера,как хора които дори не са напускали София могат да твърдят ,че няма замърсяване от полигона, а той се дължи на засилен автомобилен трафик. Посетете околните села и се полюбувайте на трафика. Задръстванията по разбитите пътища са като в Лондон в час пик. От околните баири се стеле сиво-синкава мъгла, гарнирана с оранжево-червени изригвания на пламъци добре видими нощно време. И това ако са природни явления и пушеци от ТЕЦ-овете, които са достатъчно далече ,при положение че вятъра

  2. Анонимен
    #14

    Ето ви и още едно интересно четиво: http://temanews.com/index.php?p=tema&iid=129&aid=3331

  3. Анонимен
    #13

    Всъщност има доста доказателства затова, че именно дейности, извършвани на територията на полигона и в близост до нея, са причина за замърсяванията на града. Едно от тях е докладът на доц. Добринка Лолова: http://starazago2ra.org/2010/07/16/заключение-на-доклада-на-доц-д-р-добрин/ Ето и видео от публичното му представяне: http://www.youtube.com/watch?v=452yH_DcAJM&feature=share&list=FL0W89oO_gOEzRNImadMIYkQ А още доказателства могат да се намерят тук: http://starazago2ra.org/files/ А вашите доказателства са грешка 404 Not Found!

  4. Анонимен
    #12

    интересно, защо и селата "от другата страна" също са обгазени? От трафик? Или въглища? Сигурно ще да е така... Важното е полигонут да носи пари

  5. Анонимен
    #11

    И това е дело на комунистиъте. Както и всички безобразия, които властта е глупава и тършпи.

  6. ДИМИТЪР ШОПОВ
    #10

    ГЛУПАВИЯТ ЧОВЕК И ВЪРЗАНОТО КУЧЕ ГО ХАПЕ !!! ГЛУПАВИ ХОРА. АБЕ ТЪПЧОВЦИ, ГАЗЪТ, КОЙТО ВИ ТРОВИ Е СЕРЕН ДВУОКИС, КОЙТО СЕ ПОЛУЧАВА ПРИ ГОРЕНЕ НА ВЪГЛИЩА. КАКЪВ ПОЛИГОН, КАКВО ЗМЕЙОВО ?

  7. Анонимен
    #9

    А според съмнително честния Р.Овчл не само 200 хилядиq а дори и няколко милиона са "пари за близалки".

  8. Анонимен
    #8

    Вместо да се пръскат пари за този референдум, хората да задължат общината да отдели пари за независима експертиза, която да установи с какъв характер са замърсяванията и откъде идват. После, на базата на нея да се предприемат действия, каквито и да са, за ограничаване замърсяванията - гражданско неподчинение, ако е необходимо

  9. Анонимен
    #7

    Анонимник-ненормалник №3,

    Тецовете на американците са най-екологичните тецове в района на Балканите.Най-замърсявщи са двата: на Ковачки и държавния ТЕЦ Марица.
    Една от причините да бъдат продадени двата най-стари тецове,които бяха с най-стари машини и без филтри ,беше именно това че са амортизирани,неефективни и неекологични.
    Те бяха продадени на две фирми :италианска и американска.
    По-късно италианците продадоха своята недовършена централа на американците,защото им трябваха пари и американците

  10. Анонимен
    #6

    Това си е завера на комунетата. Ако не бяхме член на НАТО, а съюзник на любимата им Русия, комунетата щяха да бранят полигона с гърдите си, като А. Матросов, дори на него ежедневно да се извършваха изпитания на химическо оръжие :) Комунета,какво да ги правиш... само осъдени и затворени са безвредни.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.