Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Обикновени европейски лицемерия

0 коментара

Лоши новини за образа на Европа, за нейната култура и цивилизация. Не стигнаха изявленията на един Нобелист като португалския писател Жозе Самарагу /награда за литература през 1998 г. / , който преди няколко дни беше в Палестина и я сравни с Аушвиц.

Сега вече и членовете на норвежкия комитет, който присъжда Нобеловите награди за мир са ангажирани в очернянето на образа на Европа. Те заявиха, че ако могат, биха отнели наградата на израелският външен министър Шимон Перес, присъдена през 1994 г., след като през 1993 г. подписа споразуменията от Осло за палестинската автономия заедно с тогавашния израелски премиер Ицхак Рабин. Сега обаче Перес беше обявен за съучастник на премиера Шарон в това, което се извършва в Палестина. И тъй като Перес получи наградата заедно с палестинския лидер Ясер Арафат, а той не е обект на порицание от страна на достолепните членове на комитета, се получава така, че една толкова престижна институция, която заема ключово място в картата на европейската културна идентичност, на практика се превърна в трибуна за нападки на палестинската страна срещу израелците. Нобеловата награда за мир е доста спорно отличие, /с изключение на случаите, когато се присъжда на общоприети морални авторитети като майка Тереза от Калкута/, поради което се определя като политическа награда и по същата причина тези, които присъждат наградата си служат с лицемерието и дипломатическите трикове на политиците.

Винаги е имало нещо на границата на комичното в присъждането на Нобеловата награда на държавници, които в крайна сметка са длъжни да вършат работата си според определения им от техните страни мандат. Такова нещо се получи при връчването през 1973 г. на наградата на тогавашния държавен секретар на САЩ Хенри Кисинджър и членът на делегацията на Демократична република Виетнам /ДРВ/ Ле Дък Тхо за намирането на решение на виетнамския конфликт /който между другото завърши окончателно две години по-късно и то по най-лошия начин с окупацията на Сайгон, столицата на тогавашния Южен Виетнам от страна на тоталитарния режим в Ханой/.

В крайна сметка поведението на членовете на комитета, присъждащ Нобеловите награди за мир, се отразява и върху авторитета, който ние като европейци, внушаваме на останалия свят. То става и мярка за моралния образ на Европа. Безсмислено е да се питаме защо Европа не е в състояние да изиграе каквато и да било роля в близкоизточния конфликт, както се видя от резултатите от обиколката на върховния представител на ЕС по външната политика и сигурността Хавиер Солана и на испанския външен министър Жозеп Пике преди няколко дни. Излишно е да се питаме защо само САЩ може би могат да направят нещо за възстановяването на мира в Близкия изток. Причината не е само в това, че Европа е едно джудже във военно отношение, а във факта, че тя не съумя да компенсира военната си слабост с известна доза морален авторитет.

Какъв морален авторитет обаче може да има Европа по отношение на близкоизточния конфликт, когато така явно показа пристрастията си към палестинския народ, сякаш само той е онеправдан. И как да покаже авторитет изобщо, когато антисемитизмът върлува из градовете на Европа. Израел освен всичко е и единствената демокрация в региона и съдбата му би трябвало да притеснява Европа. Войната един ден може би ще свърши и ще бъде създадена палестинска държава редом с Израел. И ако Европа иска да има морален авторитет, тя трябва да се подготви, за да може да заяви, че така желаната палестинска държава ще бъде поредната авторитарна структура, ако не създаде институции, подобни на тези, които има Израел, и разбира се, самата Европа.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.