Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Областният управител на Бургас скрил връзки с офшорни фирми

13 коментара
Павел Маринов

Областният управител на Бургас Павел Маринов, който е бивш депутат от БСП и лидер на областната организация на партията в Бургас не е декларирал участието си в чужди фирми и жилищна ипотека. Това показва разследване на сайта "Биволъ".

Маринов бе назначен за областен управител от премиера Пламен Орешарски на 19 юни, според официалното съобщение от Министерския съвет, а дотогава бе народен представител, избран от Бургас с листата на левицата. Премиерът заяви, че носи лична отговорност за назначаването на областните управители, а ограничаването на офшорните компании в икономическия живот, особено при обществените поръчки, бе посочено като приоритет за правителството и управляващите партии БСП и ДПС.

Като областен управител Маринов трябва да подаде декларация за конфликт на интереси, в която да обяви, ако има, участие в търговски дружества, в органи на управление или контрол на юридически лица, да впише и банкови задължения, по-големи от 5 хил. лв., като се упомене точният размер и към коя банка са.

"Биволъ" е поискал по Закона за достъп до обществена информация от Министерския съвет да види декларацията на Маринов, тъй като тя не е качена на сайта на областната управа на Бургас.

Разследването на сайта е установило, че Маринов не е декларирал в подадения от него на 4 юли т. г. формуляр две чуждестранни фирми, чийто пълномощник се явява. И двете фирми са с име "Интерлог", но едната е регистрирана в Англия, а другата в щата Делауер в САЩ, който е със статут на офшорна зона.

Какви са фирмените участия на областния управител

Маринов е декларирал 5.5% от акциите във фирма "ЗТВ" АД, собственик на Завода за технологични въглени в гр. Каблешково. Предприятието произвежда продукция за електрическата и електронна промишленост.

Мажоритарен собственик на фирмата с 51% е "Аламак Интер" АД, която е собственост на едноименна руска корпорация. В продължение на 3 години "Аламак Интер" е била представлявана официално от "Интерлог - САЩ", регистрирана в офшорния щат Делауер. Представител на "Интерлог - САЩ" за България е именно Павел Маринов. По някакви причини Маринов е преупълномощил Мая Русева Петрова от Поморие, която и в момента е член на СД на "Аламак".

Други 25.2% от акциите на "ЗТВ" АД принадлежат на "Интерлог - България" ЕООД, собственост на британската фирма "Интерлог Балкани". Тази фирма на свой ред е била собственост на американската "Интерлог - САЩ" ООД. През 2009 г. обаче представителят Павел Маринов е прехвърлил 50% от дяловете на "Интерлог - България" на регистрираната във Великобритания "Интерлог - Балкани". Интересно е да се погледне договорът за продажба на собствеността. В него и от двете страни, като продавач и като купувач се е подписал.... Павел Маринов.

От цялата тази офшорна схема става ясно, че всъщност Павел Маринов е член и на това дружество и дори се явява управител на английската фирма, казват разследващите от "Биволъ".

Сайтът е направил запитване до областната управа защо Павел Маринов не е декларирал двете фирми. От отдел "Връзки с обществеността" са отговорили, че "двете фирми, които цитирате във Вашето питане до г-н Областния управител са били действащи в периода до декември 2009 година. От 2010 година въпросните фирми не са действащи и са дерегистрирани".

Справка в Търговския регистър не потвърждава това. Седмица преди да встъпи в поста на държавен служител, на 11.06.2013 г. в качеството си на действащ управител на действащата фирма "Интерлог - Балкани", Маринов е назначил Леонид Шопов за управител на "Интерлог - България" ЕООД. Обстоятелството обаче не е прието за меродавно от българската съдебна система. Два дни по-късно Агенцията по вписванията изпраща указания до "Интерлог - България" ЕООД, че новият управител не може да бъде вписан в регистрите, тъй като собственикът – чуждестранно юридическо лице "Интерлог - Балкани" не може да бъде установен като съществуващ. До момента указанията на агенцията не са изпълнени и компанията от Великобритания не е изпратила документ изобщо за своята валидност, твърди "Биволъ".

Към момента Павел Маринов се води представител и управител на компанията "Интерлог - България" ЕООД.

Разследващите задават въпроса защо е укрита от декларацията връзката с тази фирма. И си отговарят, че вероятната причина е, че според Закона за администрацията (Чл. 19 ал 6.) областните управители се явяват органи на изпълнителната власт и нямат право да "упражняват търговска дейност или да са управители, търговски пълномощници, търговски представители, прокуристи, търговски посредници, ликвидатори или синдици".

Като пълномощник на "Интерлог - САЩ", която, според отговора от областната администрация е дерегистрирана от 2010 г., Павел Маринов е преупълномощил друго лице да го представлява на Общото събрание на акционерите на "Аламак Интер" АД, състояло се на 14 юни 2013 г., за да освободи "Интерлог - САЩ" (INTERLOG LLC) от членство в Съвета на директорите.

Маринов беше назначен на 11 юни от премиера Орешарски за областен управител. Към момента в Търговския регистър няма регистрирани документи, с които пълномощията на Маринов за "Интерлог" - САЩ и "Интерлог - Балкани" се прекратяват. Той не е вписал тези две фирми в декларацията за несъвместимост с държавната длъжност.

Като депутат Маринов не е декларирал апартамент и ипотечен заем

Преди да стане областен управител, Маринов е депутат от листата на БСП. Справка в имотния регистър разкрива сериозно разминаване в обстоятелствата за депутата, според официалните регистри. И в декларацията си като народен представител по Закона за публичност на имуществото на лица, заемащи висши държавни обществени и други длъжности, Маринов не е обявил и точното си материално състояние. Той е посочил, че притежава единствено един апартамент в Бургас с площ от 72 кв. м.

Подобен апартамент обаче Маринов не притежава, поне според имотния регистър. Той е бил собственик на общо 3 апартамента в Бургас, показва проверката на "Биволъ". От тях единият, който се намира на ул. "Странджа", е наследствен и е бил продаден още през 2002 г. Адресната регистрация на Маринов продължава да се води на този адрес, посочва сайтът.

В имотната си декларация като депутат Маринов е "спестил" и информацията за апартамент от 60 кв.м. в комплекс Славейков, Бургас, който е бил ипотекиран в Райфайзенбанк през 2004 г., а няколко години по-късно е бил изплатен и ипотеката е закрита.

Маринов е собственик и на апартамент от 86.48 кв. м. в квартал Лазур, който в момента се води ипотекиран два пъти в ДСК. Веднъж през 2003 г. за 30 000 лв. и след това през 2005 г. за още 91 924 лв. И двете ипотеки са открити и заличаване не е вписано. Тези ипотечни кредити също не са декларирани от Павел Маринов, което е задължително по т. 9 от Декларацията. Вписан е само един апартамент от 72 кв. м., придобит през 2002 г. срещу 40 000 лв, според декларатора.

"Биволъ" е попитал в областната управа и за несъответствията между декларацията и вписванията в имотния регистър. Оттам са отговорили, че "Областният управител на област Бургас Павел Маринов притежава един единствен апартамент в град Бургас, в който живее и в момента. Ипотеки към днешна дата няма".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #13

    ..ами опитайте се вие да се "отървете" от някое представителство, или съдружие, или управление и т.н. и тогава разследвайте....!!!!!!!!! Нашият търговски регистър
    не приема заявления с подобно искане само дори и заради една запетайка, образно казано! Защо? Ами за да събира такси непрекъснато за едно и също нещо ! Нали от таксите се издържат ! А що се отнася до фирми и пр. зад граница, там разследването ви много издиша - който не е бил в бизнеса и не е бил и в по-особени връзки с изпълнителни органи

  2. Анонимен
    #12

    Бареков няма ли да направи разследване на офшорките му ?

  3. Анонимен
    #11

    Да беше само той - с мед да го намажеш! Навсякъде е воня и простотия.

  4. Анонимен
    #10

    Познавам П.Маринов от времето ,когато неговата кантора от Бургас се оказа собственик на Изкуство Трявна.Те не разбираха от производство и от мебели ама хич.Те си бяха юристи.Но Партията БСП им дари това предприятие по начина РМД на Р?Гечев.Тези БСП активистите окрадоха и продадоха всички машини и дървен материал.Изгоноха специалисти мебелисти и резбари и фалираха завода.Отидете и вижте Изкуство Трявна днес на какво прилича.Маринов е студен и безскруполен човек.Неговия личен интерес е над всичко.

  5. Анонимен
    #9

    Маринов е истинска калинка, само че чуждоземна, офшорска!

  6. Анонимен
    #8

    Нищо ново под небето. Но все пак браво на БИВОЛ. Я да кажат нещо пак за офшорките,че едната поне фирма на по-горе изтипосаното момченце е в офшорна зона. И как така все плюят САЩ, Англия, Запада, а все там им са фирмите и там учат децата им. Просто наглост. По-нагли от комунетата няма на белия свят.

  7. Анонимен
    #7

    БСП много скачаха срещу калинките, но всичките им назначения в областната управа на Бургас са на партийни послушници и добре познати в града некадърници.

  8. Анонимен
    #6

    Клрадливият ГЕРБ-аджия Гребанаров е засегнат от Павел Маринов

  9. Анонимен
    #5

    Маринов е истинска калинка, само че чуждоземна, офшорска!

  10. Анонимен
    #4

    Браво, Биволъ !!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.