Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Облаците се сгъстяват над Борис Джонсън: вълна от оставки в правителството

2 коментара
Борис Джонсън говори пред парламента във вторник в Лондон, Сн. ЕПА/БГНЕС

Британският премиер Борис Джонсън е изправен пред най-сериозната управленска криза, откакто е на власт, след като вчера още двама министри подадоха оставки - Риши Сунак като министър на финансите, а Саджид Джавид като министър на здравеопазването. Днес последва нова вълна от оставки в правителството.

Британският държавен министър по въпросите на децата и семействата Уил Куинс подаде оставка днес, като каза, че напуска, след като е получил "неточни" инструкции за направено от министър-председателя Борис Джонсън назначение на политик, срещу когото е имало оплаквания, предаде Ройтерс.

"Благодаря Ви, че се срещнахте с мен снощи и за искреното Ви извинение във връзка с инструкциите, които получих от (Даунинг стрийт) номер 10 преди срещата с медиите в понеделник и които сега знаем, че са били неточни", заяви Куинс в изпратеното до Джонсън писмо с оставката си, публикувано в Туитър. "С голяма тъга и съжаление усещам, че нямам друг избор освен да връча оставката си като министър по въпросите на децата и семействата, след като добронамерено приех и повторих тези уверения", каза той.

Секретарят по икономическите въпроси на британското финансово министерство Джон Глен подаде оставка в знак на протест срещу премиера Борис Джонсън, съобщи Ройтерс.

"Вече не мога да съвместявам ангажираността си към сектора на финансовите услуги с пълната липса на доверие във воденото от вас управление на страната", заяви "министърът на Ситито" Глен в писмо до премиера Джонсън.

Финансовият сектор на Великобритания, един от най-важните за приходите в хазната, беше до голяма степен откъснат от Европейския съюз след Брекзит, а банките и застрахователите сега упражняват натиск върху правителството да подкрепи световната конкурентоспособност на лондонското Сити. Финансовият сектор отдавна призовава правителството да ускори темпото на реформите, които сега са поставени под съмнение поради политическата несигурност в Лондон.

Същевременно Джо Чърчил, младши министър в министерството на околната среда и прехраната, също обяви, че подава оставка в знак на протест срещу премиера Джонсън.

"Последните събития показаха, че почтеността, компетентността и правилната преценката са от съществено значение за ролята на премиера", написа Чърчил в Туитър.

Друг член на британското правителство - Стюарт Андрю, младши министър на жилищното строителство, също подаде оставка, за да покаже недоволството си от премиера Борис Джонсън.

"Лоялността и единството са черти, които винаги съм се стремял да осигуря за нашата страхотна партия. Страхувам се обаче, че напоследък им позволих да надделеят над личната ми преценката", написа той в Туитър, като добави, че "предвид последните събития нямам друг избор освен да подам оставка".

Консерваторът Дънкан Бейкър е напуснал днес поста си на парламентарен частен секретар с аргумента, че сривът в доверието през последните шест месеца е "съвсем явен", съобщи самият той във "Фейскбук". "Аз говорех отново и отново за неща, свързани с почтеността, лидерството и доверието", пише разочаровано той, предаде Ройтерс.

Франс прес допълва, че петима държавни секретари (заместник-министри) - Кеми Бейдънок, Нийл О'Брайън, Алек Бъргхарт, Лий Роули и Джулия Лопес - са подали оставки.

Засега Джонсън няма намерение да напуска

Борис Джонсън отхвърли зачестилите призиви да се оттегли, като заяви днес пред парламента, че ще остане на поста, след като правителството му беше разтърсено от вълна от оставки, включително на двама важни министри, предаде Ройтерс.

"Очевидно, ако са налице обстоятелства, при които да усещам, че е невъзможно правителството да продължи да работи и да изпълнява мандата, който ни е даден, или ако усещам например, че сме възпрепятствани в желанието си да подкрепим украинския народ ... тогава бих" направил това, каза Джонсън в отговор на въпрос на депутат от своята Консервативна партия дали смята, че са налице обстоятелства, при които би трябвало да се оттегли.

"Но честно казано, работата на министър-председателя в трудни обстоятелства, когато ти е даден колосален мандат, е да продължи", заяви Джонсън и добави, че "тъкмо това ще направи".

Той отхвърли обвинение, че поставя своите интереси над тези на страната, след като депутатът консерватор Дейвид Дейвис го призова да подаде оставка, с което да даде приоритет на националните интереси над собствените си.

Джонсън каза, че „се отвращава от грубиянщината и злоупотребата с власт“, след като беше попитан защо е повишил депутат от Консервативната партия въпреки отправени срещу него оплаквания в сексуални провинения.

Говорител на премиера заяви, че Джонсън ще спечели евентуален бъдещ вот на недоверие въпреки очевидно намаляващата подкрепа за него след вълната оставки в правителството.

Според говорителя евентуални промени в правилата, така че консерваторите да могат да предизвикат нов вот на доверие по-скоро, отколкото е позволено в момента, са въпрос, който трябва да бъде решен от Комитет 1922, който определя правилата.

Агенция Блумбърг съобщи, като се позова на запознат източник, че ново гласуване може да има още другата седмица, ако е налице достатъчна подкрепа.

Виден британски министър е приканил Борис Джонсън да се оттегли

Майкъл Гоув, един от най-високопоставените министри в правителството на Борис Джонсън, е приканил британския премиер да подаде оставка. Това съобщи днес заместник-политическият редактор на лондонския в. "Дейли мейл", предаде Ройтерс.

Според публикацията, Гоув, който е министър на жилищното строителство, общностите и местното самоуправление, е казал тази сутрин на Джонсън да се оттегли.

През 2016 г. Гоув попречи на Джонсън да оглави Консервативната партия, но се съгласи да влезе в неговото правителство, когато Джонсън стана премиер през 2019 г. ,припомня Ройтерс.

Агенцията цитира член на комисията към Консервативната партия, която координира работата на нейните депутати от т.нар. задни редове в Камарата на общините. Според неназования източник мандатът на Джонсън като министър-председател изглежда е към края си и предстои още старши министри да се обявят срещу него.

Членът на тази вътрешна парламентарна група, наричана Комисия 1922, е казал, че днес следобед тя ще заседава дали да инициира вот на доверие за премиера, но по думите му е по-добре високопоставени министри да свалят Джонсън от поста. "Играта е загубена. Именно кабинетът трябва да предприеме мерки срещу него", препоръчал източникът.

Предисторията

Премиерът се бори да остане на власт, след като начинът, по който той се справи със скандала около бившия заместник-отговорник по партийната дисциплина на консерваторите Крис Пинчър, стана поредният проблем, повдигнал въпроси за неговата преценка.

Поднесеното от премиера извинение и поемането на вината не успя да предотврати напускането на двама висши министри и потенциални съперници за лидерския пост, като и двамата се изказаха остро в писмата, придружаващи уведомленията им за оставка. Сунак каза, че "обществеността с право очаква правителството да бъде управлявано по правилен, компетентен и сериозен начин" и добави: "Вярвам, че си струва да се боря за тези стандарти и затова си подавам оставката".

За нов финансов министър беше назначен Надим Захауи, а министърката, отговаряща за университетите, Мишел Донелан, поема досегашния му пост на министър на образованието.

Джавид каза, че британският народ "очаква почтеност от своето правителство", но гласоподавателите вече смятат, че администрацията на Джонсън нито е компетентна, нито "работи в полза на националния интерес". Той беше сменен на поста министър на здравеопазването от Стив Баркли, началника на канцеларията на премиера.

Авторитетът на Джонсън вече пострада след вота на недоверие, на който 41 % от депутатите от собствената му партия оттеглиха подкрепата си. Загубите през юни на важни междинни избори в Тивъртън, както и в Хънитън и Уейкфийлд, накараха председателят на партията Оливър Даудън да подаде оставка. Освен това още не е стихнал гневът, предизвикан от партитата на "Даунинг стрийт", провеждани в нарушение на въведените заради коронавируса локдауни.

Оставките на Джавид и Сунак означават, че има риск Джонсън да загуби премиерския си пост, но някои министри, включително Доминик Рааб, Лиз Тръс, Майкъл Гоув, Териз Кофи и Бен Уолъс, дадоха сигнал, че ще останат в правителството.

Знак, че премиерът е в опасност, дойде с набързо организираното интервю, излъчено от кабинета му в парламента. Той се опита да ограничи пораженията от скандала около Крис Пинчър, след като стана ясно, че е забравил, че му е било казвано за предишни обвинения в "неуместно" поведение.

Пинчър подаде оставка от поста заместник главен отговорник по партийната дисциплина миналата седмица, след като излязоха наяве твърдения, че е опипвал двама мъже в елитен частен лондонски клуб, но Джонсън е знаел за обвиненията срещу него още през 2019 година. Премиерът призна, че е трябвало да уволни Пинчър, когато е било установено че се е държал неуместно, докато е работел в министерството на външните работи през 2019 г., но вместо това го е назначил на други длъжности в правителството. Запитан дали това е било погрешно, Джонсън каза: "Смятам, че това беше грешка и поднасям извинения за това. Поглеждайки назад, това не беше правилно. Извинявам се на всички, които са били тежко засегнати от това. Искам да е напълно ясно, че в това правителство няма място за някой, който се държи като хищник или злоупотребява с властта си".

На депутатите бе казано, че Джонсън не си е спомнял дали му е било съобщено за предишните обвинения от 2019 година. Тогава вицепремиерът Доминик Рааб, който по това време беше министър на външните работи, "недвусмислено" се скарал на Пинчър за "неуместното" му поведение. Намесила се и групата за етика на канцеларията на кабинета.

След драматичната оставка на Пинчър "номер 10" (на "Даунинг стрийт") първоначално твърдеше, че Джонсън не е знаел за каквито и да било "конкретни твърдения". Но в понеделник тази позиция се промени и беше признато, че премиерът е знаел за "твърдения, от които или нищо не е последвало, или не са завършили с подаване на официално оплакване".

Министърът към канцеларията на правителството Майкъл Елис каза пред депутати: "Миналата седмица, когато се появиха нови твърдения, премиерът не си спомни веднага за разговора за този инцидент в края на 2019 година". "Веднага щом му беше напомнено, пресслужбата на номер 10 коригира публичното си изявление".

Джонсън отрече да е излъгал съветниците си за ситуацията. Признанието, че е забравил за предишните оплаквания дойде, след като бившият най-висш държавен служител в министерството на външните работи Лорд Макдоналд, каза, че първоначалната версия на "номер 10" "не отговаря на истината" и премиерът е бил осведомен "лично".

Лидерът на лейбъристите сър Киър Стармър призова за произвеждане на избори и каза: "Само истинска промяна на правителството може да даде на Великобритания новото начало, от което тя се нуждае".

В Камарата на общините сред депутатите консерватори възникнаха бунтарски настроения и критици се редяха на опашка, за да осъдят начина, по който "номер 10" се е справил със ситуацията. Но лоялни на Джонсън министри се обединиха около него след снощните оставки. Министърката на културата Надин Дорис каза, че той "последователно взема правилни решения по важните въпроси", а министърът за възможностите, създадени от Брекзит, Джейкъб Рийс-Мог, каза, че спечеленият на изборите през 2019 г. мандат "не бива да бъде отнеман от Джонсън, защото определен брой хора са подали оставка".

Играта за Борис Джонсън приключи, пишат британски издания

Британските вестници рисуват в днешните си броеве мрачна картина за премиера Борис Джонсън.

"Играта приключи", пише в. "Таймс" и изтъква, че "е погрешно", че Джонсън все още е вкопчен във властта, тъй като той "изгуби доверието на партията си и на страната".

"Немислимо е Джонсън, който не успя да си гарантира подкрепата на 148 депутати при вота на недоверие миналия месец, да възстанови авторитета си, за да бъде лидерът, от когото страната се нуждае в условията на остра национална криза", отбелязва "Таймс".

Бившият министър на здравеопазването Джереми Хънт и министърът на отбраната Бен Уолъс са спрягани за възможни приемници на Джонсън, пише в статия в "Таймс" журналистът Иън Мартин.

Борис Джонсън трябва да подаде оставка, защото иначе рискува "да повлече със себе си партията и правителството", пише за "Дейли телеграф" бившият министър по въпросите на Брекзит Дейвид Фрост.

"Останалите министри в правителство трябва сега да се замислят дали наистина са удовлетворени от посоката, в която се върви понастоящем", призовава Фрост.

Журналистът от "Дейли мейл" Стивън Глоувър изразява възхищението си от Джонсън и го описва като "изключителен политик, който превъзхожда почти всички останали членове на правителството". Джонсън ще бъде почитан за това, че реализира Брекзит, изтъква Глоувър. "Въпреки всичко, което се случи, и въпреки постиженията си обаче Джонсън изглежда е обречен като премиер", заключава журналистът.

Единственият въпрос, който остава без отговор, е по какъв начин и кога точно ще си тръгне Джонсън от премиерския пост, пише за в. "Гардиън" журналистката Поли Тойнби.

"Малцина са тези, които очакват той да се яви на следващите избори", изтъква Тойнби.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Mimich 06
    #2

    Вече са 18 министри, джонсън е аут.

  2. Guest787
    #1

    Оставката на Борис е вече въпрос на време. Още преди месец един големите спонсори на консервативната партия предупреди. Същият "случайно" притежава и диамантена мина в Сибир.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.