След като миналия петък министърът на земеделието Мирослав Найденов допусна възможността в месните продукти “Стара планина“ все пак да се допуска влагането на забранената соя, в сряда той отхвърли идеята за промяна на критериите. “Производителите да си намерят подправки без соя“, отсече Найденов по повод наличието на такава добавка в използваните от месопреработвателите подправки.
В добавка министърът каза, че се обмисля да се въведат нови изисквания за производството на кайма по стандарта и тя да се прави само от прясно месо.
По този начин ще бъде стимулирано българското животновъдство, каза министърът след среща с животновъдни организации при премиера Бойко Борисов.
По-рано през деня Найденов коментира, че няма как да се изисква всички продукти по стандарта “Стара планина“ да се правят от прясно месо, тъй като това би означавало да се ползва само българска продукция, което е вид протекционизъм, забранен от ЕС, а и нямало да достигне наличното производство в страната. То и без това сега не можело дори да задоволи консуматорските нужди на населението.
Месопреработвателите коментираха идеята каймата да е само от прясно българско месо като добра, но трудно достижима.
Нова лаборатория, която ще може да прави количествен анализ на съдържанието в месните продукти, произведени по стандарта "Стара планина", ще заработи до две седмици. Това съобщи министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов пред бТВ в сряда.
Консумативите за работата ѝ ще бъдат финансирани от Асоциацията на месопреработвателите, както бе договорено в края на миналата седмица. Тогава стана ясно, че соята в колбасите, уличени, че съдържат забранената добавка, е под 0.1 процента.
На 13 октомври Найденов обяви, че четири фирми са нарушили стандарта “Стара планина“ и лицензите им за този вид производство бяха отнети. Дружествата поискаха повторни анализи, тъй като направените в България са само за наличие на соята, но не и за количеството на съдържанието ѝ. Проби в Германия установиха, че в продуктите на едната фирма - “Унимес“, няма от забранената добавка, а в асортиментите на “КЕН“, “Сами-М“ и “Лалов и Вачев“ има под 0.1 процент.
Производителите обясниха, че соята се е смесила с месото чрез подправките, в които тя се влага като стабилизатор, или чрез обработката на вносното месо със соев концентрат. За анализ в Германия бяха пратени и подправките, но резултатите още не са дошли.
От Министерството на здравеопазването пък още не се били произнесли категорично какъв процент соя би могъл да предизвика алергична реакция.
Найденов, който в петък обяви, че ще се промени стандартът, за да допуска до 0.1 или 0.25 на сто соя, сега каза, че за това всъщност настоявали месопреработвателните фирми. Той обаче бил категоричен, че не трябва да се правят изключения и след като соята е забранена в продуктите “Стара планина“, това трябва да остане така.
В същото време обаче агроминистърът коментира, че не може да се постави условие на месопреработвателите да правят продуктите по този стандарт само от български и от прясно месо, за да се избегне опасността от попадане на соя чрез обработката на вносното месо.
Земеделският министър е убеден в полезността на въведените от неговото ведомство изисквания към хранителните продукти, давайки за пример как стандартът за млякото е довел до бързо повишаване на изкупната цена от 30 ст. на 70 ст. за литър. Той защити и намерението за въвеждане на подобни задължителни критерии и производството на вино и ракия, които е възложено да разработи Изпълнителната агенция по лозата и виното.
България ще иска от ЕС защита на ракията като традиционен продукт, каза още Найденов. По думите му това ще свали сегашната цена на акциза за алкохолната напитка от 4.40 лв. на 2.20 лв за литър и ще стимулира производителите да правят ракия от истинско грозде, а не от житен дестилат, от който на практика “става водка с мирис на ракия“.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
17 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Да не купуваме дотогава?
uj shtiaha da zatvariat firmite narushitelki, posle shtiaha da gi globiavat, uj imashe soia v produktite stara planina, posle imashe samo sledi, po-kasno i te izcheznaha. i v kraina smetka vmesto tezi menteta da izcheznat ot pazara i trapezata ni, izchezna laboratoriata koiato gi zalovi. sega shte praviat nova za da ne gi hvashtat poveche v izdanka. da jivei bulgaristan, stranata na boiko i cimbicite...
не е възможно за две седмици
процедурите на БСА са със срокове над 3 месеца.
е отнет лиценза на службата по акредитиране и то още през м. юли тази година от европейската агенция за акредитация.http://www.spravedlivost.net/joomla/index.php?option=com_content&task=view&id=484&Itemid=9
Вие в този сайт четете ли това което пишете?Как производителите ще плащат за лаборатория която да ги контролира?Това е все едно аз персонално да поема издръжката на катаджиите на телевизионната кула и всяка сутрин да си минавам на червено защото там стават задръствания.Бахти простотията.
http://vbox7.com/play:62aa0671
Боби Макферин е върха!
отрицателно време. приветствам идеята за свежото месо като единствена съставка в колбасите- детска игра е и това да се контролира, в процеса на месната автолиза се отделят лесни за улавяне вещества.край на 20-годишното месо в надениците и салама.
Кой го интересува каймата, още по-малко глупостите на Найденов. Като ми трябва хубава кайма ще си избера и хубаво месо без да чакам кучкаря да я проверява има ли соя или не