Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Обмисля се наказателна отгворност за родители на малолетни булки

Управляващите обявиха усилията за връщане на децата в клас за успешни

1 коментар
Обмисля се наказателна отгворност за родители на малолетни булки

Родителите да носят наказателна отговорност, ако малолетните им деца сключат брак или живеят на съпружески начала. Целта е така да намалеят случаите, при които заради ранен брак, деца отпадат от училище.

Мярката е обсъждана по време на заседание в рамките на Механизма за съвместна работа на институциите по обхващане и задържане в образователната система. По него бяха съставени над 1100 екипа от представители на различни институции, които трябваше да обиколят адресите на отпадналите от училище деца и да убедят родителите да ги върнат обратно в клас.

"Сключването на брак не е основна причина за отпадането от училище, но присъства сред причините. Нужни са по-ясни разпоредби в Наказателния кодекс за такива случаи с малолетни", каза вицепремиерът Томислав Дончев. Според него ще се търси начин под наказателна отговорност да бъдат подвеждани родителите. Конкретните текстове трябвало да бъдат предложени от Министерството на правосъдието.

Иначе представителите на властта обявиха механизма за връщане на децата в клас за успешен, ще се превърне в постоянна мярка, а училищата с повече записани такива деца ще получават повече пари. В същото време ще се неправи опит за по-строг контрол и санкции върху родителите, които не пускат децата си в клас.

Наказания за родителите

Освен евентуалната наказателна отговорност за родители, които позволяват на малолетните си деца да сключат брак, ще се засили и контролът върху възрастните, които не пускат децата си на училище. По закон в такива случаи трябва да се налагат глоби от 50 до 150 лева и от 100 до 500 лева, ако нарушението се повтори. Санкциите се налагат от кметовете, но по думите на образователния министър Красимир Вълчев, те рядко го правят.

Според Вълчев е нужен по-строг контрол. За целта училищата и детските градини периодично ще пращат на кметовете по места информация за непосещаващите училище деца, а областните управители ще следят дали местните власти глобяват родителите. Предвижда се също Националната агенция за приходите да се включи в събирането на санкциите, тъй като много от тях не се плащат. Не е ясно как ще проработи този механизъм при положение, че често се глобяват хора с ниски доходи и минимално имущество.

Резултати

От над 200 000 деца, включени в списъка с отпаднали в началото на учебната година, 22 000 са върнати в клас към края на януари. От тях 1200 са спрели отново да ходят на училище. Най-честите причини за отпадане от образователната система са заминаване в чужбина, неглижиране на образованието от страна на родителите, ранните бракове и здравословни проблеми, обясни Вълчев. Той припомни, че всяка година от училище отпадат по 4500 деца.

"Усилията не са кампанийни, има резултат и ще продължат. Това е рядък добър пример за това как различни ведомства работят заедно", коментира вицепремиерът Дончев. Според него България трябва да настоява за създаването на подобен паневропейски механизъм за обхващане на децата в образованието. Трябвало да се създаде и система на ниво ЕС, която да позволява да се проследи дали едно дете, заминало с родители си от България за Германия, например, ходи на училище и в другата държава.

Без заплащане

Както и досега, участниците в екипите, които издирват отпадналите ученици, няма да получават допълнително заплащане за това. Обяснението е, че това е част от работата им. Ще се поемат обаче разходите им за транспорт, може да получават и командировъчни.

За сметка на това е възможно да бъдат натоварени с допълнителни изисквания като това да събират статистическа информация за гетата. Те ги обикалят, тъй като голяма част от отпадналите ученици живеят в такива квартали. В същото време, за тези места липсва официална статистика, тъй като там къщите са незаконни, няма адреси и съответно официална адресна регистрация в жилищата.

Стимули за училищата

Допълнителни финансови стимули обаче се предвиждат за училищата и детските градини, които запишат повече отпаднали ученици. Първо, така броят на децата в дадената образователна институция се увеличава и бюджетът става по-голям.

Второ, голяма част от тези деца са от уязвими групи, а според новите правила за финансиране за обучението на такива ученици се дават повече пари, обясни министърът на образованието.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. edin.drug
    #1

    Дали училището е най-важната причина за глоба на тези родители? В България няма ли закон, според който всяко момиче/момче което има полов контакт преди навършване на 16 годишна възраст се води изнасилено, защото преди тази възраст не може адекватно да даде съгласието си? Т. е. такива случаи не попадат ли под ударите на НК? И освен това - що за успех е да върнеш само 4% от напусналите в училище?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.