Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Обмисля се намаляване на екотаксите за опаковки

3 коментара

Ще се водят преговори за оптимизиране на законодателството за оползотворяването на отпадъците от опаковки и на размера на продуктовите такси, заплащани от фирмите производители на стоки за всеки тон амбалаж, пуснат на пазара. За това се разбраха в понеделник на среща в Министерството на околната среда и водите (МОСВ) екоминистърът Джевдет Чакъров и представители на организациите за оползотворяване на отпадъците от опаковки, на бизнес асоциациите и на неправителствените организации.

В най-кратки срокове ще се анализират възможностите за оптимизиране на продуктовите такси, както и промени в постановлението на Министерски съвет за прилагането на наредбата за оползотворяване на амбалажа, стана ясно след срещата. Министър Чакъров обаче не пожела да коментира какви биха били законодателните промени, само уточни, че целта е да се ускорят процесите по сортирането и рециклирането на боклука от опаковки. Той обаче допълни, че в момента продуктовите такси у нас са скъпи, което възпрепятства фирмите да плащат на държавата и да ги начисляват в цените на стоките си.

В момента за пластмасови опаковки продуктовата такса е 1,71 лв./кг, за хартия, велпапе и картон – 0,50 лв./кг, за стъкло – 0,15 лв./кг,, за алуминий -  0,43 лв./кг, а за композитни материали – 1,30 лв. Тарифите тази година скочиха за трети път от 2004 г. насам, когато бе приета Наредбата за опаковките и техните отпадъци, и за последен път до 2011 г.

В момента 85 на сто от фирмите не включват екотаксите в стойността на продуктите си, а плащат лицензионно възнаграждение на петте организации за оползотворяване на отпадъците – “Екопак”, “Екобулпак”, “Булекопак”, “Репак” и “Рекопак”, което им излиза девет пъти по-евтино, сочат данни на екоминистерството. Останалите предприятия или сами организират дейностите по сортирането и рециклирането на амбалажа, или трябва да плащат на държавата. Много от тях обаче не правят нито едно от двете, каза Джевдет Чакъров, но не може да уточни за какъв процент от фирмите става въпрос.

Според одити на МОСВ на петте лицензирани организации за оползотворяване на отпадъците от опаковките, те не си изпълняват ангажиментите, въпреки че на хартия били стриктни, каза Чакъров. Той обаче уточни, че през март, когато излязат окончателните становища на екоминистерството за дейността на петте асоциации, ще е ясно дали те ще бъдат санкциониране и какви мерки ще се предприемат за подобряване на тяхната дейност.

68 хил. т опаковки са сортирани и рециклирани от тези пет организации през 2005 г., като те са сторили това с около 5 млн. лв., стана ясно след срещата. Ако фирмите бяха плащали продуктови такси, щяха да се акумулират 75 млн. лв. в държавното Предприятие за управление на дейностите по опазването на околната среда (ПУДООС) и парите да се отпуснат отново за екопроекти за сепариране и рециклиране на отпадъците, посочи Джевдет Чакъров. Вместо това   ПУДООС разпределило само 7,5 млн. лв. за такъв вид общински дейности, като сега се очаква още 10 млн. лв. да се отпуснат за проекти за оползотворяване на амбалажната смет.  А прогнозите били за над 32,6 млн. лв. в държавната фирма от тези екотакси.

От екооминистерството обаче не коментираха дали оповестените от тях проблеми ще попречат на страната ни да изпълни ангажиментите си към Европейския съюз за рециклиране на отпадъците от опаковки, които за миналата година бяха в размер на 25 на сто от общите количества генериран амбалаж на пазара, а за тази година – 34 на сто.

Изключено е да има проблеми с изпълнението на ангажиментите на България, коментираха за Mediapool  от “Екобулпак”. Организацията дори е събрала с 4 хил. т повече от заложените ѝ 25 хил. т отпадъци от опаковки. Според нейното ръководство обаче са крайно належащи законодателни промени, които да стимулират общините за повече съпричастност към проблема с разделното събиране на сметта, както и да се промени формулировката за битов боклук и отпадъците от амбалажа.

Продуктовите такси наистина са високи, но именно затова те са стимул за бизнеса да се включи в организирано оползотворяване на опаковките, за да не ги плаща и да товари потребителите си в цената, коментираха от “Екобулпак”.  Според тях държавата трябва да засили контрола върху всички фирми, които генерират амбалажна смет. 99 на сто от сладкарници, малки магазинчета и дори хотели не са включени в оползотворяването и никой не ги търси за отпадъците от опаковки, допълват от организацията.

Според министър Чакъров обаче до месец най-късно МОСВ ще изготви база данни за всички фирми производители и вносители на опаковани стоки, за да може да се проследява как спазват те ангажиментите си по разделното събиране и рециклирането на амбалажа си.

Явно министърът е оптимист, защото според заложените разчети на ековедомството през тази година трябва да постъпят 274 728 000 лв. от продуктови такси. За сравнение за 2005 г. прогнозите бяха за приходи в размер на 217 820 000 лв., но събираемостта им е само 30 на сто, според представената от МОСВ справка.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Еколог
    #3

    Нека експертите от РИОСВ-ете си гледат по-съвестно работата. Нали затова там всяка година се назначават нови хора. Общините не са активни в процеса, защото в по-голямата част от случаите няма кой да ги "светне" за механизмите на цялата система. От друга страна организациите по оползотворяване не проявяват интерес към малките общини, защото там количествата са по-малки и няма печалба.Няма и достатъчно мощности за рециклиране. Пък и съм чувал, че на някои им било по-евтино и по-лесно да си произвеждат

  2. Петър
    #2

    "68 хил. т опаковки са сортирани и рециклирани от тези пет организации през 2005 г., като те са сторили това с около 5 млн. лв.". Същевременно "ПУДООС разпределило само 7,5 млн. лв. за такъв вид общински дейности". Т.е. - 2.5 млн. лв. повече от фирмите. Не е ясно само какво са рециклирали срещу тази сума. Затова е по-добре всички средства да отиват във фирмите. Що се отнася до отпадъците от пластмаси, доколкото знам, те не се преработват, а се пресоват и се продават като гориво за промишлени инсталации. Така въпросът се решава и без преработка. Преработват се само хартията, стъклото и металите.

  3. ambiente
    #1

    niakoi ot tezi firmi si vnasiat plastmasovi butilki ot chujbina, za da izpylniat dogovorenite kolichestva.drugi pyk, ot niakoi gradove v stranata, si vnasiat stari akumulatori, pak sys systata cel.Izobso-vnasiame si bokluci, poneje si niamame ili ne mojem da razdeliame nashite.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.