Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Обмисля се пълна забрана за отказ от парно и месечно отчитане на топломерите

От юли цената на топлоенергията може да падне, но няма да компенсира увеличението от април

130 коментара
Обмисля се пълна забрана за отказ от парно и месечно отчитане на топломерите

Трябва да се въведе пълна забрана за отказ на гражданите от централно топлоснабдяване. Това обяви във вторник заместник-министърът на икономиката, енергетиката и туризма Валентин Николов на национална кръгла маса по проблемите на топлофицирането на страната.

В момента работна група обмисляла забраната да влезе като една от промените в Закона за енергетиката, които ще влязат на второ четене в икономическата комисия на парламента.

И сега в закона има забрана за демонтаж на радиаторите, но съществува възможност цял блок с решение на общото събрание на етажната собственост да се откаже от топлоподаването като се запечата абонатната му станция. Тогава гражданите в блока не плащат нищо и всеки собственик избира начин за отопление на апартамента си.

"Когато си купите апартамент с централно топлоснабдяване, не трябва да използвате примерно въглища, където всички дишаме този прах, или електрическа енергия, от която потребителите сами ще се откажат", посочи като аргумент заместник-министър Николов.

Той подкрепи и въвеждането на месечно отчитане на ползвана топлоенергия от домакинствата. Това също ще залегне в промените в Закона за енергетиката.

Ако отчитането всеки месец на топлоенергията залегне в окончателния вариант, то би могло да се плаща, например, от самото топлофикационно дружество или от самия потребител. "Ще има опция за "по желание", но като цяло ще вървим към варианта ежемесечно отчитане", посочи заместник-министърът.

Според него при всички случаи ще трябва Законът за етажната собственост да бъде синхронизиран със Закона за енергетиката и това била причината за забавянето на промените. Това е така, защото месечното отчитане трябва да се въведе за цял блок, за което е нужно решение на общото събрание. Желателно е собствениците да имат и измервателни уреди на радиаторите с дистанционно отчитане, които облекчават процеса на засичане от служителите на дружествата за топлинно счетоводство.

По думите на Николов като цяло с този вид отчитане ще се понижи цената за потребителите, защото повишаването на доверието ще намали отказа от потребление на топлинна енергия.

Има потребители в Пловдив, Варна, дори в София, които ползват уреди, позволяващи месечно отчитане на топлоенергията, но не навсякъде е така, каза още той. По думите му изравнителните сметки веднъж годишно изненадват доста от потребителите и накърняват доверието в отчитането и в плащането.

В подкрепа на месечното отчитане се обяви и председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Ангел Семерджиев, който обаче уточни, че трябва да остане опцията за избор.

Тези, които предпочитат един път годишно отчитане, каквато е практиката в повечето европейски страни, нека да го правят един път годишно, каза той.

При месечното отчитане се създава доверие на самите клиенти към топлоснабдителната услуга, тъй като пряко и веднага ще се отразяват промените в количеството топлинна енергия, която ползва един потребител върху неговата сметка, отбеляза той.

По отношение на цената на топлоенергията председателят на ДКЕВР Ангел Семерджиев коментира, че от 1 юли тя може да падне между 5 и 7%, като с толкова ще поевтинеят сметките за топла вода спрямо сегашните. Това ще стане, ако "Булгаргаз" започне да купува газа от Русия с 10% по-евтино, както се договориха българската и руската страна.

Цената на топлоенергията за битовите абонати обаче се вдигна от 1 април с 9% в столицата, така че евентуалното ѝ намаление от 1 юли няма да понижи сметките за топлата вода спрямо началото на годината.

Според Семерджиев тази прогноза ще е валидна, ако няма резки промени в цените на горивата на световните пазари. Тогава намалението на цените на топлофикационната услуга би могло да е валидно и към началото на отоплителния сезон.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

130 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #130

    Отказ от парното е напълно възможен, защото не може никой никого да задължава нещо да ползва. Второ - технически тази услуга е напълно заменима без каквито и да е сътресения.(Сътресния впрочем ще има само за прогнилата топлофикация)Това става като се ползват соларни система на покрива или балкона и се подгрява вода в бойлер, използване на климатици, термопоми, а защо не и камини на дърва. Последното е малко по- трудно, но е пък доста евтино и шикозно, ако камината и направена с въздуховоди или водна

  2. Анонимен
    #129

    Imam vapros za po-informiranite. TEC-ovete v BG proizvedzhdat li el. energia ili ne? Ako proizvezhdat, togava ne e li fakt, che toplinata se izpolzva osnovno za generirane na elektrichestvo, i posle vmesto da se izhvurlia v atmosferata se polzva dopulnitelno za otoplenie/parno? Ako tova e taka, togava razhodite po proizvodstvoto na el. energia (za gorivo) veche vkliuchvat rahodite po proizvodstvo na toplata voda. Zashto e takuv luks parnoto kogato infrastrukturata (trubi, toplomeri i t.n.) e postroena predi desetiletia i osven biurokracia i podruzhka niama drugi razhodi. Tuka pak niakoi tochi, i to iako. -Vazov

  3. Анонимен
    #128

    Каква диктатура,116-какво си мислиш в белите държави как е?Влизаш в жилище, включват ти ток,газ ,вода-задължително,не ако искаш.Никой не те пита.Като искаш -не ползваш- стоиш си мръсен и на студено.Тука всички много знаете.Естествено,че ако не искаш жилище с парно,ще се преместиш там ,където няма такова.Правилно са го замислили.То заради такива умници зимата не може да се диша от дим от печките ви.А ако си мислиш,че с ток ще ти е по-евтино в голяма заблуда си.

  4. Анонимен
    #127

    Айде спрете го най-после този монополист, докога ще РЕКЕТИРА българския народ! Това е последният монополист, който остана и никой не се интересува!Моят апартамент е затворен и пак плащам парно, защото никой не се вдига!

  5. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #126
  6. Анонимен
    #125

    DA POMISLIM KAK "MASOVO" DA SE VDIGNEM NA KRAK I DA PREDOTVRATIM I POPRECHIM NA TOVOA BEZUMIE NA ENERGIJNATA MAFIA U NAS! NEKA MASOVO...PO VSICHKI FORUMI SI RAZMENIM MNENIJA I DA SE SAMOORGANIZIRAME ZA SILNO PROTIVOPOSTAVJANE NA TOZO IAVEN GRABEZ!!!

  7. Анонимен
    #124

    Ima i edna druga "CEL" ..kojato pro-komunisticheskata energijno-toplofikacionna MAFIA ,iska da postigne! CELIAT BULGARSKI NAROD...da "PROPISHTI" OT LOSHIA ZIVOT I DA SE "RAZOCHASROVA" SILNO OT CHLENSTVOTO NI V EU I NATO!!!V tazi nova "murtva hvatka" ima i dulboka politicheska cel ,kojato e stupka kum pulnoto razbivane na bulgarskoto obshtestvo i vutreshen mir!Osven totalnijat grabez nad bulgarite e i opit za "udar" sreshtu vunshnata ni orientacija v politikata!TOVA E PODLATA "ZADACHA" ,KOJATO IMAT DA RESHAT CHERVENITE CHENGETA...KOITO "PRITEZAVAT" I UPRAVLJAVAT ENERGIJNITE SISTEMI V BULGARIA!

  8. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #123
  9. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #122
  10. Анонимен
    #121

    "KRADCITE ..."TURSJAT"...KRADECA ....SRED..."OGRABENITE"OT SAMITE TJAH_KRADCITE!:):):)KAKVA NAGLOST!!!KAKVO BEZOCHIE!!! KAKVO NAHALSTVO!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.