Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Обмисля се връщане на платеното участие в бордове на държавни фирми

10 коментара

Депутати от мнозинството ще внесат още поправки в Закона за предотвратяване и разкриване на конфликт на интереси, с които отново ще се позволи на зам.- министри, зам.- областни управители и шефове на агенции да да получават възнаграждение за участието си в бордове на различни държавни и общински фирми.

Това стана ясно в сряда по време на съвместно заседание на правната и на комисията по държавна администрация в НС, които обсъдиха и приеха на първо четене поправки в закона. Промените бяха изготвени от представители на управляващите и на част от опозицията, без участието на съуправляващата партия НДСВ, която е против ревизията.

Татяна Дончева (БСП), под чието ръководство бяха изготвени поправките, заяви, че въпросът с възстановеното право на възнаграждение за участието на тези публични лица в бордове остава отворен. Отговор трябва да се намери между първо и второ четене на промените.

Законът, приет в отговор на критиките от Брюксел за конфликт на интереси при управлението на еврофондовете, влезе в сила на 1 януари т.г., но малко след това бе блокиран, тъй като БСП и ДПС внезапно откриха, че е твърде рестриктивен, написан "много общо" и затова абсурден.

Депутати от мнозинството коментираха в сряда пред Mediapool, че предвиденото участие на зам.- министри, зам.-областни и шефове на агенции в различни държавни и общински предприятия да става без трудово възнаграждение създало "голям проблем". Много от тези лица са възнегодували, че носят отговорност при вземане на решения, като участват в даден борд, но в същото време няма да получават пари за това.

Депутати дори казаха, че в момента имало "вратички" и зам.- министрите взимали възнаграждение, но под друга форма – като се преформулира вида на заплащането.

Народният представител от БСП Румен Такоров запита по време на дискусията в комисиите дали тези, които защитават държавните и общинските интереси, не е редно да получават възнаграждение. "Нали носят отговорност за това?! По какъв начин ще бъдат възнаградени за положения труд?", попита той.

Такоров се ангажира между двете четения на промените да внесе предложение, но не е ясно дали колегите от БСП ще го подкрепят, тъй като нееднократно премиерът и лидер на БСП Сергей Станишев заявяваше, че не може да има такива огромни заплати на зам.- министри при участието им в бордове.

Според информации някои от тях участват не само в един борд и възнагражденията им възлизали на няколко хиляди лева.

По време на няколкочасовите дебати на заседанието на двете комисии министърът на правосъдието Миглена Тачева (НДСВ) подкрепи внесените поправки и коментира, че не е важно само да има закон, а работещ механизъм. Тя припомни, че приетият от НС закон се различава съществено от първоначалния вариант, внесен от МС и подготвен от нейното ведомство.

Тачева подкрепи и промени в текста на декларацията, която публичните лица трябва да попълват за конфликт на интереси, тъй като в настоящата имало много хипотези, а с такива не може да се работи.

Олимпи Кътев (НДСВ), който оглавява подкомисията за установяване на конфликт на интереси обаче директно обвини БСП, че с удължаването на срока за подаване на декларации, което стана преди около месец, са целяло не само блокирането на закона, но и той да не заработи до края на мандата на това Народно събрание.

"Отговорността за този закон е на министър-председателя", заяви Кътев, по повод обвинение от страна на социалисти, че царската партия и министър Гергана Паси са обещали пред Брюксел бързото приемане на закона, който обаче отваря много проблеми.

Независимият депутат Елеонора Николова, която също участва в групата по промени на закона, посочи, че сега са прецизирали какво е частен интерес и че в декларациите се попълва това, което деклараторът знае, а не само хипотези.

Татяна Дончева каза, че е останал открит въпросът каква да е декларацията за конфликт на интереси, тъй като първите три точки от нея са сходни с декларацията, която лица на публични длъжности подават по съответния закон пред Сметната палата.

По думите на Дончева с поправките се регламентира и по – точно така наречените свързани лица, с които публичните лица са свързани по роднинство или по сватовство.

В предложението е залегнало още формирането на постоянна комисия в парламента, която да следи за конфликти, като по време на дебатите се чуха идеи, че това могат да са антикорупционната комисия или комисията по парламентарна етика, каза Дончева.

При евентуално нарушаване на закона ще се вземат предвид разпоредбите съответно на Закона за държавната служба, ако нарушителят е държавен служител, както и Кодекса на труда, ако става въпрос за трудови правоотношения, Закона за местната власт, ако става въпрос за служител в местната администрация и прочие.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. поп Грую
    #11

    Аз имам опит от многогодишна работа в една известна интернационална компания и от опит знам ,че сериозна работа,със вземане на отговорни решения ,които налагат целодневно посвещаване на проблемите ,може да се върши само за една компания !Останалите участници в отговорни заседания ,които идват от предишно заседание на друг борда ,ако не са експерти по конкретен проблем,НЕ ПРАВЯТ НИЩО ПОЛЕЗНО !Преседяват някой и друг час на такива заседания и след това тичат към следващото платено прахосване на време.Само

  2. Обнорски
    #10

    Тлъстите корумпирани пидери ще продължат да лапат.

  3. KOSTA
    #9

    Иде време за устройване на топли местенца.За по първа ръка "другари" - дипломатска кьорсофраЗа по-простите - участие в държавен борд.Много, много се наакахте червени помияри.Дори и крайно изпростелия народ може да го види

  4. 3
    #8

    ако може да амкаме от повече места!Каква отговорност носят!Политическа?Кой може да яформулира?Да има някой на топло за взети решения?Защитавали интересите на държават,ама нали взимат големи заплати от длъжностите си.

  5. Да!
    #7

    време...

  6. Тодор
    #6

    Тези поправки са равносилни на отменянето на закона. Защо ручахме жабетата миналата година?http://apps.facebook.com/causes/233115

  7. Yankee
    #5

    Майка България има какво да даде!

  8. Гласопродавател
    #3

    По-добре е - така ще имат поне малко законни доходи, защото иначе ДАНС, МАНС, и т.н. се виждат в чудо как да оправдаят законно придобитите им имоти.

  9. някой
    #2

    Много от тези лица са възнегодували, че носят отговорност при вземане на решения, като участват в даден борд, но в същото време няма да получават пари за това.И каква точно отговорност носят? Спомнете си делата на Софиянски - той е изпълнявал решения на общинския съвет и затова беше оневинен. Но срещу общинския съвет няма дела за решенията му.

  10. boby1945
    #1

    ... определено ще се разминете с каквито и да е бордове, освен дървените на бара! Далечко сте от тази материя!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.