Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Обмислят се данъчни облекчения при допълнително пенсионно осигуряване

19 коментара
Обмислят се данъчни облекчения при допълнително пенсионно осигуряване

Да има данъчни облекчения за работодателите, които осигуряват допълнително своите служители в частни пенсионни фондове, предлага социалното министерство. Това съобщи министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов в понеделник. Предложението може да залегне в пакета от мерки за пенсионна реформа, който се обсъжда от държавата и социалните партньори. Министърът обаче не разкри подробности около идеята, отказа да я коментира и управителят на НОИ Христина Митрева.

Сега родените след 31 декември 1959 г. задължително се осигуряват в допълнителен универсален фонд. Работещите при условията на първа и втора категория труд задължително се осигуряват и в професионални пенсионни фондове.

Идеята на социалното министерство е колкото се може повече хора да имат осигуровки и в доброволните пенсионни фондове, заради което се обсъждат и данъчните облекчения.

Не е ясно обаче откога подобна мярка може да влезе в сила. Основните моменти от пенсионната реформа трябва да са факт още следващата година – от 1 юли 2011 да се увеличи изискуемият стаж за пенсия с три години за най-разпространената трета категория труд, а за полицаите и военните – с пет години.

В края на миналата седмица стана ясно, че се обсъжда още една идея, която засега остава неясна. Министърът на отбраната Аню Ангелов съобщи, че е сформирана работна група от представители на Министерството на труда и социалната политика и НОИ за изготвяне на проектозакон за военен пенсионен фонд.

Министър подкрепи вдигането на минималната работна заплата

По-късно в понеделник министър Тотю Младенов коментира в Хасково, че минималната работна заплата като чист доход не може да бъде по-малка от прага на бедността. Така той поощри синдикатите, които в последно време засилиха натиска си за увеличение на минималната работна заплата.

При изработването на антикризисните мерки на правителството работодатели и синдикати постигнаха съгласие да се изработи механизъм за увеличаване на минималната работна заплата от 1 юли 2010 година. Тогава обаче работодателите обявиха, че съгласието е само за изработването на механизъм, но не и за увеличението на минималната работна заплата. Според синдикатите обаче няма проблем минималната заплата да стане 290 лева или поне 270 лева от 1 юли при 240 лева сега.

“Официалният праг на бедност у нас е 211 лева. Нормално е минималната работна заплата - когато се приспаднат осигуровките и данъците върху нея, да е поне в тези рамки“, обоснова се в понеделник министър Младенов. Сега след облагането на минималната заплата доходът пада под прага на бедност.

Според официалните данни на НСИ работещите на минимална работна заплата у нас са 162 000, от които 125 000 са заети в частния сектор и 37 000 - са в обществения сектор, съобщи в понеделник вицепрезидентът на КНСБ Пламен Димитров. Заради това от синдиката коментираха, че увеличението няма да натовари толкова държавния бюджет, колкото частния сектор.

Според изчисленията на експертите на КНСБ, ако минималната работна заплата стане 290 лева, за периода до края на годината работодателите ще платят 56 милиона лева допълнително. В хазната обаче ще влязат още 10 милиона лева от осигуровки.

Именно заради по-големите разходи, с които е свързано увеличението на минималната заплата, работодателите не го приемат в условия на криза. Освен това с минималната работна заплата са вързани и редица социални плащания, които държавата прави.

Бившият социален министър Емилия Масларова коментира, че увеличаването на минималната работна заплата трябва да се обвърже със социалните плащания, което означава, че трябва да бъдат променени "минимум седем-осем закона". Сред тях са законът за насърчаване на заетостта и законът за семейно подпомагане, каза пред журналисти в Хасково Масларова. Тя посочи, че на този етап не се прави нищо, свързано с подготовката на евентуално увеличение.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

19 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ДДПО
    #21

    ако фондовете не са задължени да реализират минимална задължителна доходност, без да се намалява главницата, ще бъде все едно да се налива вода в пясък. Фондовете ще се дуят, когато цените на ценните книжа, в които инвестират нарастват и после, когато за 6 месеца настъпи финансова криза и цените на ценните книжа паднат с 80%, ще ти обясняват - криза е, пенсия няма. а те са си взели комисионната за обслужването. казвам ви го от собствен опит - аз повече доброволно във фонд за доброволно пенсионно осигуряване не инвестирам. понеже имам още години до пенсия ще се оправя. но ако трябваше сега да вземам пенсия, щях да взема един голяяяям...... бонус.

  2. Соломон
    #20

    Искаме поне 350 лева

  3. Наблюдател
    #19

    И сега има такива стимули, въпросът е дали те трябва да се увеличават или не, да се разшири ли и обхвата на лицата, за които се отнасят и т.н. Много е трудно да балансираш между интересите и политиките на Световната банка и Европейския съюз. Повече от ясно е, че нашият пенсионен модел е от типа тристълбови на Световната банка. Министърът и управителят на НОИ, които бяха активни участници във въждането му трябва открито да признаят грешките и да предложат различни алтернативи, които преди да се обсъдят

  4. Т.Т
    #18

    Друг законодателен проблем е свързан с т.нар. “таван на пенсиите”, регламентиран в Кодекса за социално осигуряване. От една страна, Кодексът въвежда принцип за пропорционалност на размера на пенсиите с големината на пенсионно-осигурителните вноски и с продължителността на осигурителния стаж. От друга страна, §6 от преходните и заключителни разпоредби въвежда ограничение върху максималния размер на пенсиите, което ощетява точно хората, които са работили най-дълго, при най-тежки условия и са плащали най-високи осигурителни вноски.До кога така Тотьо...

  5. ЧЕТЯЩ
    #17

    Заглавието е "оксиморон". Намалява се един данък, като се внесе друг данък. КЪДЕ Е ОБЛЕКЧЕНИЕТО?

  6. подкрепа
    #16

    Е какво е подкрепил Тотьо Защо средната заплата е без подкрепа, а минималната трябва де се подкрепя.

  7. Тьпьнар
    #14

    Убаво а ма не разбрах отдека го измислиха тоя таван.ГА ВУТЕ ВИДИ ЧЕ ТАВАНО Е ПАДНАЛ -ТОГАЗ И ЩЕ ВНАСЯ ПАРИ.

  8. Наблюдател
    #13

    Може би след възрастта за пенсиониране най-тежката дискусия е за размера на пенсиите и в този случай той наистина има сериозно значение. Много важно, което трябва да се реши е ка се определя, защото в момента много категории получават високи пенсии без да имат достатъчен принос за това - внасяли са по-малко време вноски отколкото преобладаващата част от пенсионерите. И тук е заровено друго куче - пенсията все още не отразява реалния принос на хората. Проблемът е както за получаващите тавана, така

  9. шок
    #12

    кво ме интересува тъпата хазна, по важно е кво ще влезе в джоба на хората

  10. И.Иванов, Швеция
    #11

    "Да има данъчни облекчения за работодателите ... Това съобщи министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов ..."Ум - море, глава - кофа !При най-ниски данъци в Европа и нарастващ неудържимо бюджетен дефицит - за "лекарство" ново намаляване на приходите в бюджета !"Логика" - "Ами да пукне пациентът и тогава да няма разходи за лечението му ..."

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.