Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Обмислят се ускорени и облекчени разрешителни за европроектите

11 коментара
Обмислят се ускорени и облекчени разрешителни за европроектите
Обсъжда се идеята за въвеждане на по-бърза и по-облекчена процедура по издаването на разрешителни и други процеси и процедури, свързани с различните администрации, дори със съда, когато става дума за проекти, финансирани със средства от Европейския съюз. Това съобщи министърът по еврофондовете Томислав Дончев във вторник пред БНТ.

“На пръв поглед това таи в себе си известна дискриминация, т.е. ние третираме по различен начин европейските и българските бюджетни средства, но всъщност идеята е, ако ние успеем да накараме цялата държавна машина да работи с едни по-високи темпове по отношение на европейските пари, след това ще бъде лесно да я накараме да работи така по принцип“, коментира той.

Дончев коментира още, че бюрократичният товар рядко е гаранция за по-добър контрол върху европроектите и въпрос на действия от страна на администрацията е контролът да стане по-интелигентен и по-малко тежащ.

Той допълни, че в момента в разговорите на страната с Европейската комисия контролът не е тема номер едно, но има какво да се направи в това отношение.

Големият брой подписи като правило не допринася за по-добрия контрол. Ако трябва да се подпишат 40 човека, поне една трета, ако не и половината от тия подписи реално не допринасят за по-добрия контрол, заяви Дончев.

Голям стрес в администрацията

По думите му в администрацията, отговорна за еврофондовете, от близо година и половина има голям стрес, откакто избухнаха скандалите, свързани с неправомерно разходване на средства от Европейския съюз. Според него обаче “всеки, които си гледа съвестно работата, няма от какво да се притеснява“.

“Ние трудно можем да имаме експерти с по-голям стаж от 10 години в тази сфера, но основната част от тях са добре подготвени професионалисти. При едно добро управление, при една добра стиковка между всичките администрации и звена няма причина да не се постигне добър ефект“, каза още той.

Според Дончев по правило общественото мнение се фиксира в цифрата на усвояемост на евросредствата - “дали е 2 или е 4 процента“, но по-радостно би било хората да спорят за ефективността на самите проекти, които пряко касаят обществото.

Той коментира още, че процесите трябва да станат по-разбираеми, по-прогнозируеми и по-облекчени, най-вече от гледна точка на бенефициента и само тогава ще имаме по-ускорени процеси.

“Борбата за по-ефективно използване на средствата от Европейския съюз всъщност е една борба за модернизиране на администрациите в България“, допълни министърът по еврофондовете.

БСП обяви "наложителни мерки"

Междувременно от БСП предложиха на управляващите няколко мерки, които могат да "подобрят усвояването“ на парите по европейските програми. Във вторник след заседание на партийното ръководство, на което темата за средствата по еврофондовете е била обсъждана, от левицата обявиха няколко "наложителни“ мерки.

Едната от тях е създаването на специален държавен фонд към министъра на финансите за големите инфраструктурни проекти, който да  гарантира пари за археологически разкопки и отчуждителни процедури. Другата предлагана от БСП мярка е да се подпомогнат общините чрез фонда ФЛАГ и да се възстанови незабавно компенсаторният механизъм за лихвените плащания на малките и средни общини, както и да се реши устойчиво осигуряването на ДДС по проектите, свързани с програма "Околна среда” и Програмата за развитие на селските райони.

Лидерът на БСП Сергей Станишев коментира и заявеното от правителството актуализиране на бюджета и намаляването на фискалния резерв. Според него това ще "постави под риск цялостната финансова ситуация в страната и валутният борд“.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ЕС-EU
    #12

    сочат, че желанието за кражби и за саботиране на европарите въобще не е отминало !Впрочем, изказванията на доста министри от кабинета "Борисов" направо игнорират членството на България в ЕС ?!

  2. Иван
    #11

    Разбираемо е желанието нещата да вървят по-бързо. Просто решение е да ги приравнят с процедурите за големите инвестиции по Закона за насърчаване на инвестициите. Всяко друго нещо означава отваряне на вратички, основно за заобикаляне на опазването на околната среда. Защото основните възражения по подобни проекти са точно поради проблеми с природата. Като гледам, се канят да не дадат възможност точно за подобни протести.

  3. farner
    #10

    - ето това ме убива направо! И какъв е този интелигентен контрол? Намаляваме броя на подписите на чиновниците - много добре, ама то и сега при 40 подписа стават далавери, а когато станат 4 подписа - майко мила! Или при ГЕРБ чиновниците ще са съвестни, компетентни и почтени и няма да злоупотребяват? А пък бенефициентите изведнъж ще почнат да представят изрядни проекти, вместо досегашната тоалетна хартия? Айде и този специалист по еврофондовете се качи на Луната!

  4. експерт
    #9

    Бенефициентите чакат по 2 месеца за да им съгласуват елементални процедури при условие че проектите нвървят и то със собствените им средства.В мин на образованието са пълни неграмотници.Това вече е известно и на посолствата на страните донори и май втора подобна програма няма да има.Заради безхаберието на трима чиновника.

  5. nezapoznat
    #8

    ne vi li prili4a na neapolitanski mastif/poroda ku4e/

  6. Глух плъх
    #7

    Уверявам те, че такъв контрол е "измислен" и се прилага по белия свят с доста прилична ефективност. Вярвай в него, както вярваш в топлата вода. Това, че при нас не се прилага, е системен проблем под действие на субективния фактор. Просто казано, на някой (не) му отърва да е така. Ето и храна за размисъл. Законът (ЗФУКПС) дефинира "Разумна увереност" като "задоволително ниво на увереност, което изисква разходите за вътрешен контрол да не надхвърлят очакваните ползи от него". Принцип.Може да ти звучи

  7. OPSA
    #6

    А сетиха се - ама първо за по-сигурно изгониха експертите, слошиха си хора без стаж и познания по еврофондовете и сега чакат резултат. Ами в момента ако проверите която и да е структура хората със стаж 5 години в областа на еврофондовете е един или два процента. Макар еврофондове да се рабптят от 2010 година - истинските експерти бяха изгонени, каде поради ниско заплащане, къде поради политически причини - включително и от настоящото правителство последните останали

  8. tim
    #5

    Това управление допусна грешки в програма конкурентоспособност. Една от тях е твърде голямата минимална сума по проектите - около 400 000 лв. При 50-60% субсидия, този минимум ще ограничи много желаещи да получат субсидии.Всъщност, може би това е било желанието - да има малко участници - и малко работа за чиновниците.

  9. нов
    #4

    защото лъсват кражбите им и силно професионалните им действия на изпечени крадци!!!

  10. БРАВО !
    #2

    "столовак", милия...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.