Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Обрат: Част от здравните бележки за детска градина не отпадат

Родители подозират лобизъм в полза на бизнеса на лабораториите

0 коментара
Обрат: Част от здравните бележки за детска градина не отпадат

Дни след като Столична община обяви, че тази есен родителите ще бъдат улеснени и за връщане на децата им в детските градини няма да се изискват медицински прегледи и изследвания, ситуацията се оказа различна. За децата, които подновяват посещенията си в градина, все пак ще трябва да се носят бележки – в повечето случаи две изследвания – за чревни бактерии и паразити.

Това става ясно от съобщение на дирекция "Образование" на Столична община. Оттам се облягат на писмо с инструкции от 27 август, изпратено от главния държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев, което се отнася за цялата страна.

Бележки за чревни паразити и бактерии

В инструкциите се посочва, че децата, които възобновяват посещенията си трябва да имат "еднократен отрицателен резултат от изследване за патогенни чревни бактерии, а при отсъствие за повече от 2 месеца (какъвто е масовият случай в пандемията) – и еднократен отрицателен резултат за чревни паразити".

Изследванията обаче не са безплатни. Единият вариант е те да бъдат назначени от личния лекар с цената на опашки през кабинетите в епидемичната обстановка, тъй като по данни на НСИ децата в детските градини са 217 867. За да си спестят чакането, родителите могат да платят изследванията от джоба си, които заедно с таксите на частните лаборатории излизат около 25 лв. Грубите сметки сочат, че въпросните здравни изследвания ангажират обществен ресурс в размер на около 5 млн. лв. всяка есен, без да е достатъчно обоснован смисълът от мярката.

Половинчато облекчение

Все пак тази година ще има частично облекчение по отношение на останалите здравни бележки, които ежегодно се изискваха за постъпване в детските градини на 15 септември – списък на направените имунизации от детето, попълнена от личния лекар здравно-профилактична карта и бележка за липса на контакт със заразно болен в последните три дни. Те ще продължат да важат само за децата, които за пръв път влизат в детско заведение. За новопостъпилите ще се искат и изследвания на кръв и урина, извършени в едноседмичен срок преди постъпване на детето в детската градина.

Всяка година с попълването на въпросните формуляри се ангажираше огромен труд на личните лекари и загубено време пред кабинетите на стотици хиляди родители, което създаваше силно напрежение в поликлиниките.

"С оглед опазване здравето на децата и предотвратяване струпване на родители и деца пред кабинетите на общопрактикуващите лекари, родителите, които са преценили, че детето им ще възобнови посещението, вместо медицинска бележка за контакт със заразно болен, могат да декларират обстоятелството, че не им е известно детето да е било в контакт със заразно болни и нямат признаци на заразно заболяване през последните 14 дни", се посочва още в съобщението на дирекция "Образование".

Деца, на които не са извършени задължителните имунизации за възрастта, могат да се приемат в детска градина, когато са налице трайни противопоказания за имунизирането.

Недоволство

Новината за изследванията мигновено породи недоволство сред родители във Фейсбук.

"Първо нямаше да искате изследвания за деца, възобновяващи посещенията, сега искате! Отново едно говорите, съвсем друго правите! Г-н Кунчев и г-жа Минчева защо не си синхронизират изказванията?", коментира майка под поста на дирекция "Образование". Друга жена коментира, че се съмнява в лобизъм и корпоративен интерес в полза на лабораториите.

На 20 август пред Mediapool директорът на дирекция "Образование" в Столична община Мария Минчева обясни, че няма да се искат медицински документи за връщащите се деца. Тогава обаче тя се базираше на по-ранно указание от РЗИ. Минчева тогава допълни, че само за най-малките деца, които са в ясла, първа или втора група, родителите сами ще решават дали да ги пускат на детска градина. Засега предучилищната за 5- и 6-годишните остава задължителна, като се очакват допълнителни указания от Министерството на образованието и науката.

10 000 деца без място в детска градина

Здравните бележки са проблем само на родителите, чиито деца все пак са приети в забавачка. За семействата на 10 000 деца в София обаче проблемът е по-сериозен, защото те не могат да постъпят в детска градина заради липсата на свободни места.

На 29 август бе пуснато класиране за нови 3000 места в детските градини в София, но липсват места за цели 10 000 малчугани. Най-голям проблем с местата има в районите "Триадица", "Лозенец", "Красно село", а през последните няколко години - и в район "Витоша". След като в телевизионно предаване кметът Йорданка Фандъкова посочи какви "огромни усилия" полага за решаването на проблема, тя го прехвърли към районните кметове. И уточни, че им е възложила да намерят нови места за строеж на детски градини. "Всеки, който е готов с намерения терен, готовия проект, разрешение за строителство и избран изпълнител, ще получи веднага финансирането, за да започне строителството", зарече се тя. Правителството тази година отпусна 65 млн. лв. за строителство на детски градини и училища в София. Отделно, МОН и Столична община са постигнали съгласие за промени в законодателството, които да разрешат детски градини да се откриват и в построени вече сгради. Частично това ще облекчи проблема, защото в столицата в момента има райони, в които свободни терени няма и няма да има.

За училище няма да се искат медицински бележки

Училищата няма да изискват задължителната медицинска документация за учениците в началото на учебната година, но родителите ще попълват декларации, съобщи във вторник здравният министър Костадин Ангелов.

"Няма да искаме бележка за постъпване в училище, а декларация, в която да бъде описано дали детето е имало контакт с хора със сериозни заболявания или не", каза Ангелов, цитиран от БНТ.

Министърът визира медицинските картони, които се носят в началото на всяка учебна година и които съдържат данни за направените на ученика ваксини, ръст, тегло и т.н.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.