Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Образованието трябва да произвежда лидери, средна класа, и иновации като “Фейсбук“

68 коментара
Снимка: БГНЕС

Образование, насочено към формирането на лидери и създаването на иновации, е приоритетът, очертан по време на първото заседание на съвета по образование при президента Росен Плевнелиев, което се проведе във вторник.

 

“Трябва да осигурим възможности за една нова адаптивна средна класа, която да може да търси своята пълноценна реализация“, заяви Плевнелиев и допълни, че реализацията на личността трябва да стане национална кауза. Плевнелиев посочи като много важен т. нар. триъгълник на знанието - между науката, бизнеса и държавата.

 

“Във XXI век най-силният инструмент за производство е човешкото знание. С визията "България 2020" ние искаме да пренасочим и трансформираме икономиката към такава, която се фокусира и върху индустрия с висока добавена стойност и да се позиционираме по пътя на високите технологии. Искаме конкурентоспособна и динамична икономика. Иновациите са един от ключовите инструменти за генериране на добавена стойност в икономиката. Брутният национален продукт на България, произведен от 7.4 млн. българи, е 40 млрд. евро. Един "Фейсбук", създаден преди 8 години, създаде стойност от 100 млрд. долара“, заяви Плевнелиев.

 

Президентът посочи като проблем това, че младите хора в България са най-късно излизащите на пазара на труда в Европа от всички останали държави. У нас младите започват първа работа на около 22 години при средна възраст за Европа 20 години. Делът на младите предприемачи у нас на възраст между 15 и 24 години е 3.4 процента - доста под средния за Европа. В Гърция те са 7.8 процента, в Румъния – 11.3 процента.

 

Според Плевнелиев е много важно какво ще се заложи сега като приоритети, защото те ще започнат да дават резултат след пет-десет години. За да онагледи думите си той даде пример с интереса на Катар към българско месо и зеленчуци. По думите му катарската страна изявявала готовност да купи цялото количество агнета и зеленчуци, които можем да предоставим . “Ако преди пет години бяхме превъртели лентата на качественото животновъдство, ако това беше стартирало преди време, сега можехме да отговорим подобаващо на това търсене“, заяви Плевнелиев.

 

Създаване на лидери, а не на изпълнители

 

Министърът на образованието Сергей Игнатов заяви, че първата и основна задача е трансформиране на образователната система от създаването на изпълнители към създаването на лидери. “В днешния либерален свят на първо място е развитието на личността и разгръщането на целия потенциал, като това е основна слабост на българската образователна система. Поради това е внесен и проектозакон за промяна на цялостната философия, като се казва, че в центъра е детето и ученикът. Ако изостанем и продължаваме да създаваме изпълнителски кадри, липсата на лидерство ще е пагубна за нас”, заяви Игнатов.

 

“Наш основен приоритет е и болката на всички – ранното отпадане от образователната система“, каза Игнатов. “Основната цел е към 2020 г. в ЕС да се постигне 90-95% пълен обхват на децата в предучилищните форми. Децата от 4 години трябва да влязат в системата на предучилищното образование”, каза Игнатов.

 

“Проблемът на висшето образование в момента е по-различен, защото ВУЗ-овете са крепости на мисълта, но те трябва да живеят в мрежа с пазара на труда. Вече е нормална практика студентите да имат преподавател, който не са виждали, т.е. да се преподава в онлайн мрежа”, заяви Игнатов. По думите му демографската криза ще помогне за гъвкавостта на ВУЗ-овете и въвеждането на онлайн обучение.

 

Игнатов отново заяви, че трябва да има отделна оперативна програма за образование и наука през следващия програмен период.

 

“В последните 10-20 години залитнахме всички да ставаме икономисти или юристи, но голямата бройка на икономисти доказа, че това не е гаранция, че ще избегнем финансовите и икономически кризи“, заяви министърът на икономиката Делян Добрев.

 

Според него бизнесът трябва да има много по-активна роля при формирането на програмите на висшите училища. “Моето основно послание е, че бизнесът, висшите учебни заведения и професионалните гимназии трябва да общуват много повече, за да може бизнесът да получава по-подготвени кадри”, посочи Добрев.

 

Депутатът от Синята коалиция и бивш министър на образованието Веселин Методиев заяви, че българските образователни институции не са конкурентоспособни в един отворен свят, в който българските деца имат избор къде да учат. “Българското образование има една силна точка – децата могат да печелят олимпиади по математика, но не могат да си поставят цели“, посочи той. Според него не може да има масово достъпно и масово качествено образование. “Качество се постига само с много остри инструменти на външно оценяване“, допълни той. Според Лютви Местан (ДПС) и Михаил Миков (БСП) образованието изобщо не е приоритет на държавата в момента. Те разкритикуваха отношението на правителството към БАН.

 

Председателят на БАН акад. Никола Съботинов съобщи, че българската наука безспорно има нужда от млади хора, но при социалния статус на учените, това нямало как да се случи. Той посочи, че всеки месец между 30 и 50 човека напускат БАН заради невъзможността на академията да изплаща договорените заплати.

 

Председателят на Българската стопанска камара (БСК) Божидар Данев предупреди, че ако се продължава в същия дух България ще се превърне в страна на моловете и кол центровете. Той заяви, че от всички стоящи на масата само четирима души се занимават реално с бизнес и всички говорят за това как да даде държавата и как ще вземем пари от ЕС, но никой не казва за това как да бъдат произведени парите. Според него е нужна пътна карта с детайлно разписани цели и стъпки за всяка година какво да бъде правено.

 

“Важно е да се сложи като приоритет изграждането на хармонични личности. Само свободни, образовани хора могат да творят индустрия и да имат самосъзнание на хора, които могат да управляват живота си и чрез това да дадат авторитет на България“, заяви Саша Безуханова - директор "Публична администрация за развиващи се пазари" в “Хюлет Пакард“. Според нея модерната грамотност означава освен добро познание на собствения си език, също и втори език, компютърни умения, базови предприемачески умения, да се развива креативност. Според нея с оперативна програма за наука и образование ще кажем на Европа и света, че имаме интерес да развиваме наука.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

68 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #68

    Тъжно. На най-високото ниво в държавата ни беше декларирано, че целта на образованието е да създава дот.ком балони и изобщо търгаши, респективно лидери по модела на феодалния младеж Джанков, фараонския наместник Инатов и астролога Плювналиев.

  2. Анонимен
    #67

    Стресът от високата отговорност повлия зле на Плевнелиев. Този човек, който сигурно е бил с всичкия си, когато е печелил милионите си, в момента сякаш живее в някакъв измислен свят.

  3. Анонимен
    #66

    дно е да искаш, друго е да можеш, а трето и четвърто е да го направиш. На тази седенка за пореден път се предъвкват отдавна известни неща. Кухият Росенчо и безмозъчната Тиква нищо не могат да направят. Обречени сме.....

  4. Анонимен
    #65

    Ot dve poslushni mashi kakvo moze da se ocakva

  5. Анонимен
    #64

    BLUE: Тия неграмотни хунвейбини затриха и що годе мъждеещата, единствена научна организация, а сега плямпалото безуханова, щяла да смае Европата, че света с някаква програма-сигурно за перилни препарати-да пере парите на бизнеса в чалгария

  6. Анонимен
    #63

    При РЕАЛНА безработица вероятно около 30% , къде ти е пазара на труда бе Плевньо? Нямаш ли смислени занимания в полза на България, че от 10 дена обикаляш света и ръсиш лъжи и небивалици за Родината си?

  7. Анонимен
    #62

    Е, спри се бе. Ти малоумен ли си? Не виждаш ли че като си отвориш устата то стават гаф след гаф. Вземи се запри. Ако искаш тема за разговор дръж речи как в 21 век се избира президент със съмнителни бюлетини!

  8. Анонимен
    #61

    Този е решил да надмине и Желю с простотиите си.Ела в малките градчета в провинцията,бе шушон,да видиш празни магазини ,пусти улици и съборени и разграбени фабрики, вечер през три къщи в една свети-народът се изнася кой къде свари.

  9. Анонимен
    #60

    Е, и? Росенчо, нали яко налапа комисионни покрай бизнес парка в Младост - те тез 12 милиона с честен труд не ми разправяй че си ги заработил като мениджър - такива заплатки знаем че НЯМААА (изключая оня на Уникредит дето Костов му уреди далаверата)... А Боко те дигна за Президет(ша), че те държи със СРС и а си гъкнал, а те е смачкал като плужек, какъвто си. По-малко дрънкай, че много дразниш, пластмасово човече, мислещо се за президент!

  10. Анонимен
    #59

    Бе тия от ГЕРБ курсове по простотия ли завършват

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.