Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Обсъден" без дебат, спорният военен закон е пред гласуване

8 коментара
Спорният проектозакон за отбраната в петък бе "обсъден" скоростно без дебати в празна пленарна зала. Шефът на парламентарната военна комисия изчете около 200 члена от документа за няколко часа и така извънредното заседание на Народното събрание, планирано за идния вторник, бе отменено.

Министърът на отбраната Николай Цонев заяви, че не очаква президентът Георги Първанов да наложи вето, тъй като вижданията му са отразени в нанесените по-рано корекции.

Най-вероятно законът ще бъде окончателно приет другата сряда, въпреки резервите на част от левицата. Не е ясно обаче колко време ще издържи без промени. Част от опозицията вече се обяви против приемането на толкова важен закон в края на мандата на тройната коалиция.

Законът на практика няма да може да бъде приложен от сегашното ръководство на военното министерство, а предвид спорните въпроси около него е много вероятно следващият министър на отбраната, освен ако Цонев не продължи мандата си, да започне именно с неговата ревизия.

Документът, изготвен от екипа на Цонев, бе остро критикуван от президента и от голяма част от експертния сектор в отбраната. Законът регламентира интегрирания модел на Министерството на отбраната, с който да се прекрати дублирането на функции между политическото и военното ръководство на въоръжените сили, което означава за пръв път да бъдат орязани правомощията на Генералния щаб. Текстовете за интегрирания модел бяха гласувани на второ четене в четвъртък.

Начинът, по-който е разписан интегрираният модел, вече бе критикуван от президента Георги Първанов, защото принизявал Генералния щаб до един "апендикс".

Проектът предвиждаше ограничаване и на правомощията на президента като върховен главнокомандващ, но тези текстове бяха променени.

Министърът и началникът на Генералния щаб на БА Златан Стойков отказаха да съобщят колко военнослужещи ще бъдат съкратени или пенсиониране след влизането на закона в сила, въпреки че според Цонев вече имало разчети.

Генералният щаб ще се казва Щаб по отбраната и ще е част от централната администрация на министерството, на практика подчинен и на зам.-министрите. Въпреки ангажиментите към НАТО, интегрираният модел досега не беше въведен, най-вече заради съпротивата на генералитета, който пък се ползва с протекциите на президента.

Новият закон обширно регламентира и разпореждането с армейските имоти с отпаднала необходимост, към които активен подход има министър Николай Цонев. Основен акцент в документа е и социалната политика на ведомството, която практически е облицовката на мащабните имотни сделки, които министърът се готви да извърши до края на мандата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Аркан
    #9

    толкова години се подиграват на БГ армията тез мръсни политици.И затова армията е на този хал.

  2. мирослав
    #8

    Нормално е един модерен закон да води до реформи, а ако те са полезни, тогава е резонно да има и уволнени. Важното е, че законът е минал на второ четене. Това, че президентът Първановизразява несъгласие, а и част от ГЩ, също е очаквано, ако те от своята си камбанария смятат, че им се орязват правомощията. Това с прогнози като ще се ревизира, ако се приеме, е като като оная приказка, да приготвяме тигана, ама тя рибата е в морето. Това с негативизма на част от българите и да търся под воля тебе направо

  3. Учуден
    #7

    Този монистър трябва да се срамува от свойта продукция,наречена "Закон".Бидейки офицер,пък бил той и артелчик,нямаше право да налага такова унижение на днешното българско офицерство!И щом партията на ЯВне не го ще в редиците си,да се стяга да провери колко от бизнесменското е останало у него,когато е отрязал пътищата си към армията...

  4. армеец
    #6

    Законът е добър и само с факта, че против него се обявяват президентът и част от генералитета. Но това е нормално. Когато се прокарва нещо ново има много недоволни и в повечето случаи те са привърженици на статуквото. А статуквото в арммията през последните години не отговоря на новите реалности - изцяло професионална армия, ориентирана към мисии в чужбина войска, непрекъснато текучество на кадри и то войници и млади офицери(а старите си стоят на високите позиции), непрекъснато изоставане на възнагражденията

  5. петров
    #5

    Защо учуден трябва да е учуден? Законът наистина е добър,регламентира статута на военнослужещите при едни нови условия, обсъждан е дълго време. А това за недоволството на президент, като главнокомапдващ с твърде представителни функции и на ГЩ не е чак такава болка за умиране. Протести, съпротиви и недоволство винаги има, но по-важното е той да е полезен и актуален и да се отнася до БА. Това че по време на Николай Цонев като министър се внася е добре, даже е плюс, че е военен. Закон не се прави от

  6. Щам
    #4

    Армия без закон не бива.Колкото и да е лош според президента,законът трябва да се приеме.Щото ще идат нови месеци на безвремие в армията.

  7. какаванко
    #2

    Аз няма да говоря много. Искам само да споделя една мисъл и тя е, че който не храни своята армия, храни чужда :)

  8. az
    #1

    Koi si misli che tova e armiq?Palna sas samozabravili se generali koito osven da mislqt za komandirovki i banketi za drugo ne stavat, taka che po barzo da go priemat i tezi koito se plashat ot nego van.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.