Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Обсъжда се ускоряване на ваксината чрез умишлено заразяване на доброволци

7 коментара
Обсъжда се ускоряване на ваксината чрез умишлено заразяване на доброволци

Умишленото заразяване на хора с коронавируса, за да се провери ефективността на потенциалната ваксина, е противоречива идея, но някои учени твърдят, че рискът от подобни изпитания си струва, за да се ускори разработването на такава ваксина. Това пише във вторник вестник "Уолстрийт джърнал".

Обикновено ваксините не се изпитват по този начин. Най-често изследователите наблюдават хиляди хора, част от които получават ваксина, а друга част получават плацебо. След това учените чакат да видят дали някой от тях ще се зарази в хода на естествения си живот. Това е по-бавен процес, който обаче крие по-малко рискове, отколкото преднамереното заразяване на доброволци, след като те вече са получили ваксината.

Сега обаче някои учени казват, че си струва да се поеме този риск, ако това ще позволи да се ускори разработването на ваксина срещу новия коронавирус. Неотдавна три групи експерти в областта на здравеопазването публикуваха статия в подкрепа на тази идея. А Световната здравна организация миналата седмица публикува документ, в който са изложени критериите за "етическа приемливост", свързани с изпитанията върху хора заразени умишлено с вируса, пише вестникът.

Разработкатаа на ваксини обикновено отнема десетилетия, но експертите търсят начини да съкратят целия процес за създаване на ваксина срещу новия коронавирус до 12-18 месеца. Няма гаранции, че те ще успеят. Освен това не е ясно доколко изпитанията чрез умишлено заразяване могат да ускорят този график. По думите на някои учени, самите изпитания могат да отнемат два месеца, но създаването на версия на вируса за заразяване на хора, което е най-важната част при подобни изпитания, най-вероятно би отнело не по-малко от 6 месеца.

Длъжни сме да търсим пътища, които не са типични за създаването на ваксини, подчертава Стенли Плоткин – почетен професор по педиатрия в Университета на Пенсилвания и експерт по ваксините. Именно той в началото на месеца в съавторство с други учени написа статия в списание Vaccine в подкрепа на изпитанията с хора, които са умишлено заразени. По ногевоти думи, ако по пътя не възникне проблем, би било разумно да се надяваме, че изпитанията със заразени хора биха могли да се проведат след 4 месеца. Доктор Плоткин отбелязва, че най-близката цел не е създаване на ваксина за широка употреба, а ускорено утвърждаване на ваксина за екстренна употреба във високорискови групи. Експертите са съгласни, че дори и да се използва методът на умишленото заразяване, в края на краищата все пак ще е необходимо да се извършат и по-широки изпитания.

Изданието напомня, че всякакви изпитания върху хора с умишлено заразяване ще се извършват в строго контролирани условия. Когато подобни изпитания са били използвани в миналото за създаване на ваксини и лекарства, като правило е ставало дума за заболявания, чиито протичане и ефекти са били мното по-познати и разбрани в сравнение с Covid-19. Например, изследователите са се борили с грипа, опитвайки се да разработят по-ефективна и продължително действаща ваксина. Но грипът е добре изучен, с добре известни вируси и учените са уверени, че могат да вкарат точно количество в организма на млади, здрави доброволци без да ги убият.

Изпитанията с умишлено заразяване са на дневен ред и когато е невъзможно създаването на традиционни ваксини. През 2017 година Националните институти по обществено здраве в САЩ препоръчаха да не се провеждат такива изпитания чрез заразяване с вируса Зика по етични съображения. Но сега, когато традиционните изпитания на ваксини могат да бъдат затруднени (отчасти понеже взривовете на вируса Зика са непредсказуеми), изследователите се готвят за изпитания върху хора с умишбено заразяване, въпреки че формално още не са получили одобрение, пише вестникът.

Що се отнася до коронавируса, при него съществуват много фактори и на риск и неопределеност. "Ние започваме да работим с този съвършено нов вирус, за който знаем твърде малко", казва пред изданието Катлин Нойзил, директор на Центъра за разработка на ваксини и глобално здравеопазване при медицинското училище на Университета в Мериленд. Доктор Нойзил не смята, че изпитанията чрез умишлено заразяване няма да ускорят процеса на създаване на ваксина. Отчасти това е свързано с обстоятелството, че създаването на версия на вируса, която да се използва при изпитанията, ще отнеме време. Този щам трябва да бъде създаден в съответствие с държавните стандарти и изпробван, за да бъде избрана правилната дозировка, казва тя.

Дейвид Магнус, директор на Центъра за биомедицинска етика при Станфордския университет, казва, посочва още един проблем – при Covid-19, ако доброволецът заболее, няма ефективни методи за лечение. Сега ние дори не можем да получим адекватно съгласие за участие в изследването, понеже в действителност не можем да съобщим на хората, какви са рисковете и дали ще бъде създаден имунитет, добавя той.

Лондонската компания hVIVO, специализирана в този вид изследвания, много активно проучва как бихме могли да проведем изследване върху хора с умишлено заразяване, ца за ускорим разработването на ефективна ваксина срещу Covid-19 за целия свят, казва Кехал Фрил, изпълнителен директор на Open Orphan, компанията за клинични испытания, придобила hVIVO в началото на тази година. Според него в света поне 10 фармацевтични компании вече са изразили заинтересованост от това hVIVO да проведе изпитания на разработвани от тях ваксини върху хора с умишлено заразяване, пише The Wall Street Journal.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Big Bang
    #7
    Отговор на коментар #2

    Не съм академик, но със сигурност имам повече патенти и научни статии от тебе.... И тях ли да връщам?Keep your eyes wide closed, dummy! The virus will find you!

  2. Иван Козов
    #6

    В България има готова категория хора за заразяване. Полицаите. Едно време милиционерите ги заразяваха умишлено с глисти, за да имат богат вътрешен живот.

  3. Иван Козов
    #5
    Отговор на коментар #1

    Само пълен неграмотник може да произведе такава филосовча мисъл.

  4. Иван Козов
    #4
    Отговор на коментар #3

    Не говори глупости. И без теб има достатъчно тролове в мрежата.

  5. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #3
  6. .text
    #2
    Отговор на коментар #1

    Не те знам какъв академик си и от коя академия, ама вземи си върни дипломата за средно образование.

  7. Big Bang
    #1

    Ваксините са хубаво нещо когато става въпрос за бактериални инфекции, но за вирусни са просто placebo. Обяснявам: Бактериите и антителата са частици с микронни размери, а вирусите са нано-частици. Все едно да трепеш мухи с топ...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.