Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Обсъжда се внос на кипърски газ у нас през гръцки терминали

3 коментара
Никос Анастасиадис и Росен Плевнелиев, сн. БГНЕС

Възможността за доставка на кипърски природен газ в България са обсъдили министрите на енергетиката на двете страни Теменужка Петкова и  Йоргос Лакотрипис, както и президентите Росен Плевнелиев и Никос Анастасиадес, който е на посещение у нас.

Идеята е кипърското синьо гориво от източносредиземноморските находища да пристига до терминалите за втечнен газ в Гърция и след това до България през интерконектора с южната ни съседка.

Плевнелиев коментира, че разработването на газовото находище "Афродита“ в изключителната икономическа зона на Кипър и проектът за изграждане на газопровод от Източното Средиземноморие до континентална Европа, са в интерес на всички държави на Балканите. България подкрепя всеки проект, който води до реална диверсификация на енергийните доставки и до установяването на пазарни цени на енергийните ресурси, допълни държавният ни глава.

Той посочи още, че междусистемната газова връзка с Гърция е част от усилията за превръщането на България в енергиен център на Балканите, както и в рамките на бъдещия коридор "Юг-Север“.

Министър Петкова е представила на Лакотрипис концепцията на правителството за изграждане на газоразпределителен център на територията на страната, съобщиха от пресцентъра на енергийноот ведомство в понеделник. Той от своя страна я запознал с проекта за изграждане на Източносредиземноморски газопровод до Европа.

По-рано през деня българското и кипърското министерства на енергетиката подписаха меморандум за сътрудничество, който ще насърчава обмена на добри практики и на обучението на научни и технически кадри в енергийния сектор между двете страни. Съвместна работна група ще обменя опит с сферата на търсенето, проучването и добива на собствени ресурси, в изграждането и развитието на енергийната инфраструктура и енергийния пазар.

Плевнелиев и Анастасиадис бяха единодушни, че независимо от тежките икономически условия в Европа, през последните години търговско-икономическото сътрудничество между България и Кипър отбелязва значителен ръст, а Кипър се нарежда сред водещите инвеститори в страната ни с обем на инвестициите от 2.1 млрд. евро.

Във вторник ще се състои бизнес форум, от които се очаква да стимулира преките контакти между българския и кипърския бизнес и да насърчи търговско-икономическото сътрудничество“.

И Росен Плевнелиев, и Никос Анастасиадис призоваха за изработването на общ европейски подход за справяне с миграционната криза, който да се основава на споделената отговорност и солидарност на всички държави от ЕС.

Според двамата, ЕС трябва да действа проактивно и решително за отстраняване на първопричините за кризите в Близкия Изток и Северна Африка, а не да реагира едва когато бежанците достигнат европейските граници. Българският държавен глава подчерта, че търсещите убежище от военните конфликти следва да бъдат разграничавани от икономическите имигранти и потвърди решимостта на страната ни да засили мерките за охрана на външната граница на ЕС.

 

Анастиадис се срещна и с премиера Бойко Борисов, който е заявил, че натрупаният опит от кипърското ротационно председателство на Съвета на ЕС през 2012 г. би бил изключително полезен за успешната подготовка и на българско председателство през 2018 г., съобщи правителствената информационна служба. Двамата са се съгласили, че принадлежността на България и Кипър към Европейския съюз е солидна база за сътрудничество.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мони_deactivated_1480055728
    #3

    Както руснаците казват “святое место пусто не бывает”.

  2. Мони_deactivated_1480055728
    #2

    Преди седмица Кипър и Израел сключиха договор и започват.ЕС е планирал строежа /осигурени пари/ на приемащата платформа В Александруполис /ако не се лъжа/. От там е планирано от ЕС интерконектора до Тракия да се свърже с нашия съществуващ магистрален.Реалистичният срок е поне 3 години. На нас ни трябва максимум 3,5 милиарда и то, ако не намерим газ в Черво море.На тази платформа ще се приемат и катарски и американски газ.Реалистично е евентуално да разпределяме само на Турция, Сърбия, Македония и Косово и то само няколко години.После и тези ще се оправят ,като станат ТАП и Танап и връзката Словакия с Румъния.

  3. ЕБачев
    #1

    Като прочета или чуя за "превръщането на България в енергиен център на Балканите" и получавам спазми в малкия мозък и започвам да залитам като пиян моряк при силно вълнение! Стига само сте обсъждали ами действайте, щото скъпия руски газ трябваше да бъде спрян отдавна!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.