Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Обсъжда се за бакалавър да се учи три години, а магистратурата – 2 г.

Клисарова обеща студенти да се включат в изготвянето на стратегията за висшето образование

15 коментара
Пламен Орешарски и Анелия Клисарова. Сн. БГНЕС

Премиерът Пламен Орешарки и министърът на образованието Анелия Клисарова са обсъдили със студенти дали обучението за придобиване на бакалавърска степен да стане тригодишно, а за магистратура да се учи две, а студентите са били поканени да се включат в изготвянето на стратегията за развитие на висшето образование до 2020 г. Това стана ясно в петък след среща на представителите на правителството с младежи от Националното представителство на студентските съвети.

На срещата са присъствали над 80 студенти от около 30 висши училища, съобщи председателят на Националното представителство на студентските съвети Ангел Георгиев.

Студенти от колежите у нас са настоявали за въвеждане на тригодишно обучение за бакалавър, докато студентите от Великотърновския университет са защитили сегашното четиригодишно обучение.

Дебатът по темата предстои, но европейската тенденция следва намаляване на обучението за бакалавър и увеличаване на това за магистър, но като цяло обучението се запазва, коментира Клисарова. "Бакалавърското обучение е по-скоро практическо обучение и е повече свързано с бързата реализация на пазара на труда, от което се интересува бизнесът и икономиката и оттам идват тези тригодишни предложения", допълни тя.

Министърът и председателят на студентските съвети Ангел Георгиев съобщиха, че ще бъде създадена специална комисия от студенти, която да работи по текстовете от стратегията за висшето образование, особено тези, които засягат финансирането на образованието и участието на студентите в управлението на висшите училища. За Георгиев междувременно стана ясно, че влиза в състава на създадения в края на август обществен съвет към министъра на образованието и науката като представител на Националното представителство на студентските съвети.

Орешарски пък коментира, че финалният вариант на документа "трябва да бъде приет от преобладаващата част от студентите". Премиерът каза, че "въпреки опитите ни да реформираме образователния процес", голяма част от абитуриентите продължават да избират висше образование в чужбина. Трябва да направим университетите ни предпочитано място за обучение, както за нашите, така и за чуждите студенти, лансира той познатата си теза.

Премиерът обясни на студентите, че България трябва да се адаптира към наложилия се в последното десетилетие европейски принцип в образованието – флексекюрити (съчетание от англ. flexibility – гъвкавост и security – сигурност), според който е "важно да организираме пазара на труда не към защита на работните места, а към подобряване на знанията и на професионалните умения".

Никой не може да гарантира, че едно производство, което ни се струва добро и перспективно, следващата година няма да бъде вече отживелица, отбеляза Орешарски и добави, че всички специалисти трябва да могат "сравнително евтино да се преквалифицират".

Другият основен принцип в образованието е обучение през целия живот, каза още премиерът и цитира данни, според които знанията "остаряват" за период между три и пет години. Приемайте знанията от университетите само като база и се гответе да бъдете ученици през целия си живот, заръча Орешарски на участниците в срещата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #15

    Някой по-долу пише, че трябват инвестиции в образованието...Защо? Добро образование в България = емиграция...един вид български инвестиции зад граница - не че това не се рентира - но нека се каже направо...не - учи - за да не работиш /учи да не радиш.../, а - учи - за да не живееш тука...Не звучи патриотично - но това е положението...

  2. Анонимен
    #14

    ОТЧИТАНЕ НА ДЕЙНОСТ И УСВОЯВАНЕ НА ЕВРОПЕЙСКИ ПАРИ.ТОВА СА ТИЯ ТЕГЕЛИ ИДИ ЕЛА.СЕМЕСТРИТЕ ЩЕ ОСТАНАТ ВСЕ ТАКА СКЪПИ.

  3. Анонимен
    #13

    машина за скубане на простаци и точене на държавата - да ви п-кая на "висшето", което за нищо не става освен да произвежда (много) простаци със самочувствие

  4. Анонимен
    #12

    Държавата плаща субсидия за всеки записан студент, но се оказа, че 75% после не работят по специалността си - т.е. парите отиват на вятъра. Съкращаването на обучението ще спести до към 30% от така пиляните пари, нещо като 200-300 милиона.

  5. Анонимен
    #11

    Нашите студенти са суперинтелигентни, видяхме. Такива сложни дисциплини като "Кламер и телбод", "Подреждане на офис" въобше не ги затрудняват и те блестящо се справят с тях както и с цялата бизнес-наука. Да не им губят времето, а да обявят ценоразпис за дипломите. Ще има и критерии за класиране на вузовете, хем.

  6. Анонимен
    #10

    Това идва да принуди студентите, които не искат или нямат финансова възможност да следват магистратура, щат не щат да плащат още една година. Трите години обучение са нещо като завършване на колеж, а не на висше образование. Също така заплащането за получаване на магистърска степен на образованието струва много повече. Когато няма цялостна политика за реформи в образователната система, да се правят промени на парче ще доведе до отрицателни резултати, а не до повишаване на качеството на висшето образование. Нашите младежи избират да следват в западни държави и заради качеството на висшето образование. Никой не отива да учи в Москва, даже децата на комунистите/или особено те.

  7. Анонимен
    #9

    Според мене, студентите избират следване в чужбина не заради качеството на университетите, а заради възможността да поживеят в чужбина. Това само по себе си дава култура!

  8. Анонимен
    #8

    Абе какво си играят на шикалки. Направо да раздват дипломи на наши хора веднага като си поискат, какво ще губят време за учене. Вижте само преуспелият млад мъж Пеевски...

  9. Анонимен
    #7

    Все пак има будни студенти, които наистина искат промяна и имат необходимите знания. Само така! Това е бъдещето.

  10. Анонимен
    #6

    Тези студенти са гордостта на България! Те отидоха там, за да посочат проблемите, да ги заковат, за да се решат. Това е демокрацията.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.