Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Обсъждат се четири нива на медицинско обслужване

12 коментара
Обсъждат се четири нива на медицинско обслужване
Да бъдат създадени четири нива на медицинско обслужване на пациентите в зависимост от големината на населените места, предвижда част от проект за Национална здравна карта. Документът ще бъде обсъждан на изнесено заседание на парламентарната здравна комисия, започващо в петък и продължаващо през уикенда в Хисаря.В него ще участват и представители на здравното министерство.

Проектът, с който Mediapool разполага, предвижда първото ниво на обслужване да е за населените места под 25 000 души. Идеята е там да се създадат Обединени центрове за медицинско обслужване, които да осигуряват диагностика, лечение, краткосрочна хоспитализация до 24 часа и пренасочване. Тези центрове ще обединяват филиалите за спешна медицинска помощ, общопрактикуващите лекари и заведенията с легла за краткосрочен престой.

При посочената схема ще се редуцират 52 лечебни заведения за болнична помощ с възможност за вливане, преструктуриране или преобразуване. Според проекта така ще се гарантира качествена спешна помощ, диагностика и лечение на състояния, които изискват кратък престой, а при нужда пациентите да бъдат пренасочени към следващите нива на системата.

В документа се отбелязва, че системата и в момента разполага с този ресурс, но са нарушени връзките между отделните звена.

Второто ниво обхваща болници в общини от 25 000 до 40 000 души. Става въпрос за 19 болници, в които задължително трябва да бъдат разкрити структури по минимум четири медицински специалности. Това са вътрешни болести, хирургия, детски болести и акушерство и гинекология като при налични специалисти може да се разкриват структури и по други специалности.

Третото ниво обхваща болници в общини с над 40 000 души население. Става въпрос за 17 многопрофилни болници за активно лечение и четири болници за специализирано лечение. В многопрофилните болници ще има задължително структури по минимум шест медицински специалности – вътрешни болести, хирургия, детски болести, акушерство и гинекология, неврология. Другите задължителни структури са спешен кабинет, анестезиологично-интензивно отделение.

Идеята е третото ниво на медицинско обслужване да бъде междинно между първото и четвъртото, което ще подобри достъпа на населението до по-разширен цикъл болнична медицинска помощ.

Четвъртото ниво обхваща болниците в областните градове. В момента има 25 областни болници без тези в София и Плевен. Те ще разкриват задължително структури по специалностите от трето ниво плюс очни болести, урология, неврохирургия, ортопедия и травматология, неонатология. В тях ще трябва да има и психиатрични отделения, ако в съответния областен център няма психиатрична болница. Освен това областните болници задължително ще трябва да имат специалисти по съдебна медицина, кардиология, ендокринология, пневмология, гастроентереология, нефрология, физиотерапия и рехабилитация. В тези болници ще има и спешно отделение с от 2 до 14 легла за диагностика и лечение до 24 часа и отделение по хемотрансфузиология.

Групови практики на джипитата

Изискванията към този тип болници трябва да осигурят затваряне на пълния технологичен цикъл на болничното лечение.

Проектът за здравна карта предвижда и окрупняване на джипитата в групови практики с 8-10 души лекари. При възможност в тях ще бъдат включвани педиатър и акушер-гинеколог, за да се осигури неотложна помощ на деца и бременни жени. В момента в страната има 5 128 джипи практики, като 83% от тях са индивидуални. В европейските страни е обратното – по-голям е процентът на груповите практики.

При сегашната ситуация съществуват множество аномалии, поради което се предлага и въвеждането на различните нива на болничната помощ. Така например на места един общопрактикуващ лекар обслужва до 7 000 пациенти. Независимо че по линия на Световната банка за труднодостъпните и непривлекателни населени места беше осигурено пълно оборудване и допълнително заплащане от страна на общината, голяма част от местата в тях остават незаети. Там, където изобщо има лекар, обичайна практика е той да работи в кабинета не повече от един път седмично по два-три часа.

Проектът предвижда още онкологичните диспансери с над 100 легла да се преобразуват в специализирани болници за активно лечение по онкология, а тези с под 100 легла да станат диспансерни отделения. В момента в страната има 11 онкологични диспансера, които разполагат с 1617 легла.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. KOSTA
    #13

    А кога ще има нива съобразени с размера на осигуровката?

  2. гол хасан
    #12

    още от малък ти се казва "Който не работи не трябва да яде" Ама при нас куцо и сакато не си плаща вноските и когато опре ножа о кокала, плати 3 вноски + една декларация, че отука нататък ще плаща и айде юруш на гювеча ( Тва го направи Първанката, за да гласуват мангалите за него) Трябва да има някакъв минимален здравен пакет и от там нататък колкото покриват твоите лични здравни вноски-толкова и получаваш, ама ти да си решаваш кво да става с тях, ако времено са ти нужни средства, да може да теглиш,

  3. Частник
    #11

    Ами частните болници? Може би трябва да бъдат затворени, за да може г-н ПРОФЕСОРА - МИНИСТЪР да командва на воля? Нали заяви в няколко интервюта, че съжалява за здравната система преди 10 ноември. И защо впрочем за здравна реформа говорят все хора, които нямат никаква представа от здравеопазване?

  4. леля Пенка
    #10

    Тя е наложителна, защото и това чудо дето е сега не е нормално. При толкова съпротива се питам как ще стане дори и най-добре замислената реформа. Съпротивата идва не само от гражданите, но и от самите лекари, защото някои от тях забогатяха,а други си работят на село претоварени от пациенти. Затова реформата трябва да разграничи първичната от болничната помощ в заплащането така, че да няма отлив по тази причина. Може да ни се струва странно, но в Куба държавата е осигурила на домашния лекар къща за живеене, там където му е района и където му е работата, както и автомобил за далечните райони. Има също по регламент помощен медицински персонал.

  5. леля Пенка
    #9

    Уважаеми доктори, сестри, акушерки, лаборанти и всички в системата да ви е честит празника и дано промените не ви направят по-малко чувствителни към страданието и болките на хората.

  6. Д-р Охболи
    #8

    Отново великата социалистическа мисъл на ръководители на здравните работници ни представят поредната глупост.Работника наистина трябва да има работно време и го има , но лекаря няма работно време той полага Хипократовата клетва, той трябва да е винаги готов да посрещни придизвикателството- пациента.За тези, за които лекаря не е лекар , а здравен работник болния човек е клиент, които трябва да чака и да го моли да бъде приет само в работното му време.Какво е това групова практека на лични лекари.Ново тъпоумие- нови соцполиклиники, така е по лесно и е безотговорно, колектив.Честит празник на всички лекари, зъболекари, медицински фелдшери и сестри за които човека не клиент, а пациент.

  7. да бе
    #7

    -лекуване за богатите и липса на лекуване за бедните!

  8. Ben Gun
    #6

    Този пенсиониран милиционер 17 няма ли почивен ден? Няма ли да отиде на почивка в съветския съюз?

  9. ЕДИН
    #4

    аз съм такъв лекар с 5000 пациента разположени в най отдалечения район на окръга и обслужвам 4 села с по над 1000 души.В последните 7 години дойдоха 10 ина лекари и фалираха за по месец два,заради което аз се оказах монополист и ми се налага без да имам това желание да обслужвам и страничните села до моята практика в основното село.Навсякъде съм осигурил по 2 души персонал ,които покриват денонощието ,а и добре работя със спешната помощ.Но ето че от тази година изискванията станаха по големи и ме

  10. СБС
    #3

    Явно си вътре в нещата и именно такива хора като теб, които са минали през най-долните нива на системата, би трябвало да правят разпоредбите и законите, а не някакви кенюнктурни връзкари по партийна линия... Ама то кое е наред и нормално в нашия Абсурдистан?!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.