Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Обсъждат се три дати за затваряне на въглищните централи

Служебното правителство работи по план за преход в засегнатите региони, обяви енергийният министър

11 коментара
Андрей Живков

Служебното правителство обсъжда три дати за затваряне на въглищните централи - през 2035 г., 2038 г. или 2040 г., съобщи в интервю за БНР министърът на енергетиката Андрей Живков.

Записването на крайна дата за окончателното прекратяване на работата на централите на въглища е твърдо изискване на Европейската комисия, за да бъде одобрен планът за възстановяване и устойчивост, по който България очаква да получи 12.6 млрд. лв. за борба с последиците от Covid кризата.

В петък вечерта пред "Панорама" вицепремиерът Атанас Пеканов посочи, че най-вероятната дата за закриване ще бъде 2035 г., като ще бъде предвидена и известна възможност за удължаване на срока с няколко години. Пеканов препотвърди намерението си да прати официално плана в Брюксел до 15 октомври тази година.

2035 г. е и официалното предложение на Асоциацията на индустриалния капитал в България, която смята, че тази дата е изпълнима, при положение че се разработи план за включване на заместващи мощности.

"Проблемът с бъдещето на въглищните региони е социален, при евентуално затваряне на централите и мините трябва да дадем позитивен сигнал за бъдещето на хората, заети в тези сектори... Досега по този въпрос не е работено и никаква стратегия не е разработвана. Това е нещо, което служебното правителство започна да разработва. Стартът е с обявяването на три възможни дати за затваряне на въглищното производство, които трябва да минат през одобрението на парламента. Това са 2035, 2038, 2040 година", каза в неделя Андрей Живков пред националното радио.

Министърът коментира и актуалната тема с цените в енергетиката, като заяви, че облекчаване на цената на газа най-вероятно ще има чак през второто тримесечие на 2022 г.

"Хранилището в Чирен е пълно около 70%. Прогнозите на анализаторите са, че цените ще останат високи, едва през втората четвърт на 2022 година ще настъпи успокоение на цените на газа. Зависи и каква ще е зимата... В България нямаме дефицит на електрическа енергия и такъв не се очертава", каза Живков.

"Нещата и в енергетиката се движат от основния принцип на свободния пазар - цените се определят от търсенето и предлагането. В Европа търсенето на газ е огромно вследствие на възстановяване на икономиките след Covid-19, темповете бяха неочаквани и това предполага повишено търсене на енергийни носители. Азиатските пазари също се възстановяват и работят на пълни обороти. В Европа се получи дефицит на природен газ. Големите доставчици пренасочиха доставките към азиатските пазари, които са огромни консуматори. В Европа хранилищата останаха по-малко пълни. Предвид идващата зима, за която се очаква, че ще е студена, цените също се повишават. Борсите отразяват настройката на клиентите и заради притесненията, че природният газ няма да стигне, цените се вдигат непрекъснато", обясни министърът.

По думите му най-потърпевши от резкия скок на цените на тока са малките и средните предприятия. "Битовите потребители у нас са на регулиран пазар и това ги защитава от удара на високите цени", каза Живков, като припомни, че до Нова година няма да има промени в цената на тока за битовите потребители.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. необвързан
    #11

    Затваряйте тецовете. Затваряйте и АЕЦа. Явно тук само ще се внасят боклуци и ще се горят. Благодарим и на брюкселските тунеядци, и на местните слуги.

  2. полк. Дрангов
    #10

    Е бавенето на плана дето беше готов Март, доведе до 12:5 милиарда да ги гледате през крив макарон, благодарение на служебните комунисти!

  3. Бисерко
    #9
    Отговор на коментар #5

    Бе то не пречи да обещаем.Нали знаеш,че обещаването не е като даването.

  4. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #8
  5. roser
    #7

    А защо не направо 2140-та... Тези хора явно нямат връзка с главния мозък.

  6. т€еритория на Мики Маус
    #6

    България има двойно по-високи цени на тока от Полша! Защото Полша си защитава интересите.

  7. Stefan
    #5

    Трябва да се изчака до догодина. Май.ата му на плана за възстановяване. Това са трохи и ще отидат само в "наши" фирми. Има вариант на толкова тежка енергийна криза в ЕС тази зима, че е възможно всичко да се обърне с краката нагоре и изискванията за затварянето на тец на въглища да изчезне.

  8. Solar Power
    #4
    Отговор на коментар #3

    Имаме слънце и то 2 пъти повече от Германия ! Виж в Германия колко мегавата има инсталирани и после се запитай защо в България няма ? Защо искаме да сме зависими от Русия или САЩ ? Няма защото българина си е проз. Може да се потвърди и от процента ваксинирани само 20% стават ... останалите са си прозти :)

  9. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #3
  10. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #2

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.