Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Общ фронт срещу Тръмп заради климата

ЕС и Китай ще продължат с прилагането на споразумението, три големи щата се противопоставиха на президента

5 коментара
Общ фронт срещу Тръмп заради климата

Лидерите на най-развитите икономики в света реагираха критично на решението на президента Доналд Тръмп да оттегли САЩ от глобалното споразумение за климата и увериха, че ще продължат прилагането му. Три от най-големите американски щати пък се противопоставиха категорично на решението на президента, като заявиха, че независимо от него ще продължат да преследват поетите от страната ангажименти.

ЕС и Китай ще продължат с прилагането на споразумението

ЕС и Китай ще продължат с прилагането на Парижкото споразумение за климата, съобщи председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер след заседанието ЕС-Китай в Брюксел, в което участваха също председателят на Европейския съвет Доналд Туск и китайският премиер Ли Къцян. Туск определи срещата като най-значимата досега между двете страни.

ЕС и Китай изразиха съпричастие с бъдещите поколения и отговорност към планетата, посочи Туск по повод обещанието за изпълнение на споразумението от Париж. Той определи като "голяма грешка" решението на САЩ да се оттеглят от документа. Борбата срещу промените в природата ще продължи, със САЩ или без тях, добави Туск. По неговите думи решението на президента Доналд Тръмп буди съжаление.

"Pacta sunt servanda (лат. Договорите трябва да се спазват). Парижкото споразумение трябва да бъде спазено. Това е въпрос на доверие и лидерство", така председателят на Европейския парламент Антонио Таяни (ЕНП, Италия) отговори на решението на президента на САЩ. "Това споразумение е действащо и ние ще продължим да работим по него със или без администрацията на САЩ", каза Таяни.

"Тези, които избират да останат извън споразумението, ще пропуснат историческа възможност за гражданите, икономиката и планетата. ЕС ще продължи да води усилията срещу изменението на климата и да бъде световен център за привличане на инвестиции, иновации и технологии, създавайки нови работни места и повишавайки конкурентоспособността", добави той.

Италия, Франция и Германия изразиха съжаление.

"Смятаме, че набраната в Париж през 2015 г. инерция е необратима и вярваме непоколебимо, че Парижкото споразумение не може да бъде предоговорено, тъй като е жизненоважен инструмент за нашата планета, общности и икономики", се казва в съвмеместно комюнике на лидерите на трите държави.

Италианският премиер Паоло Джентилони, германският канцлер Ангела Меркел и френският президент Еманюел Макрон призоваха всички свои съюзници да ускорят усилията в борбата с климатичните промени.

Макрон заяви в телефонен разговор с Тръмп, че "нищо в Парижкото споразумение не подлежи на предоговаряне". "Съединените щати и Франция ще продължат да работят заедно, но не по климатичните въпроси", каза Макрон в продължилия пет минути разговор.

Петер Алтмайер, ръководител на канцеларията на Меркел, отхвърли призива на президента на Тръмп за предоговаряне на споразумението. Започването на нови преговори за ново климатично споразумение би било грешка, заяви Алтмайер. Като подкрепя илюзията, че климатичните промени могат да бъдат пренебрегнати, в крайна сметка правителството на САЩ ще навреди на собствената си икономика, предупреди той.

В кратко изказване пред германския парламент самата Меркел каза, че няма връщане назад от поетия през 1997 г. с Протокола от Киото път, който е продължил с "историческото" Парижко споразумение. "Решението на американския президент да се оттегли от Парижкото споразумение за климата буди голямо съжаление, изразявам се доста сдържано, когато казвам това ... Нека всеки, за когото бъдещето на нашата планета е от значение, продължи по този път, за да постигнем успех в името на Майката Земя", каза германският канцлер, а депутатите ѝ ръкопляскаха.

Лондон: Споразумението защитава просперитета и сигурността на поколенията

Британският премиер Тереза Мей заяви, че споразумението, което САЩ напускат, защитава "просперитета и сигурността на бъдещите поколения". "Парижкото споразумение осигурява правилната глобална рамка за защита на просперитета и сигурността на бъдещите поколения, като същевременно запазва енергията достъпна и сигурна за нашите граждани и бизнеса", е заявила Мей в телефонен разговор с Тръмп, съобщиха от "Даунинг стрийт" 10.

Канадският премиер Джъстин Трюдо също е разговарял с Доналд Тръмп и е изразил разочарованието си.

"Ние сме дълбоко разочаровани, че федералното правителство на САЩ реши да се оттегли от Парижкото споразумение", заяви Трюдо. "Канада е непоколебима в своя ангажимент да се бори с климатичните промени и да подкрепя чистия икономически растеж. Канадците знаят, че ние трябва да предприемем решителни и съвместни действия, за да се справим с многото трудности на променящия се климат", допълни канадският премиер.

Австралийският премиер Малкълм Търнбул заяви, че решението на САЩ да се оттеглят от Парижкото споразумение за климата не изненадва, но е разочароващо."Предпочитаме САЩ да останат част от споразумението. Ние сме поели ангажимент към Парижкото споразумение", каза Търнбул пред журналисти в Сингапур.

Японският министър на външните работи Фумио Кишида също изрази съжаление за оттеглянето на САЩ. Той каза, че страната му ще "работи с други страни по Парижкото споразумение за неговото устойчиво и пълно прилагане".

Путин си спести критиките срещу Тръмп


Руският президент Владимир Путин не отправи критики към американския си колега заради решението му да оттегли САЩ от Парижкото споразумение, като призова за конструктивен диалог за намаляване на глобалното затопляне.

"Аз не бих осъждал сега президента Тръмп, защото Обама прие съответното решение. Може би действащият президент смята, че то не е достатъчно обмислено, може би той смята, че няма съответните ресурси", каза руският президент в отговор на въпрос на пленарното заседание на Петербургския международен икономически форум. Путин окачестви договора от 2015 г. като добър и важен документ, но отбеляза, че рамката му осигурява голямо поле за маневриране на всяка подписала го страна.
Руският президент обясни, че страната му не е ратифицирала споразумението, защото очаква да бъдат уточнени правилата за разпределение на ресурсите и други технически подробности.

По думите на Путин обещанието на Тръмп да предоговори условията за САЩ дава надежда за постигането на компромис, преди Парижкото споразумение да влезе в сила през 2021 г. Участието на Съединените щати е от голяма значение за успеха на глобалните усилия за справяне с климатичните промени, подчерта в заключение руският президент.

По-рано прессекретарят на руското Министерство на природните ресурси Николай Гудков заяви, че Русия ще ратифицира Парижкото споразумение за климата до 2020 г. независимо от решението на американския президент.

А министърът на природните ресурси и екологията Сергей Донски е посочил, че оттеглянето на САЩ ще навреди на имиджа на страната като лидер в сферата на опазването на климата.

Световната тенденция за преминаване към нисковъглеродна икономика вече не може да бъде обърната, смята Сергей Донски.

Три щата ще продължат да изпълняват споразумението

Междувременно губернаторите на щатите Ню Йорк, Калифорния и Вашингтон обявиха, че няма да позволят САЩ да се отметнат от ангажимента да ограничат парниковите емисии, предаде Асошиейтед прес. Трите големи щата представляват общо близо една пета от американското население и над една пета от брутния вътрешен продукт на САЩ.

"Те са решени да постигнат целта за намаляване с от 28 до 26 процента на емисиите на парникови газове" спрямо нивата от 2005 г., се каза в комюнике на губернатора на Ню Йорк, демократа Ендрю Куомо, цитиран от Франс прес.

"Президентът каза, че климатичните промени са измислица - точно обратното на това, което казват всички учени и противно на общественото мнение", заяви губернаторът на Калифорния Джери Браун, също демократ.

Техният колега и съпартиец в щата Вашингтон Джей Инсли допълни, че благодарение на техния "Съюз за климата" бездействието на столицата Вашингтон ще срещне решителни действия от страна на щатите.

Кметът на Питсбърг Бил Педуто написа в "Туитър", че неговият град ще спазва ръководните принципи на Парижкото споразумение за климата за доброто "на нашия народ, нашата икономика и бъдеще". Той написа това в отговор на изявлението на Доналд Тръмп, който защити решението си за оттегляне от споразумението с мотива, че е избран да представлява "гражданите на Питсбърг, а не на Париж".

Американският предприемач Илън Мъск, ръководещ компаниите "Тесла" и "СпейсЕкс", обяви в "Туитър", че повече няма да бъде съветник на Белия дом заради решението на Тръмп. "Напускам президентските съвети. Климатичните промени са реалност. Излизането от Парижкото споразумение не е добро за Америка и за света", каза Мъск.

Бившият президент на САЩ Барак Обама също разкритикува решението на Тръмп. Той обаче изрази увереност, че отделните щати и бизнесът ще направят всичко възможно да спасят планетата, предаде Ройтерс.

В разпространено писмено изявление на Обама се казва, че "въпреки отсъствието на Америка като водеща сила; въпреки че това правителство се присъединява към шепа страни, които отхвърлят бъдещето; аз съм уверен, че нашите щати, градове и бизнеси ще положат още повече усилия да поведат в правилната посока и ще помогнат да опазим за бъдещите поколения единствената планета, която имаме".

САЩ беше една от 195-те държави, които се присъединиха към Споразумението за климата през декември 2015 г. в Париж. То не беше подписано само от Сирия и Никарагуа.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. lubo
    #5
  2. Kiril Kovatchev
    #4

    Изглежда Америка е уморена от лидерската си роля. Време е европейците заедно с китайците да опитат сладостите на лидерството.

  3. Сун Дзъ
    #3

    Изглежда, че в крайна сметка Тръмп ще изиграе полезна за Европа роля. Още един повод за сближаване и отстояване на единна позиция.

  4. joro
    #1

    Ох, вопли и писъци от световната прогресивна общественост...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.