Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Общата система за борба с престъпността пак се отлага – нямало пари

Прокуратурата прави реформа с два нови отдела по върховете

52 коментара
Общата система за борба с престъпността пак се отлага – нямало пари

Изпълнението на всички препоръки на Европейската комисия към съдебната власт няма да стане факт до юли, когато излиза ключовият политически доклад. Причината за това е недостиг на пари, обясниха от ръководството на прокуратурата пред Mediapool. Няма да бъде пусната в действие общата информационна система за противодействие на престъпността (ЕИСПП), чиято липса бе за пореден път бе отчетена в техническия евродоклад от февруари. Тази препоръка се повтаря във всеки доклад от приемането на страната в ЕС през 2007 година, а самото изграждане на системата започна през далечната 1995 година.

През юли ЕК ще публикува най-обширния си политически доклад за направеното от България за петте години членство в ЕС. За този период страната така и не успя да направи информационната система, която много експерти определят като една от малкото реални стъпки за подобряване на борбата с престъпността и корупцията в България. От три години насам за "ядрото" на системата отговаря прокуратурата, която стартира обществените поръчки за нейното доизграждане. По предварителни изчисления цената е 5.4 млн. лева, които са осигурени от ЕС. С тези пари, сметката за все още нефункциониращата ЕИСПП, платена през 17-те години "изграждане", ще надхвърли 20 милиона лева.

Информационната система трябва да свърже базите данни на съда, прокуратурата, МВР, затворите, НАП и митниците. Единствено чрез нея властите могат да разчитат на пълната картина за наказателните дела, а и на по-бързо и адекватно разследване.

"Парите за свързване на мрежата ги няма", заяви говорителят на главния прокурор Стелиана Кожухарова пред Mediapool. Заместник-главният прокурор Валери Първанов допълни, че въпросните 5.4 милиона лева ще стигнат единствено за актуализиране на ядрото на ЕИСПП до края на 2013 година и подготвянето му за свързване с останалите отговорни институции. От държавното обвинение не са оптимисти, че другите ще намерят необходимите пари, за да изградят вътрешните си системи и да ги свържат с ядрото.

Самата прокуратурата трябва да подмени близо 2000 компютъра, които са на възраст над 7 години, а пари за това няма. МВР от своя страна разчита на старите компютри в прокуратурата, за да "обнови" своите.

Засега няма информация дали правителството е изготвило нов план за действие в отговор на последните критики от Брюксел. Свързването на всички модули на Единната информационна система за противодействие на престъпността бе записано като "неотложна мярка" (за четвърти пореден път!) в плана от септември 2011 г. .

Реорганизация

Извън тази абсурдна драма с информационната система, Върховната касационна прокуратура обяви реорганизация, за да отговори на критиките на Брюксел. В края на миналата седмица бяха създадени два нови отдела във Върховна касационна прокуратура (ВКП). Единият ще се занимава с противодействие на корупцията и престъпленията, извършени от длъжностни лица на високи позиции, полицаи, военни и съдебна охрана. Другият нов отдел ще подпомага разследванията, извършени срещу и от непълнолетни.

След представянето на доклада на ЕК, главният прокурор Борис Велчев призна грешката си, че не е предприел още преди две години подобна реформа в прокуратура. Прокурорите от първия нов отдел ще трябва да подпомагат дейността на обвинителите, които пряко се занимават с делата в регионалните прокуратури. Магистратите на върховно ниво ще имат задължение да извършват и цялата работа по проследяването на финансите на заподозрените лица.

"Прокурорите по места много често са с огромна натовареност. Няма как да имаш 400 дела годишно и да правиш детайлно финансово разследване. Другата идея е върховните прокурори винаги да бъдат готови да помагат със съвети при затруднения на наблюдаващите прокурори при наличие на противоречива съдебна практика", обясни Стелиана Кожухарова.

Реорганизацията ще засегне и прокуратурите по места. Във всяко едно от регионалните звена на държавното обвинение трябва да има отговорни прокурори по различните видове дела, както такива има във ВКП. "Целта е да се създаде мрежа от прокурори в цялата страна", заяви говорителят на главния прокурор.

Обвинителите вече могат да разчитат и на пълен наръчник за съдебната практика по престъпленията от Наказателния кодекс, както и на наръчник за провеждане на финансовите разследвания. Те са създадени заради критиките на Брюксел, че главният прокурор не е направил достатъчно за анализиране на оправдателните присъди.

За друга реформа се обърнете към парламента

Стелиана Кожухарова обаче призна, че вътрешната реформа в прокуратурата не може да отиде по-далеч от това. Тя коментира, че Европейската комисия все още не е обяснила на българските власти какво разбира под реформиране "из основи" на държавното обвинение.

"Всичко това зависи от законодателната власт", обобщи Кожухарова. Към Народното събрание се прехвърля и въпроса с реализирането на идеята на Борис Велчев за "децентрализация" на прокуратурата, изказана преди година.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

52 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. И.Иванов, Швеция
    #52


    ПОДЛУДЕН ТЪПАК !

    """ Анонимен 20:59 | 20.02.2012
    ...
    ... Иванов, досъдебното производство няма връзка с разглеждания въпрос ... """

    А съдебното ли производство в съдебната зала или следсъдебното "производство" в архива "има връзка с разглеждания въпрос", че и министър, и неминистър могат да наредят на прокурор с подписана жалба от два реда да започне производство, когато прокурорът може да направи основателно предположение, че е извършено престъпление и че нито министър, нито неминистър могат

  2. Анонимен
    #51

    Мошенико Иванов, досъдебното производство няма връзка с разглеждания въпрос. Нека да разнищим поредната ти неумна хитрост.

    Чл.211. (1) от НПК: “Достатъчно данни за образуване на досъдебно производство са налице, когато може да се направи основателно предположение, че е извършено престъпление.”

    Прокурорът може да образува досъдебно производство, може и да не образува, по свое усмотрение (Чл,213. (1)). Тълкуването на мъглявото “основателно предположение” е оставено на професионализма и добрата му

  3. И.Иванов, Швеция
    #50


    ТЪПАК ЛИ, БЕЗПАМЕТЕН ЛИ, СМАХНАТ ИЛИ … ОБИКНОВЕН УПОРИТ ГЕРБАВ МИЛИЦИОНЕР ?

    ””” Анонимен 18:32 | 17.02.2012
    ...
    Повтарям поста, тъй като не се отваря. ”””

    Случва се. Понякога и на неодушевени компютри простотии с блъскане на стар спам за рециклиране с „копирай и пускай” може да им дойдат много.

    ””” Иванов, недей да спамиш и да се самоцитираш ad nauseum, научи се да пишеш ясно и по същество. ”””

    Иванов с писане ясно и по същество научи тъпак, че шанс при Иванов няма !

    ””” Въпросът продължава

  4. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #49
  5. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #48
  6. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #47
  7. Анонимен
    #46

    Повтарям поста, тъй като не се отваря.
    Иванов, недей да спамиш и да се самоцитираш ad nauseum, научи се да пишеш ясно и по същество. Въпросът продължава да виси над твоята проста глава. Какво казва член 30 от Code de procédure pénale, който описва правомощията на министъра на правосъдието над главния прокурор:

    “Il peut dénoncer au procureur général les infractions à la loi pénale dont il a connaissance et lui ENJOINDRE, par instructions écrites et versées au dossier de la procédure, d'engager ou

  8. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #45
  9. И.Иванов, Швеция
    #44


    ТЪП АНОНИМЕН СПАМАДЖИЯ !

    ””” Анонимен 22:05 | 16.02.2012

    Да върнем разговора … ”””

    … на „краставичката” му на анонимен тъпак, копиращ себе си „копирай и пускай” и задръстващ дисковете на Медиапул с тъпашкия си талаш, упорита пропаганда да дава и прокуратурата в ръцете на мутрокомунягите на ГЕРБ за собствена им употреба:

    ””” Анонимен 19:57 | 25.01.2012

    Най-добрият начин да се проветри прокуратурата, и да започне да работи за общественото добро е тя да стане част от правителството …”””

    http://www.mediapool.bg/г-н-главен-прокурор-защо-не-арестувате-никола-филчев-news188844.html


  10. Анонимен
    #43

    Да върнем разговора от резервата на таласъмите към света на нормалните. Говорихме за реформите, които очакват нашата прокуратура в контекста на оценката на Венецианската Комисия за общите проблеми пред прокуратурите в страните от ЕС, CDL-UDT(2011)008 от 2011. Контекстът е важен, защото в докладите си за нашето правосъдие ЕК много точно се придържа към препоръките в доклада:

    “Има две различни, но свързани прокурорски нарушения. Първото е повдигане на обвинения, които не би трябвало да се повдигат,

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.