Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Обществените поръчки са некоректни и корупционни

12 коментара
Обществените поръчки са некоректни и корупционни

Според 85 на сто от представителите на бизнеса у нас, в процедурите по обществени поръчки има некоректни практики и корупционни отношения, а 70 процента от предприятията конкретно са се сблъсквали с тези проблеми. Това сочи обявено в сряда проучване на Българската стопанска камара (БСК) сред 5000 предприятия, активно участващи в процедури за възлагане или изпълнение на обществени поръчки,

Повече от половината - 55% от анкетираните, смятат досега действащият Регистър за обществените поръчки не предоставя необходимата пълноценна информация. В него не се отразяват навреме постъпилите обяви и сключени договори или те въобще не постъпват, няма достатъчна публична информация, която да предпази участниците от корупционно поведение.

Изследването акцентира върху проблемите на малките и средни предприятия в достъпа и участието им в обществените поръчки. Като основна пречка за по-дребния бизнес е липсата на разграничаване на кандидатите според големината им. Така малките фирми са възпрепятствани от непропорционално високите разходи и сложността на процедурите, както и от невъзможността да участват в конкурси за по-големи и дългосрочни договори.

Залагат се ненужно тежки изисквания спрямо кандидат-изпълнителите и така малките фирми се дискриминират. Не се различават и условията за техническо обезпечение и квалификация на персонала. Утежняващите условия в българското техническо задание са необходимост от определен размер на собствени оборотни средства (най-често 40%-50%), което малко на брой участници биха могли да изпълнят, смятат анкетираните.

Според тях лоша практика при обществените поръчки са необосновано дългите срокове за плащане, предлагани от възложителите. Това блокира по-нататъшната дейност на малките и средни предприятия в други обществени поръчки и влошава финансовото им състояние. Нерядко дългият срок на плащане е източник на корупционни практики. Към 30 май 2010 г. дребният бизнес има да си прибира над 600 млн. лв. от обществени поръчки, допълват от БСК.

От участниците в проучването 78 на сто настояват да се огласяват и да бъдат публично достъпни данните от ценовата и техническата компонента на офертите. 67 процента пък искат в Регистъра на обществените поръчки да бъде представяна информация за всички кандидати, участвали в процедурата. Близо половината – 45 на сто, са за разширяване на възможностите за ползване на интернет-средата и електронните процедури. Почти всички – 85 процента, искат да се публикуват добрите практики и отговори на актуални въпроси на страницата на Агенцията по обществени поръчки.

Публичният сектор в България харчи около 10 млрд. лв. годишно за стоки и услуги, при доставката на които малките и средни предприятия трябва да са конкурентни и равнопоставени на станалите кандидати, посочват от БСК. Малките предприятия често са иновативни и предлагат добро съотношение качество/цена, но се сблъскват с недостатъците на настоящата структура на обществения сектор, допълват от камарата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Светла П
    #15

    Всички поръчки в НАП София се правят от Емо Минчев с три оферти.Цените на хартията и тонерите за принтерите са пъти по-голями от МЕТРО, но знае на кого колко да дава

  2. tim
    #14

    са в кюпа и крадат заедно с чиновниците.

  3. К.
    #13

    Докато най-често основен критерий за оценка е най-ниската цена, страната ни е обречена да доставя и монтира стоки - менте, които отговарят на такова изискване и позволяват манипулиране на търговете.Ако се иска и препоръка, но от клиенти с производствена дейност, сходна с тази на поръчващия, нещата биха дошли по местата си.

  4. Осведомен
    #12

    Миналата година участвах в тръжна комисия по проект, финансиран от Американската агенция за търговия и развитие. Поради тази причина търгът се провеждаше по американските правила. При тях цената на поръчката е фиксирана и фирмите-кандидати се състезаваха в доказване на компетентност и възможности за по-качествено изпълнение

  5. boby1945
    #11

    ние по ги знаем работите с цените със сътезанията и т.н. пък и ЕБВР така казва, най еФтиното оладжак, най-еФтиното.....

  6. безпартийна
    #10

    ЗОП води до това, с обществена поръчка да можеш единствено да купиш най-долнопробно оборудване-менте, на най-висока цена. Ако в закона имаше разрешение, ако в магазина има оборудване със същите параметри, но с по-ниска цена от тази на спечелилата фирма, да си го купиш от магазина. Но така, големите фирми-акули нямаше да направят далаверата.

  7. Експерт
    #9

    Ето 2 предложения:1. За всяка поръчка, ако се канят независими експерти (външни лица за фирмите) много пари ще могат да бъдат спестени на държавата - просто пред чужди хора е по-трудно да се въртят далавери.2. Всички поръчки да бъдат публични - не само малките - в момента повечето поръчки се дребнят на по-малки и така много лесно се заобикаля закона. Ако и малките станат публични, ще трябва да се съобразяват възложителите.

  8. ПОСТРАДАЛ
    #7

    ТОВА Е ЕДНА ТОЛКОВА ПАРАЗИТНА СТРУКТУРА.ТИ ИМ ПРАЩАШ ЯДВИ ДОКАЗАТЕЛСТВА ЗА ГРУБО ПОТЪПКВАНЕ НА ЗОП- ТЕ ОТГОВАРЯТ: ДОКАТО НЕ ВНЕСЕШ 800 ЛВ. ПРЪСТА СИ НЯМА ДА МРЪДНЕМ.Агенцията за ОП е само един преписвач и разпространител на необмислени , претрупани и явно поръчкови задания.Никакъв ПРЕВАНТИВЕН КОНТРОЛ НЕ ПРАВИ, въпреки че е записано като едно от задълженията и.ТРАГЕДИЯТА Е , ЧЕ ОЩЕ ПРИ ПИСАНЕТО НА ЗАДАНИЯТА ИМА ДВА ОСНОВНИ ФАКТОРА- НЕКАДЪРНОСТ И КОРУМПИРАНОСТ КАТО ИДЕЯ ДА СЕ НАЛОЖИ ОПРЕДЕЛЕНА ФИРМА.НА

  9. +
    #6

    Едни червени боклуци дават парите на данъкохлатците на други червени боклуци. Обикновено тяхни роднини и приятели.Така управлява Мафията. Съдиите и прокурорите също са червени. И те взимат процент от държавнете поръчки. И купуват и строят по морето.Това е положенито за сега.

  10. Умен
    #5

    Този закон е тъп, като първия му автор М.Т. В бизнеса доверието е основното, а закона поражда корупция.Държавата цака фирмите, те и го връщат с надути оферти. Тъпо, та дрънка!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.