Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Обществено значимите дела се бавят не по вина на съда

18 коментара

Това правителство е дало обет да срине организираната престъпност и репутацията както на кабинета, така и политическото бъдеще на вътрешния министър Цветан Цветанов зависят от изхода на тази битка. Такова мнение изрази изпълнителният директор на Фондация "Риск монитор" Стефан Попов при представянето във вторник на изследване за хода на 18 ключови дела.

На дискусията бяха обсъдени причините, поради които в обществото се налага усещането, че съдебната система работи бавно, неефективно и не правораздава справедливо.

Стефан Попов смята, че съдът трябва да бъде активен и представителен при диалога с МВР, за да бъде равнопоставен на говоренето от страна на изпълнителната власт.

Съдия Красимир Шереджиев от Софийския апелативен съд заяви, че чрез медиите обществото трябва да влезе в залата, за да види кой как правораздава. Според него в последната година съдът е бил демонизиран неоснователно. Той смята, че съдебната реформа не е работа на съда. "Ние трябва да бъдем наблюдавани. Съдиите имаме интерес нашата работа да бъде прозрачна", каза той.

Участниците в дискусията се обединиха около мнението, че когато някой не работи качествено и е корумпиран, този някой си има име, а упреците не могат да бъдат отправяни генерално към всички.

Политици и магистрати обаче влязоха в спор кой трябва да реформира съдебната система. Според представители на ДСБ, поканени на форума, съдебната система в рамките на конституционната си позиция трябва да даде заявка за своята реформа.

Магистратите обаче заявиха, че не е работа на съдебната власт "да си подрежда къщичката".

Говорителят на Съюза на съдиите в България Нели Куцкова е стъписана от начина на мислене, според който, ако някой е пуснат от ареста, то съдията непременно е корумпиран.

Именно "неудобни" съдебни решения по мерки за неотклонение отключват гнева на вътрешния министър срещу представителите на Темида.

Една от най-тежките констатации в доклада на "Риск Монитор" бе, че има дела, чиито мотиви се изготвят година и осем месеца след приключването им.

В анализа попадат знакови процеси като тези срещу братята Маргини, близкия до БСП Марио Николов, бившия министър на отбраната Николай Цонев, бившият директор на НАП Мария Мургина, енергийния бос Христо Ковачки, както и дела срещу магистрати, политици и митничари.

По повечето от приключилите дела доминират оправдателните присъди. В процесите с осъдителни присъди правят впечатление опитите на адвокатите да бавят хода им.

Общото заключение в изследването е, че обществено значимите дела не се бавят по вина на съдиите.

Всички обвинения към органите на съдебната власт за прекалено забавяне хода на делата поради намеса на субективни фактори, се оказаха изцяло неоснователни, заяви Ралица Илкова, която представи доклада.

Обективните фактори, които бавят делата с години, са повече от субективните.

Все още не се обръща достатъчно внимание на обстоятелството, че грешките, допускани по повечето дела, се отразяват и на делата с обществен интерес.

Органите на досъдебното производство полагат сериозни усилия за срочното приключване на делата от висок обществен интерес, но представителите на прокуратурата се поддават на обществения натиск за приключване на досъдебната фаза в кратки срокове, което е в ущърб на обвинението, сочат изводите от изследването.

Изследваните дела са много сложни и с много доказателствени материали, които в не малко от случаите са излишни за доказване на обвинението. Друг фактор за забавянето са многото подсъдими и свидетели.

Изследването разкрива сериозни проблеми в работата на прокуратурата. Некачественото формулиране на обвинението е една от честите причини за отлагането и за връщането на делата.

Отчита се тенденция, според която по досъдебните производства непременно се внася обвинителен акт, а след това на съда се вменява отговорността за крайния изход от процеса.

Прокурорите са слабо активни по време на съдебния процес, което се обяснява с практиката на обвинителите да събират всички доказателства по време на разследването. В същото време прокурорите не правят опит да разгадаят защитните тези, които адвокатите градят по време на делото и да ги оборят с доказателства.

Държавното обвинение трябва да концентрира усилията си за по-успешно прилагане на материалния и процесуалния закон, трябва да разпределя усилията си по доказване на обвинението в съдебната и досъдебната фаза, препоръчва експертният екип.

От Върховната касационна прокуратура заявиха, че ще вземат предвид доклада и ще се набележат мерки за разрешаването на посочените проблеми.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

18 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. AA
    #19

    I decata znaiat, che e zaradi korupciata, koiato ima ogromni razmeri

  2. Глух плъх
    #18

    Непрестанен стремеж на съда да се приписва ориентирана към първосигнална политическа целесъобразност роля. Няма имунизирани. Дори най-видният ни демократ за силна България - Иван Костов - неотдавна съвсем убедено вменяваше на съдията неразбиране относно момента и ситуацията. Очевидно, в неизлекуваната му от болшевизъм душа съдът се вижда като инструмент за постигане на политически правилно разрешение на ситуацията. С две думи - за начесване на неустоими политически сърбежи. Рацио легис ...

  3. Шекспир
    #17

    Може ли някой да каже, какъв процент от прокурорите са станлои "юристи" в Симеоново. А при съдиите? Merci!

  4. многознайко
    #16

    тия 18 дела я 1,2,3 а е добре да се каже кой и по каква линя ги наблюдава я?Че не знам как се наблюдава дистанционно едно дело??А иначе фондацията си фондация -лапка готови парици,като има главанаци да и ги дават-ама айде де бъдете обективни-кажете нещата с истинските им имена,а пък някой да си направи труда да ги анализира та да видим що се бавят?Да ги пипне Ана Караиванова-да каже кое и кой бави-знае ли някой колко струват тия процеси дето водят до нищото...

  5. А
    #15

    Риск Монитор - фондация на "Отворено общество". Главна задача на т. нар. изследване - да се защитава на всяка цена чудовищната корупционна зависимост на съда с твърдения, че той не носи вина за тоталната престъпност в правораздаването. Съпътстваща цел - да се лапат пари по програми като холандската МАТРА.

  6. коментатор
    #14

    Абе тези другари чуват ли се какво говорят? как да не е работа на съдебната власт да си оправи къщичката???????? Точно от тях трябва да започне инициативата за реформа, която да се дискутира публично. Щото историята помни каква уста се отваря като някой друг им пипне "независимата" власт. :-(((Ей, в ненормална държава живеем и това си е!

  7. минка
    #13

    Дискусия посветена на разправиите на министър със съда!? Докъде стигнахме. Много показателно за равнището на дебата в България. Но си има обяснение, това е тема от значим обществен интерес, дори вече по-важна от самите дела с обществен интерес.

  8. 07
    #12

    и оправяме БГ от раз.Нашите?Пращаме ги да садят зеле и копър. Ако знаят--

  9. REDOVEN 4ITATEL
    #11

    ТОЛКОВА Е ПРОЗРАЧНА ИГРАТА - ЗАЩО СЕ МЪЛЧИ, ЧЕ ДЕЛАТА СЕ ВНАСЯТ В СЪДА ОТ ПРОКУРАТУРАТА, А НЕ ОТ МВР!!! А ГЛАВНИЯТ ПРОКУРОР ЧИЯ МАША Е ... НА ГОЦЕ!!! ОСВЕН ТОВА ТЕЗИ ПУСКАНИЯ ОТ ЗАТВОРА НА ОЧЕВАДНО ПРЕСТЪПНИ ЛИЧНОСТИ НЕ СА ЛИ ПРИМЕР НА КОРУПЦИЯ В СЪДЕБНАТА СИСТЕМА???

  10. 123
    #10

    те им виновни

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.