Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Обществото се притеснява за свободата на словото"

20 коментара
"Обществото се притеснява за свободата на словото"

Свободата на словото започва да се връща в дневния ред на българското общество, което означава, че то е разтревожено и започва да се притеснява отново какво се случва, каза в четвъртък председателят на Съвета за електронни медии (СЕМ) Георги Лозанов по време на кръгла маса "Европа в медиите и медиите в Европа", посветена на Световния ден на свободата на словото.

"Падането на свободата на словото е тенденция и в други европейски държави в момент на криза. За да могат медиите да съществуват, им трябва ресурс и във връзка с генерирането на
този ресурс има заплаха за свободата на словото", добави той.

Според Лозанов обществото смята, че е най-добре от гледна точка на независимостта на медиите те могат да се самоиздържат. "Когато обаче парите им минават основно през спонсорство и реклама, тогава независимостта е все повече илюзия", коментира медийният експерт. Според него спонсорите и рекламодателите оказват влияние върху съдържанието на информацията.

"Преходът създаде много повече медийни канали, отколкото рекламно поле, така че все повече навлизат капитали от другаде и това започва да деформира картината, която стига до крайния потребител", обясни председателят на СЕМ.

По думите му в България има свобода на говоренето, но отбеляза, че свободата на словото е преди всичко свобода на слушането.

"Струва ми се, че българската свобода на словото като свобода на говорещите е много по-добре, отколкото свободата на словото на слушащите. Проблемът в нашата среда е, че има хибридни модели, където не можеш да различиш докъде е сериозната преса, къде е некачествената", смята Лозанов.

По време на дискусията като най-големи врагове на свободата на словото бяха посочени намаляването на гражданския натиск върху медиите, липсата на желание на журналистите да се борят срещу тези, които възпрепятстват свободата на словото, липсата на стимулиране от страна на читателите да се променят порочни практики, схващането, че информацията е продукт, и свръхкомерсиализацията на медиите.

Германският специалист Карл Гейбъл коментира, че в страната му най-висш приоритет е да се работи за истината. Според правилата в Германия журналистите нямат право да включват реклама в текстовете си под какъвто и да е вид, а приемането на подарък от репортер на стойност над 35 евро се смята за облагодетелстване.

"Ако при мен дойде издателят и ми каже за какво да пиша, аз имам правото да откажа и за това не мога да бъда санкциониран", каза още Гейбъл.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

20 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #20

    Не обществото, а журналистите чрез собствениците на медии са притиснати и се притесняват от свободата на словото. Едните си пазят заплатите - другите коленичат заради бизнеса си. А обществото винаги има нужда от свобода на словото. Такава в момента почти няма, което си е жива диктатура и промиване на прости мозъци.

  2. Анонимен
    #19

    Постоянното ръсенете на цинизми в предаването на Слави напр.представлява ли свобода на словото? Като видя децата, които ги слушат ми идва да кажа,че няма по-голява простотия от свободата на словото.

  3. Анонимен
    #18

    r

  4. Анонимен
    #17

    Бутнете Пеевски и обществото няма да се притеснява. Нина

  5. Анонимен
    #16

    Аз също съм притеснен и с право, защото не може една банка - КТБ да изкупува всичко. Вальо

  6. Анонимен
    #15

    Каквито и кръгли маси да правят от СЕМ, медиите в БГ едва ли ще станат по свободни. То не беше БХК, Репортери без граници или Фрийдъм хаус - всички организации отчитат проблем в медийната среда у нас, на фона на ударното придобиване на медии от една етническа партия.

  7. Анонимен
    #14

    Не знам Лозанов къде вижда разтревоженото за свободата на медиите българско общество, след като повсеместно една медийна групировка изкупува всичко, а че и медиен съюз наскоро си направи.

  8. Анонимен
    #13

    Твърде сме далеч от модела и критериите за свобода на словото в Европа, след като у нас медийният октопод на ДПС е погълнал вече половината бг преса и проявява засилващ се апетит към телевизии, радиа и електронни сайтове...

  9. Анонимен
    #12

    Дайте всички медии на Пеевски и чакайте медийна свобода.

  10. Анонимен
    #11

    Нали именно СЕМ по поръчка на Първанов започнаха да спират телевизионни предавания от ефир.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.