Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Обществото вижда борбата с корупцията като медиен репортаж

Общо 41.5% от българите не желаят да сигнализират за подкупи, недоверието във властта е хронично

3 коментара
Обществото вижда борбата с корупцията като медиен репортаж

В представите на голяма част от българите борбата с корупцията се изчерпва с излагането на корумпираните пред медиите. Значителна част от обществото е напълно обезверена и няма никакво намерение да участва в каквито и да било форми на борба с това явление. Поради това значителен процент от хората възприемат като най-ефективна форма на противодействие подаването на сигнал за корупция до някоя медия, която да напише или излъчи репортаж. Обяснението е, че много малко хора вярват в институциите.

Това са основните изводи от проучване, извършено от Асоциация "Прозрачност без граници" със съдействието на германската фондация "Фридрих Еберт", което бе представено в петък.

Общо 41.5% от участниците в изследването заявяват, че въобще не биха подали сигнал за корупция. Ясна готовност да сторят това имат само 13% от българите. В същото време хора от всички социални групи декларират, че борбата с корупцията е основен приоритет за България. Повечето обаче смятат, че това е работа на някой друг.

В отговор на въпроса „Към кого бихте подали сигнала си за корупция?“ 24% от участниците в изследването посочват медиите. Под 20% биха подали сигнал в полицията, а около 15% - до новата комисия "Антикорупция". Това показва, че създадената от ГЕРБ институция стартира с голямо недоверие. Още по-ниски са процентите на доверието към прокуратурата и инспекторатите в изпълнителната власт.

"Борбата с корупция е приоритет за всички социални групи. Гражданите искат повече действия и по-малко думи", коментира Ваня Нушева от "Прозрачност без граници".

Гражданите обаче не желаят да съдействат за тази борба. Най-голяма готовност да подават сигнали за корупцията имат служителите в държавната и местната администрация, както и хората със свободни професии, които имат високо образование и се занимават с интелектуален труд – около 20%.

На този фон само 8% от хората в селата са изявили готовност да подадат сигнал за корупция. Сред безработните и домакините процентите варират между 4 и 6%. Основният аргумент за хората с ниски доходи и образование е, че нищо не зависи от хора като тях.

"Изследването показва, че корупцията се приема от обществото като обяснение за всички проблеми. Корупцията е начин и инструмент на властване. Смята се за доминиращ тип отношение към властта. Власт и корупция се мислят от обществото като неща, които са свързани помежду си", коментира политологът Антоний Гълъбов, който от години работи заедно с "Прозрачност без граници".

Тълкувайки данните, Гълъбов обясни, че страхът е основната мотивация за липсата на желание за подаване на сигнали, а наред с това идват недоверие към властта и към собствените възможности.

"Дълбоката социална непълноценност на част от хората е това, което позволява на корупцията да се разраства", коментира Гълъбов. Според него показването по медиите се въприема като максималната възможна санкция, защото хората не виждат как някой с власт ще бъде разследван и осъден.

"Един от начините за борба с корупцията е да се работи активно върху намаляване на усещането за социална изолация. С изявлението "Аз нищо не мога да направя" хората се опитват да се оневинят за корупцията", каза Гълъбов. Той допълни, че заради смяната на поколенията се забелязва все пак по-голяма готовност за участие в протести и подписки.

Иначе над 70% от българите настояват за разследвания за корупция на най-високо политическо ниво. За близо 60% най-голям проблем във властта са търговията с влияние, роднинските назначения и конфликтът за интереси.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #3

    Корупцията е толкова широко понятие, че се размива във времето и пространството. Тя е конкретно проявление на властта да забрани нещо разрешено или да разреши нещо забранено. Защо се борим с нея, като има възможност за безотчетност?! На кого се отчитат кметовете по градове и села?! На кого се отчитат директорите на детски градини и училища?! Ако чиновниците бъдат поставени да работят в ясни правила и има инстанция, която ги проверява, то как ще се появи корупция?!

  2. нова Гнка-този път от Хасково. Иска да лапне обществена поръчка за 200 млн

  3. Baraev
    #1

    Разбира се, че няма да желаят да подават сигнали. Колко от подадените "сигнали" за знакова и от голяма величина корупция са реално завършили с ефективна, смисленна и резонна присъда? Николко! Корупцията съществува поради огромната бюрокрация и умишлено осакатени, да не кажа убити, и от тук тотално не работещи институции, това е! Олигарсите и мутрите умират от страх институциите и правосъдната система да не заработят, защото тогава ще трябва ударно да се строят много затвори за тези индивиди! И за

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.