Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Община Ботевград в мъртва хватка между новия и стария кмет

Спорът между двамата доведе до разцепление на ГЕРБ в Общинския съвет и блокира работата му

1 коментар
Георги Георгиев и Иван Гавалюгов

От близо месец работата на община Ботевград е блокирана и ремонтните дейности по благоустрояването на града и околните села са пред провал. Причината за това е непримиримият конфликт между общинските съветници на сегашния и бившия кмет на града и разцеплението сред общинските съветници на ГЕРБ, разпределените между двата враждуващи лагера. Раздорът пролича при избора на нов председател на Общинския съвет, след като доскорошният председател Мартин Тинчев, който е и местен лидер на ГЕРБ, стана депутат и оваканти поста.

В така създалата се ситуация половината общинари от ГЕРБ се оказаха в един лагер с кмета Иван Гавалюгов (движение "ГДБОП"), а другата половина – с бившия кмет и бивш член на ГЕРБ Георги Георгиев (ОББО).

При избора на нов общински председател половината от всички общински съветници гласуваха за Любомир Лилов, предложен от групата на Георгиев, който бе изключен от ГЕРБ след разследвания за имотното състояние на сина му Даниел Георгиев, бивш депутат от ГЕРБ.

Избирането на новия общински шеф Лилов се оспорва от кмета Иван Гавалюгов с мотив, че не е законен. На негова страна са другата половина от съветниците от ГЕРБ в Ботевград, които са от гражданската квота.

Спорът между двете групи, чиито сили са изравнени - 14 на 14, доведе до провала на две заседания на Общинския съвет. На тях трябваше да се вземат решения за ремонти на детски градини, училища и ВиК инфраструктура на обща стойност около 300 хил. лв.

ОББО срещу ГДБОП

Общинският съвет на Ботевград се състои от 29 съветници. От тях най-голяма е групата на бившия кмет Георги Георгиев, която се нарича "Обединение за бъдещето на ботевградската община" (ОББО) и има 12 съветници.

Втората по численост група е на настоящия кмет Иван Гавалюгов – Гражданско движение за ботевградски обществен просперитет (ГДБОП), която е от 8 съветници.

Групата на ГЕРБ има 6 съветници, а тази на БСП – трима.

При формирането на Общинския съвет през 2015 г. за председател е избран местният лидер на ГЕРБ Мартин Тинчев, подкрепен и от БСП. Година по-късно отношенията му с кмета обаче се изострят и Тинчев заедно с Цанко Цанов и Дамян Маринов взимат страната на групата на бившия кмет Георги Георгиев, който вече не е член на ГЕРБ.

Тримата от ГЕРБ и 12-те съветника на Георгиев събират нужното мнозинство в 19-местния Общински съвет.

На 9 май 2017 г. Мартин Тинчев свиква извънредна сесия на Общинския съвет за избор на нов председател. Причината е, че на 5 май е излязло решение на ЦИК, че е избран за депутат, а на 9 май вече е публикувано и в Държавен вестник.

На сесията присъстват 3-мата съветници от ГЕРБ, включително и Тинчев, който вече е избран за депутат, но не се е заклел, и 12-те съветници на предишния кмет Георгиев. Останалите 14 съветници от ГДБОП, БСП и другите трима от гражданската квота на ГЕРБ бойкотират заседанието и отсъстват. Аргументите им са, че материалите за извънредно заседание трябва да бъдат раздадени 24 часа преди провеждането му. Те смятат още, че Тимчев няма право да участва, след като вече е избран за депутат.

Така на 9 май за председател на общинския съвет е избран Любомир Лилов от ОББО. Лилов е бивш баскетболист, завършил Националната спортна академия, който сега учи икономика, "подготвен младеж", както го описа бившият кмет Георгиев, който е настоящ общински съветник.

Иван Гавалюгов обаче оспорва избора, защото смята че не е законен. С решението на ЦИК от 5 май за избора на Мартин Тинчев за депутат, той престава да бъде общински съветник, коментира Гавалюгов пред Mediapool. Освен това по правилник материалите за извънредна сесия трябва да се раздадат не по-малко от 24часа преди провеждането ѝ, а в този случай са минали само 4 часа, допълни той.

Изборът е напълно законен, контрира предишният кмет Георги Георгиев пред Mediapool. Според него всеки знае, че ставаш депутат след като положиш клетва пред Народното събрание, а това се е случило на 10 май.

Настоящият кмет ще обжалва решението, след две провалени заседания на Общинския съвет на 30 май и 2 юни. Причината е, че те са бойкотирани от групата на предишния кмет и двамата съветници от ГЕРБ, тъй като Тинчев е депутат, а новата съветничка от ГЕРБ, която влиза на негово място, не е положила клетва.

Сега топката е в полето на съда, който ще се произнесе дали изборът на Лилов е законен или не.

Просперитет или потъване на Ботевград

От близо година групата на бившия кмет и тримата съветници от ГЕРБ пречат на работата на Общинския съвет, заяви кметът Иван Гавалюгов пред Mediapool. По този начин те саботират дейността на общината, смята той.

В дневния ред на провалените заседания на Общинския съвет, заради отсъствието на 14-те съветника от ОББО и ГЕРБ, имаше доклади за отпускането на средства за ремонта на училища и детски градини за около 150 000 лв., които е трябвало да бъдат направени от общинското предприятие БКС. Отделно трябваше да се гласува решение за отпускането на средства за ремонта на ВиК мрежата по селата. Имало е доклади за именуване на улици в селата, някои от които вече са се превърнали в крайградски квартали на Ботевград като Зелин. Липсата на имена на улиците пречи на пощите и курирески фирми за доставка на стоки и услуги.

Гавалюгов каза, че няма нищо против избора на Любомир Лилов за председател на Общинския съвет, но държи да бъде спазена законовата процедура, защото, ако утре съдът реши, че изборът не е законен, решенията на Общинския съвет ще бъдат невалидни и общината е уязвима.

"Не му харесва новият председател и обвинява, че не му върви работата, а това е така от година и половина", контрира предишния кмет и настоящ общински съветник Георги Георгиев пред Mediapool. "Като му е толкова трудно и не му изнася, да си подаде оставката", допълни той.

Георгиев отчете, че като кмет на Ботевград за 12 години е асфалтирал над 300 улици в общината, а наследникът му за година и половина не е направил и една. Освен това Георгиев напомни, че е направил първото депо у нас с европейски средства, газифицирал е не само града, но и цялата община, построил е спортна зала в пъти по-евтина от подобни други обекти в страната. И за всичко това сега го викат от прокуратурата да дава обяснения.

Отношенията на Георги Георгиев с ГЕРБ се влошиха допълнително и заради сина му Даниел Георгиев, който бе депутат от партията на Бойко Борисов и приятел на Николай Бареков. Той напусна групата на ГЕРБ след скандал с посещение на предизборна проява на несъществуващата вече партия "България без цензура".

Георгиев участва в надпреварата на местните избори през 2015 г., но загуби от Гавалюгов. Бойко Борисов не го подкрепи за четвърти мандат и Георгиев напусна ГЕРБ, които издигнаха за кмет Цанко Цанов, който в момента е зам.-председател на Общинския съвет и подкрепя групата на Георгиев.

През последните години Ботевград се развива добре благодарение на компаниите, които откриха бази във и около завода на някогашната социалистическа гордост "Микроелектроника", където комунистическият лидер Тодор Живков произнася прочутата си фраза – "Тази година полупроводници, догодина цели".

Сред тях са белгийската EPIQ, филипинската "Интегрейтед Микро-Електроникс" (Integrated Micro-Electronics Inc. - IMI), американската "Сенсата Текнолоджис" (Sensata Technologies), която поради липса на достатъчно работна ръка откри втория си завод в Тракия икономическа зона, "Мелексис" (Melexis), италианско-френската компания "Адвансд Принтинг Системс" (Advanced Printing Systems – APS), която разшири производството си през миналата година.


Фирми разкриват производство и в съседните на града села, като Трудовец дори конкурира Ботевград по привлечени инвестиции. Това държи безработицата в общината под средната за страната, като за първото тримесечие на тази година тя е около 7 на сто. Бюджетът община Ботевград пък расте всяка година, като за тази е 22 млн. лв., което е с близо 3 млн. лв. повече спрямо 2016 г.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Дядо ми Петър
    #1

    Борбата за кокала е жестока. А Гробарите вече усвоиха всички хватки. Как не, щом си ги преизбираме (да ни баламосват, лъжат и крадат).

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам