Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Общинарите няма да имат думата за новия борд на "Софийски имоти"",N

0 коментара

Перипетиите около общинската фирма "Софийски имоти" няма да свършат след взетото в сряда решение на Столичния общински съвет (СОС) бордът на директорите да бъде освободен и сделката да бъде пратена на прокурор. В четвъртък се разбра, че не СОС, а кметът Стефан Софиянски ще продължи досегашната практика и сам ще назначи новия борд на фирмата, чието име се превърна в символ на корупцията и непрозрачността при управлението на общинската собственост.

В сряда дясното мнозинството в СОС възложи на кмета да започне процедура по освобождаване на сегашния борд на директорите на "Софийски имоти", след като комисията, проверяваща дейността ѝ, оповести, че сделката с апортирането на 11-те общински терена в Южен парк е "непрозрачна и неизгодна за общината".

Кой обаче има право да назначи новия съвет на директорите на общинската фирма е въпрос, оказва се, с много, при това взаимноизключващи се, отговори.

Според Закона за местното самоуправление и местна администрация (ЗМСМА) представителите на общината във фирми с общинско участие се избират от СОС, като за назначаването им е необходим и подписа на кмета.

В сряда обаче общинските съветници гласуваха един по-различен вариант - новият борд на "Софийски имоти" да бъде избран след консултации между кмета Софиянски, председателя на СОС Владимир Кисьов и председателския съвет на СОС, който включва шефовете на групите.

За да бъде възможно назначаването на ново ръководство на дружеството, се наложи общинарите да отменят една своя забрана, гласувана преди около две седмици, според която до приключване работата на временната комисия, проверяваща фирмите с общинско участие, всички промени в управата на подобни дружества се забраняват. Забраняват се и всички разпоредителни действия с общинско имущество, което е в активите на общински фирми, техни дъщерни дружества, както и на всички смесени дружества.

Зад приемането специално на тези два забранителни текста не беше трудно да бъдат открити интересите на кмета Софиянски, който първоначално искаше ликвидацията на "Софийски имоти", и на вече независимия общински съветник Тошко Добрев, който се надяваше да контролира дейността на дружеството чрез хората си в него, докато трае мораториума.

Поради скандалния развой на сделката, сключена от "Софийски имоти", общинските съветници склониха да направят изключение и да вдигнат тази забрана само за въпросното дружество, като записаха, че освобождаването на борда на директорите не ги освобождава от носенето на отговорност.

Макар и със своеобразен запор за шест месеца върху имуществото, "Софийски имоти" си остава една от най-апетитните фирми с общинско участие. Затова и въпросът кой да назначи новото ръководство на дружеството е ключов.

Според Софиянски, законът за ЗМСМА, предвиждащ задължително решение на СОС, когато се назначава ръководството на общинските фирми, следва да се прилага само в случаите, когато се учредява ново общинско дружество. Когато обаче се извършват промени във вече съществуващо, кметът е този, който решава сам, допълни Софиянски пред Mediapool.

Всяка промяна в управителното тяло на дадено дружество се вписва в съда, който пък изисква да му бъде представено прието от общинския съвет решение, коментираха юристи от столична община.

Потърсени за коментар общинари пък си припомниха една стара хватка, прилагана в подобни ситуации - СОС гласува например петчленен управителен съвет, а след това кметът сам определя кои да се тези пет души по собствено усмотрение. Така законът е спазен, защото решение на общинския съвет де юре има.

В новия правилник за дейността на СОС тази възможност за заобикаляне на законовата разпоредба ще бъде премахната. Засега той е в работен вариант и ще бъде приет едва след като мине на обсъждане във всички комисии. Промените в ръководството на "Софийски имоти" обаче ще станат факт вероятно веднага след Нова година, защото според кмета няма време.

Председателят на СОС Владимир Кисьов не бе открит за коментар.

Същевременно коалиция "Баба, дядо и внуче" очаква с нетърпение да започне проверката на Общинска банка, след като се съгласиха енергично защитаваната от тях сделка на "Софийски имоти" да бъде прекратена.

Първоначалният вариант на решението за мораториум върху разпоредителните действия с общинско имущество включваше само търговските дружества с общинско участие. Или по-просто казано, "Софийски имоти" да не може да извършва никакви операции с общински терени.

Благодарение на бързата реакция на групата на "Гергьовден-БЗНС-НС" действието на мораториума разшири обхвата си и вместо "търговски дружества с общинско участие" беше гласувано отпадането на определението "търговски", с което Общинска банка автоматично се озова сред дружествата с ограничени правомощия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.