Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Общината задейства процедурата за нов стадион на ЦСКА

Спортното министерство ще прави съвместно дружество с футболния клуб заради проекта

6 коментара
Общината задейства процедурата за нов стадион на ЦСКА

Столичната община в лицето на главния архитект Здравко Здравков е издала виза за проектиране за реконструкция и основен ремонт на стадион "Българска армия" в Борисовата градина. Така се задвижва процедурата за изготвянето на проект, евентуалното му приемане и издаване на разрешение за строеж за стадиона, ползван от футболния клуб ЦСКА-София. 

Собствениците на клуба Гриша Ганчев и Юлиан Инджов искат на практика да направят нов стадион на "Българска армия", който да е с по-голям капацитет и да отговаря на съвременните изисквания. Идеята е местата за зрителите да бъдат увеличени за сметка на лекоатлетическата писта.

Визата за проектиране е издадена на 12 септември, а за това съобщи министърът на спорта Красен Кралев, който подкрепя искането на футболния клуб за нов стадион в Борисовата градина.

"Това е първата важна стъпка към създаване на съвместно дружество и съответно сключване на дългосрочно сътрудничество между държавата и "ЦСКА-София", каза Кралев. По думите му сроковете за това партньорство зависят от инвеститора в лицето на футболния клуб.

Стадион "Българска армия" е собственост на държавата в лицето на Министерството на физическото възпитание и спорта, а футболният клуб плаща наем за ползването му, както и има ангажимент за инвестиции. От думите на Кралев се разбира, че плановете са държавата и ЦСКА да направят обща фирма за реконструкцията на стадиона. Малко по-късно от клуба съобщиха, че преговорите с министерството за общото дружество са почти приключили. От него става ясно, че държавата ще внесе като апортна вноска правото на собственост върху стадион "Българска армия" и тренировъчната база "Панчарево", а ЦСКА от своя страна равнопоставено ще внесе и осигури финансовите средства и инвестиции, необходими за цялостното завършване на съоръжението в модерен и функционален вид, отговарящ на най-високите критерии на УЕФА. Така "Българска армия" и тренировъчната база вече ще са собственост на съвместното дружество с ЦСКА.

Издадената виза за проектирането на стадиона трябва да бъде съгласувана с Министерството на културата, тъй като Борисовата градина има защитен статут. Трябва да се консултира и с авторите на проекта за подробен устройствен план на парка. Документът все още не е приет, а бъдещето на "Българска армия" беше сред най-дискутираните теми при публичното му обсъждане.

В първоначалния проект за устройствен план беше посочено, че се допуска само изграждането на козирки на двата големи стадиона в Борисовата градина - "Българска армия" и Националният стадион "Васил Левски". Това предизвика първо недоволството на спортния министър и на ЦСКА.

Кметът Йорданка Фандъкова и представителите на ГЕРБ в общинския съвет обаче заявиха, че в парка не трябва да се строи, а стадионите могат само да бъдат ремонтирани, но да запазят настоящия си капацитет и да останат в съществуващите граници. Според автора на проекта за устройствен план много трудно в Борисовата градина ще се направи стадион, който да отговаря на изискванията на УЕФА, тъй като има проблем с достъпа с автомобили до съоръжението.

В последните седмици обаче кметът Фандъкова обяви, че няма проблем и в момента "Българска армия" да се модернизира. След това от ЦСКА заявиха, че получили уверение от главния архитект Здравков, че съвсем скоро той ще издаде виза за проектиране.

Сега Кралев обясни, че паралелно с изработването на инвестиционния проект за стадиона започва и създаването на съвместно търговско дружество между министерството и ЦСКА. 

Всъщност настоящият спортен министър вече е участвал в подобна схема, но от името на частния собственик. Той беше президент на варненския "Черно море", след като футболният клуб беше купен от "Химимпорт" през 2004 г. Кралев ръководи клуба до 2007 г., а през 2005 г. община Варна и "Химимпорт" стават официални партньори в дружеството "Спортен комплекс – Варна" АД. Общината апортира цялата собственост върху терените на градския стадион "Юрий Гагарин" в новото дружество. Обещанието на "Химимпорт" е да построи новия стадион за нуждите на града. Плановете са "Черно море", ръководен тогава от Красен Кралев, да играе на този стадион.

С апорта община Варна на практика губи земята, защото взема миноритарен дял в "Спортен комплекс – Варна" – 35% срещу 65% за "Химимпорт". През 2007 г. стадион "Юрий Гагарин" е срутен, а през 2008 г. е даден официален старт на изграждането на стадион "Варна". Реално обаче строителството започва шест години по-късно. Оправданието за отлагането е световната икономическа криза, а впоследствие – и наличието на подпочвени води.

Единадесет години по-късно стадионът не е готов и не е ясно кога ще бъде готов.

"ЦСКА - София" беше създаден след обединението на отборите "Литекс" и "Чавдар" (Етрополе), след като предишното дружество затъна в дългове и Ганчев се отказа да го оздравява. По-голямата част от феновете разпознаха този тим, но в същото време бе създаден и друг клуб ЦСКА 1948, който тази година се състезава в "Б" група.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Знайко
    #6

    Въпросът, граждани, е по-дълбок. Първо, откъде-накъде, някакви мутри ще се кичат със славното име на българската войска (спомних си, че преди няколко дни се чества 103-годишнината на славната добричка епопея). И второ, българската дума е ВОЙСКА (виж по-горе). Впрочем, ЦСКА е създаден през 1948 г. под името "Септември при ЦДВ" (сиреч, Централен дом на ВОЙСКАТА). После го прекръстиха ЦДНВ. Така и вървеше тогава името на запалянковците му - цеденевисти.

  2. Горскио
    #5

    Домусчиев, ако наистина има пари, да си купи частен терен и да си изгради стадион със собствени средства за вносните си футболисти

  3. Горскио
    #4

    Най-доброто, което може да се направи от бившия стадион на ЦСКА е да се сринат трибуните, да се махнат железарийте и оградите, да се заравни терена и да се направи една общодостъпна с добра настилка и без огради 400-метрова писта за тичане.

  4. Горскио
    #3

    Т.нар. министерство на младежта и спорта на България не е нищо друго от една корумпирана частно-държавна структура, управлявана от бивши ченгета, доносници на ДС и олигарси, с агитка от впиянчени бивши спортисти, чиято цел е да точат пари от данъкоплатеца под претекст развитие на спорт.
    И докато стотици милиони се хвърлят от държавата (на Бойко, Пеевски и Цацаров/Гешев) за професионални спортни зали, стадиони, на които тази прослойка от впиянчени дебелаци да имитира дейност, бъдещото поколение на

  5. kaloto
    #2

    Ясно е, че хора, за които спортът е чужда територия, новината, че ще се строят нови стадиони не е добре дошла. За мен обаче, това са от малкото правилни действия на правителството. Трябва да се инвестира в базите, това е верният път за развитието на спорта. Виждам, че авторът на статията е написал, че общината във Варна губи земята, което не е така, защото тя има 35% от целия спортен комплекс. Стадионът също върви горе-долу добре, защото вече е построена най-трудната част от него. Лично аз се надявам скоро да видим повече европейски стадиони в цялата страна.

  6. Горскио
    #1

    Общината търси да харчи парите на данъкоплатците за глупости. България има нужда от масов спорт, а не от стадиони. Какъв стадион - то няма футболисти, нито подрастващи такива! Или ще вкарваме футболисти от Латинска америка и Африка и ще хвърляма стотици милиони за инфраструктура за тези младежи. Българският футбол е толкова корумпиран, че нормалните хора вече не ходят на мачове. Единствената инвестиция в стадиона на ЦСКА, която общината трябва да направи е да пусне багери да премахнат остатъците от огради и трибуни и да заравни терена - като публично достъпна част от Борисовата градина.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.