Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Общини може да останат без пари за саниране заради некачествени ремонти

Местните власти да засилят контрола върху изпълнителите, призова регионалното министерство

6 коментара
Общини може да останат без пари за саниране заради некачествени ремонти

Общините не оказват достатъчно ефективен контрол върху санирането на панелни блокове по правителствената програма за обновяване на старите сгради. Това може да доведе до вреди с "финансово изражение за гражданите", както и до прекратяване на договорите за финансиране. За това министърът на регионалното развитие Николай Нанков е дал допълнителни указания на местните власти за по-строг контрол на проектите по програмата, съобщиха от министерството.

Указанията са изпратени и до областните управители, и до председателя на Националното сдружение на общините Даниел Панов.

Средствата за саниране на старите блокове се отпускат от Българската банка за развитие. Те са осигурени със заем от банката, гарантиран от държавата. Самото саниране е безплатно за гражданите и за местните власти. Общините избират с обществени поръчки, фирмите които извършват обновяването, както и тези, които упражняват строителен надзор. В последните месеци имаше редица сигнали от граждани за некачествено саниране по правителствената програма.

"Осъществяваният от министерството мониторинг на програмата установи, че общините като възложител в процеса по обновяване на сградите не извършват достатъчно ефективен контрол на външните изпълнители, което може да доведе до вреди със съответното финансово изражение за гражданите", пише в съобщението на регионалното министерство. Финансовите вреди за гражданите се изразяват в евентуални разходи по отстраняване на дефекти от некачественото саниране след изтичане на гаранционния срок по проектите. В рамките на гаранцията евентуалните проблеми като течове, влага, мухъл се отстраняват за сметка на изпълнителите, но след това остават грижа на собствениците на имоти.

От министерството предупреждават, че заради некачествената работа и неефективния контрол от страна на общините може да се стигне до прекратяване на договорите им с Българската банка за развитие. Банката може да откаже да подписва анекси по тези контракти с местните власти по същата причина. Към момента има подписани 2021 договора за безплатно саниране, показва регистърът на Българската банка за развитие.

"За да не се допусне това, с писмото си министър Нанков изисква да се извършват проверки на място от представители на общината и строителния надзор минимум един път месечно по време на изпълнението на обновителни дейности на сградата и преди подписването на Констативен акт (Образец 15) и да се съставят протоколи от тях", пише в съобщението от министерството. Освен това на общодостъпно място във всеки вход на участваща в програмата сграда вече трябва да бъде поставяна информация за контакт – име, телефон и имейл, с отговорните общински служители, упражняващите строителен надзор и инвеститорски контрол, и на съответното подразделение на Дирекцията за национален строителен контрол. Общините трябва да следят и за нерегламентираното използване на подизпълнители.

"Общините, които са основен участник в изпълнението на Националната програма за енергийна ефективност, са задължени да изпълняват функциите си на възложител със съответните механизми за контрол и гарантиране изпълнението на допустимите дейности, да следят за законосъобразното разходване на публичните средства и да защитават интересите на сдруженията на собствениците като техни представители", се казва още в съобщението на министерството.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #6
  2. Дядо ми Петър
    #5

    Качествено е, обаче, пълненето на гушките на приятелчетата. И прибирането на комисионните, естествено. От Гробарската банда.

  3. Разказвач_deactivated_1517219350
    #4

    "Осъществяваният от министреството мониторинг на програмата установи, че общините като възложител процеса в процеса по обновяване на сградите не извършва достатъчно ефективен контрол на външните изпълнители, което може да доведе до вреди със съответното финансово изражение за ГРАЖДАНИТЕ" . Така, така. Забележете гражданите ще плащат за това, че общините не си вършат работата.....Да, това не демокрация а капитализъм в дейсвие.Гражданите плащат данъци за общината за това и онова, включително и за заплати

  4. fantom
    #3

    Некачествените ремонти се поправят за сметка на изпълнителя и не засягат нито парите на гражданите, нито се плащат от банката.

  5. т€еритория на Мики Маус
    #2

    То така и трябва! Който краде или върши некачествено-бой през пръстите! Стига с тая финасова демокрация и финансова толерастия! Бълхария никога няма да се оправи, докато не почне да наказва финансовите разсипници!

  6. Димитър Мавров
    #1

    Общините са "основен"участник,но при разпределениетона комисионните със сигурност участват и някои други "другари" на по-високо ниво!!!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.