Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Общини на ГЕРБ съдят правителството за 290 млн. лв. от фонда за растеж

8 коментара

Четири общини с кметове от ГЕРБ - Габрово, Козлодуй, Бяла Слатина и Оряхово съдят правителството за разпределянето на 290 млн. лв. от публичната инвестиционна програма "Растеж и устойчиво развитие на регионите".

Община Габрово е внесла жалбата във Върховния административен съд (ВАС) още във сряда, а в петък това са направили и общините в Козлодуй, Бяла Слатина и Оряхово с една обща жалба, подадена от програма "Достъп до информация".

Местната власт иска от ВАС да отмени двете постановленията на Министерския съвет, с които беше създаден фонда и бяха определени проектите, които ще се финансират. Едновременно с това общините искат от ВАС да спре правителствената програма до окончателно произнасяне по казуса.

Основният мотив на Козлодуй, Бяла Слатина и Оряхово е, че правителството е приело постановление с обратна сила без да има законово основание. Одобрени са били проекти постъпили преди публикуването на постановлението.

Друг важен аргумент е, че регионалният фонд работи с непрозрачни правила, което е в нарушение и на Закона за държавния бюджет. Не са предвидени срокове за подаване на проекти и за разглеждането им, което нарушава принципа за равнопоставеност и състезателност.

При одобряването на проектите не е предвидена възможност за разглеждане на възражения. Отделно са нарушени и изискванията за публичност, мотивираност и обществено обсъждане на проекта за нормативен акт, както постановява Законът за нормативните актове.

"Министерският съвет и кметовете на общини са политически органи на власт, а посочените нарушения и съпровождащата ги непрозрачност създават условия за фаворизиране на близки до управляващите политически сили и разпределяне на публични средства по непрозрачен начин в частен (партиен) интерес. В това отношение следва да бъдат отчетени и приближаващите избори през 2014 г.", се казва в мотивите на трите общини.

В съдебната жалба има и любопитно изчисление. Междуведомственият съвет, който трябва да одобрява подадените общо 1050 проекта, работи от 27 януари до 4 февруари 2014 г. Работните дни в този период са 7, а при евентуална осемчасова работа, това означава, че съветът е функционирал най-много 56 часа. При такава времева рамка следва да са обсъждани над 18 проекта на час, което време не стига дори за прочита им.

Има съмнения, че дори и такава работа да е протичала, защото съветът се състои от министри, чиято основна работа е друга.

Междувременно министърът на финансите Петър Чобанов в писмен отговор до депутата от ГЕРБ Томислав Дончев му пише, че Междуведомственият съвет няма задължение да оценява проектите като определя тежест на 11-те критерия залегнали в методиката за оценка. Според Чобанов това се прави, когато се възлагат поръчки по Закона за обществените поръчки, докато този случай не е такъв.

До момента единствено агенция "Пътна инфраструктура" е предприела конкретни действия за усвояване на отпуснатия ресурс от фонда за растеж, като вече е обявила обществени поръчки за избор на изпълнител. АПИ получи 50 млн. лв.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. минаваща
    #8

    Процедурите и резултатите от разпределението на 290 млн. лева за регионите атакувани в съда поради непрозрачност
    28.02.2014 г.
    Александър Кашъмов
    На 28 февруари три общини – Козлодуй, Бяла Слатина и Оряхово, намиращи се в област Враца, оспориха законността на две постановления на Министерския съвет (ПМС) – ПМС № 4/2014 г. и ПМС № 19/2014 г. С първото от тях са приети ред, условия и критерии за прозрачно разходване на средства по публична инвестиционна програма „Растеж и устойчиво развитие на регионите”,

  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #7
  3. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #6
  4. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #5
  5. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #4
  6. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #3
  7. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #2
  8. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.