Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Общини тънат в неусвоени кредити за милиони

Дълговете на местната власт нараснали с една трета само през 2010 г.

6 коментара

Част от българските общини вземат кредити за милиони левове за проекти, които не се реализират и парите не се усвояват, други рязко увеличават дълговете си, а трети забавят погасяването на борчовете си, а четвърти пропускат да информират финансовото министерство за взетите заеми. Това сочи проверка на Сметната палата за възникването и управлението на общинските дългове през 2010 г., чиито резултати бяха обявени в понеделник.

Според одита 24 общински заема стоят неусвоени, 24 общини не са въвели в Централния регистър на общинския дълг навреме информация за обслужваните заеми, 192 общини погасяват навреме кредитите си, а 22 – бавят плащанията си.

Към края на 2010 г. общинският дълг се е увеличил с над 210.248 млн. лв., достигайки 842 450 019 лв., което е с около една трета повече спрямо предходната година Просрочените плащания са за над 1.477 млн. лв.

Община Пещера например е теглила четири заема за 10.512 млн. лв., които си стоят непокътнати. Местната власт във Варна не усвоява заем за 3.836 млн. лв. по неясно какви причини, а в Троян – за 4.517 млн. лв. И при трите общини не е ясно защо парите не се използват. С неусвоени кредити са и Пловдив, Стражица и Кирково.

Тридесет и две общини са увеличили през 2010 г. общинския си дълг с повече от 50 на сто спрямо предходната година. В 22 общини общинският дълг е нараснал повече от два пъти, което рязко повишава рисковете за обслужването им. За какво са теглени тези заеми също не е ясно.

За 82 общини, чието съотношение между плащанията по общинския дълг и собствените приходи е по-голямо от 30 на сто за периода от 2010 г. до 2013 г., има повишен риск за обслужването на общинския дълг. За 2010 г. броят им е 44, за 2011 г. – 47, а за 2012 г. - 15, сочи одитният доклад..

При тридесет случая съотношението дълг – приходи надхвърля 100%, което е предпоставка за сериозни финансови проблеми за съответните общини. За обезпечаване на необходимите средства за годишните плащания по дълга в тези общини през периода от 2011 г. до 2013 г. ще е необходимо рефинансиране на дълга, свързано с допълнително нарастване на размера му, удължаване на срока на погасяването му, или искане за увеличаване на трансфера от републиканския бюджет в частта на местните дейности (тъй като източник на финансиране на дълга са собствените приходи и общата изравнителна субсидия), влияещо негативно върху макроикономическата рамка за съответната бюджетна година.

При 14 общински заема е открито, че са усвоени повече средства от договорените в кредита, без местните власти да обясняват как се е получила това. Например община Добрич е използвала с над 5 млн. лв. повече от кредит за инвестиционни проекти в градската среда. Община Перник също е изразходвала с 5 млн. лв. повече от договорен кредит за максимум 440 хил. лв., Радомир – с близо 4.5 млн. лв. повече от отпуснатите ѝ 275 хил. лв.

Кметовете на 56 общини не са изплатили навреме на министъра на финансите и Сметната палата годишния си отчет за състоянието на общинския им дълг през 2010 г., сачи още проверката на Сметната палата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #6

    Поредния почти нищо не казващ доклад на См палата- за парите на ЕС -ОЛАФ не прощава- за разходите на нашите данъци тази "усложлива" См палата отново ни хвърля прах в очите - грам за това с колко ще са ощетени местните бюджети от наказателни лихви, кои общини са с най голям дял в общия дълг, с какви пари са покрити санкциите от неразплатени проекти по ОП- с колко в предстоящите например 3 или 5 години ще се "натоварят " хората от повишаване на местни данъци и такси за обслужване на тези кредити- ... и този орган ние го издържаме - потрес

  2. Анонимен
    #5

    За айдук не става всеки будала

  3. Анонимен
    #4

    Там, където цари простотия, неграмотност и безинициативност дори бог сам да им изсипе от небето пари те няма да бъдат уползотворени... А, иначе, наи-лесно е да плюем по Костов, Борисов или които и да е друг...

  4. Анонимен
    #3

    Ниво на административен капацитет, пък много безработни? Нещо май не е наред, ама не знам какво! Майтапчия

  5. Анонимен
    #2

    Кое ни е наред, че и общините да са? И там най-важното е какво има за гепене и материално облагодетелстване - за нас и нашите хора. Днес сме тук - утре ни няма. Така е във властта.

  6. Анонимен
    #1

    Дайде ги и по партии да стане ясно кой от къде е

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.