Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Общините длъжни да събират разделно и биоотпадъците

8 коментара
Общините длъжни да събират разделно и биоотпадъците

Общините спешно трябва да въведат системи за разделно събиране и на биразградимите си отпадъци като шума от дърветата, отпадъци от плодове и зеленчуци и др., тъй като Министерството на околната среда и водите (МОСВ) ги задължава да намалят с 25 процента още в края на настоящата година изпращаните за депониране такива отпадъци спрямо генерираните количества през 1995 г. Това предвижда Национален стратегически план за поетапно намаляване количествата от този отпадък за депониране, одобрен от министъра на околната среда и водите Нона Караджова в четвъртък и влизащ незабавно в сила, съобщиха от ековедомството.

До 2013 г. обемите, изпращани на сметищата, трябва да са свити до 50 процента, а до 2020 г. - 35 на сто, като сравнителната база са количествата депонирани биоотпадъци през 1995 г.

Планът е задължителен съгласно директивата за депониране на отпадъците и целта му е намаляване на изпращаните в сметища обеми биоразградими битови отпадъци до 2020 г.

Разделното събиране и на тази смет чрез контейнери за компостирането ѝ ще обхване населението, собствениците на търговски обекти, ресторанти, пазари, предприятията от хранително-вкусовата промишленост и т.н.

Предвидено е във всички общини на територията на страната да бъдат изградени открити площадки за компостиране на отпадъци от обществени паркове и градини. Инсталации за компостиране и механично биологично третиране на тези отпадъци ще бъдат изградени в общините, на чиито регионални депа се депонират годишно над 20 хиляди тона биоразградими отпадъци.

Общо за изграждане на съответната инфраструктура ще отидат 300 млн. лв. от Оперативна програма “Околна среда”, от държавния и общинските бюджети, както и при публично-частно партньорство и др.

За 25-те депа в процес на изграждане с еврофинансиране компостиращите съоръжения са заложени в проектите. Такива ще се изградят и на вече съществуващите 30 регионални депа, като финансирането на съоръженията може да става под формата на субсидии от държавния бюджет.

И в момента у нас малки общини, където основно населението живее с къщи в дворове, имат проекти за компостиране на биоотпадъците, които се събират в специални контейнери и след това образуваният компост се използва за наторяване на градините.

Столична община също раздаде преди време на софиянци и жители на околните села безплатно 700 компостера за фамилно събиране на биоотпадъците.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Титан
    #9

    Какви са тези глупости.Елате и вижте как се събира боклука по ул. Козяк в София.Раздадоха кофи за разделно събиране на боклука. Но не. Ден до пладне. Минават и събират всичкия боклук с един камион. Тази не отваряема кофа за боклука за стъкло не се събира въобще и край нея е купчина от стъклени бутилки.Кофите ги чупят самите буклоджии. Така зверски ги лашкат и блъскат та повече от месец не изтрайват и най вече капаците. Направи ми впечетление че не стопират колелата на кофите които при вятър да не

  2. чуждопоклонник
    #8

    Отидете до Германия и вижте как събират и рециклират!Има гражданско СЪЗНАНИЕ,но и мерки при неспазване на правилата.

  3. Пеню
    #7

    В двора си съм си отделил място за биоотпадъци и съм го оградил с туички.

  4. Минка
    #6

    сещам се само за едно механично биологично третиране.Дъвкане.Както всичко в нашата мила родна страна, проблемът е в липсата на диалог. Няма култура на обсъждане. На внимателно изслушване. Аргументи и доказателства - прозрачни, достъпни. Да, ама не. Тури му едно заглавие "Уйдурма" - ще отива на всичко у нас.И затова си живеем со все боклука, до него, ако не и във него.

  5. Минка
    #4

    Имаше една фирма, дето уж прибира батериите - беше пак някаква евро-акцийка, дето трая един-две месеца.България е европейска страна без система за събиране на битовите вредни отпадъци.

  6. mm
    #3

    и какво като отделям хартия,стъкло,пластмаса...и т.н.,след като контейнерите вече са пълни с всякакъв боклук!а циганите ровейки се разхвърлятвсичко!

  7. Селски кмет
    #2

    До дотогава я камилата, я камилара ..!!??!!

  8. Мария
    #1

    Това българско племе не желае да се научи на ред и това е.Хвърля боклуци по улиците и където му падне и не спазва правилата за разделно събиране.Елементарно нещо.Какво остава за нещо по-сложно.Тъпо ,мързеливо,крадливо и нискоинтелигентно бълг.племе.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.