Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Общините стават междинни звена по новата програма "Региони в растеж"

Очаква се ЕК да одобри програмата след постигнатия компромис за градовете

0 коментара
Общините стават междинни звена по новата програма "Региони в растеж"

Общините стават междинни звена по управлението на проектите по новата оперативна програма "Региони в растеж" (ОПРР) 2014-2020 г. Очаква се Европейската комисия да одобри програмата до края на май, след постигнатия компромис за броя на градовете и начина им на финансиране. Новината щяла да съобщи лично еврокомисарят по регионална политика Корина Крецу при посещението си у нас. Това е казала министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова по време на четвъртата национална среща на главните архитекти. Тя е представила новите моменти в оперативната програма.

Най-съществената промяна е в начина на управление на проектите. "Делегираме на 39-те общини функциите на междинно звено по отношение на избора на проекти. С делегирането на това правомощие в рамките на всеки интегриран план, общините ще трябва сами да си направят подбора на проектите. Много важно е дейностите по тези проекти да отговарят на условията за допустимост на разходите", посочи Павлова, цитирана от ведомството ѝ.

В 39-те общини влизат десетте големи града, които са определени като центрове на растеж, както и 29 средно големи градове, наречени балансьори на регионално ниво. Те ще управляват проектите по приоритетна ос едно – "Устойчиво и интегрирано градско развитие", за която през изминалия програмен период разработиха интегрирани планове за развитие. Общо за всичките градове предвидената безвъзмездна помощ е над 714 млн. евро.

Пред управляващия орган те ще кандидатстват с проекти за енергийната ефективност в жилищни и в административни сгради и в студентски общежития, за подобряване на градската среда и зоните за икономическо развитие, за обновяване на спортна, културна, социална, образователна инфраструктура, както и за развитие на градския транспорт.

До края на юни и началото на юли ще бъде отворена първата покана за кандидатстване по тази ос, каза министър Павлова. Тя призова главните архитекти отсега да формират екипите, за да не се губи време при реализирането на проектите.

"На Комитет на наблюдение на ОПРР на 4 и 5 юни ще бъдат одобрени критериите за селекция на проекти и общините следва максимално бързо да започнат. За 2018 г. са заложени минимални цели за сертификация на средства и неизпълнението им ще лиши общините от възможността да се възползват от допълнителен ресурс в размер на 6%. В тази връзка е необходимо общините да бъдат максимално мобилизирани и проактивни", обясни министър Павлова.

С Европейската комисия е постигната договореност спорните до момента 28 града да се отделят в отделна ос на програмата. Тя е наречена "Подкрепа за енергийна ефективност в опорни центрове в периферните райони", като безвъзмездната помощ по нея е близо 90 млн. евро. Разликата при тях спрямо другите 39 града е, че в техните интегрирани планове за развитие няма три зони – градска, икономическа и социална, а е една с целенасочено финансиране на мерки за енергийната ефективност в жилищни и в публични сгради, което е сред основните приоритети на местните власти.

Освен това всички общини могат да кандидатстват по секторните приоритетни оси на оперативната програма за образователна и социална инфраструктура, както и за регионален туризъм.

Отделно се дава възможност местната власт да ползва и финансовите инструменти по подобие на действащия сега "Джесика" (JESSICA). За тази цел са предвидени около 16% oт бюджета на ОПРР.

Управлението на финансовите инструменти ще се осъществява от Фонд на фондовете към Министерството на финансите, е посочено в съобщението на регионалното министерство. Този въпрос обаче все още не е решен окончателно. България има спор с ЕК по отношение кой да управлява парите – Българската банка за развитие или международна финансова институция.

В рамките на оперативна програма "Региони в растеж" се предвижда да има четири фонда за градско развитие - един за София, по един за Южна и Северна България, и един фонд за туризъм.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.