Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Общинска банка вдигна капитала си с 8.7 млн. лв.

Христо Ковачки извади 1.5 млн. лв. и запази дела си във финансовата институция, води дело да си върне контрола

12 коментара
Общинска банка вдигна капитала си с 8.7 млн. лв.

Общинска банка е успяла да увеличи капитала си с 8.7 млн. лв. и той вече достига 43.5 млн. лв. Записването на акции е приключило успешно преди празниците. Това  става ясно от удостоверението за внесения капитал, вписано в Търговския регистър.

Така основната цел – подобряване на капиталовата адекватност на банката, е постигната. Преди операцията тя беше близо до критичния минимум – 13.69%, докато вече е над 15%.  Средната капиталова адекватност за 19-те банки във втора група, където е и Общинска, е средно 16%.

Другата цел, която преследваше мажоритарният собственик - Столична община, а именно намаляване на дела на оправдания за укриване на данъци Христо Ковачки,  обаче претърпя провал.  Бизнесменът е извадил над 1.5 млн. лв. и чрез петте си фирми акционери е участвал във вдигането на капитала, става ясно от документите в Търговския регистър.

Столичните общинари си правеха сметка, че Ковачки няма да може да намери парите и общината ще вдигне дела си до 75%. Така дори при неблагоприятно развитие на делото, което води бизнесменът за връщане на контрола върху Общинска банка, Столична община щеше да запази управлението във финансовата институция.

Сега решаващата дума за връщането на контрола над банката от миноритарния собственик Ковачки е в ръцете на Върховния административен съд. Бизнесменът оспорва решението на БНБ с което неговите фирми бяха лишени от право на глас в общото събрание на акционерите за срок от 6 месеца. Ефектът от мярката на БНБ беше, че в края на 2011 г. Столична община успя да си върне контрола върху тайно приватизираната институция от Любомир Павлов по времето на управлението на Стефан Софиянски и Антоан Николов.  После Павлов препродаде дяловете си на Христо Ковачки.

Увеличение с имоти и пари

Основните акционери в банката - Столична община и фирмите на Ковачки, участваха в увеличението на капитала с апорт на имоти и пари в брой.

Столична община апортира четири имота, оценени на 5.9 млн. лв., и е довнесла още 920 лв.

Свързаната с Ковачки "ОЗК – Застраховане“ също апортира два имота, оценени 762 646 лв, и е довнесла 107 834 лв. Останалите четири фирми, котролирани от бизнесмена, са записали акции срещу пари в брой. "Атоменергоремонт“ е придобила акции за 753 930 лв., "Топлофикация Плевен“ – за 261 120 лв., "Мина Станянци“ – за 258 440 лв., и "Интеркомерс Груп Плюс“ – за 205 920 лв.

Общинските фирми на София също са участвали в увеличението на капитала. "Софийски имоти“ е записала акции за 302 630 лв., "Център за градска мобилност“ – за 6860 лв., "Водоснабдяване и Канализация“ – за 2000 лв., "Топлофикация София“ – за 1260 лв., "Софинвест“ – за 540 лв., и "Озеленяване“ – за  30 лв.

В увеличението на капитала са участвали и шест общини – Пловдив, Велико Търново, В арна, Пещера, Стара Загора и Петрич.

12 акционера без участие

От всичките 32-ма акционери, които можеха да участват във увеличението на капитала, 12 не са го направили. Незаписаните акции са за общо 88 630 лв., става ясно още от документите. Това са основно дребни акционери, предимно общини, които нямат никаква роля в управлението на Общинска банка и от тяхната воля на практика нищо не зависи.

От 12 акционера, които не са участвали във вдигането на капитала, десет са общини. Това са Плевен, Габрово, Сливен, Асеновград, Девня, Поморие, Шумен, Добрич, Ямбол и Смолян.  От тях единствено Плевен и Габрово имат малко по-висок дял и трбваше да извадят съответно 37 670 лв. и 17 580 лв.

Останалите двама акционери, които не записаха акции, са приватизираните общински фирми "Чистота София“ за 8000 лв. и "Авеста трейд“ – за 1930 лв.

След загуба, на печалба

След загубата от над 11 млн. лв. за 2011 г., тази година Общинска банка ще приключи с печалба.  За деветмесечието на годината банката отчете печалба от над 3 млн. лв. , като прогнозите са да приключи годината с печалба между 5 и 7 млн. лв. Окончателните резултати ще са публични през март.

И загубата, и печалбата на банката се дължат основно на една и съща счетоводна операция – преоценка на активите на банката.

Крайната цел, която преследва Столична община, е стабилизирането на банката, за да я продаде успешно.  Разговорите за това между политическите сили в Столичния общински съвет започнаха формално през тази година, но какво точно става във финансовата институция знае единствено Орлин Алексиев от ГЕРБ, който се държи като упарвител на банката, по думите на Атанас Атанасов от ДСБ.

В същото време без отговор остават въпросите зададени от общинския съветник от БСП Георги Кадиев за изплатените възнаграждения на бивши и настоящи директори на банката, както и кои медии, фирми и спортни прояви е спонсорирала банката и продължава ли да го прави.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #12

    спонсорства - дал Господ,,,,,например - филм /типична банкова дейност/, спонсорство за участие в Ралито "Дакар" на Орлин Алексиев - по една "случайност" общинар от ГЕРБ, иначе собственик на автокъща, такива работи.

  2. Анонимен
    #11

    Ако целта на Столична община е ''стабилизиране на банката'', защо гербавите не смениха хората на Ковачки в управлението й и не направиха конкурс за нов мениджмънт? Нима няма достойни банкери в България?

  3. Анонимен
    #10

    Окалиниха цяла страната, колко му е да окалинят и една банка. Горко й на България, ако тази пасмина остане да управлява!

  4. Анонимен
    #9

    Гербави циркове:) Нали уж щяха да я приватизират, докато се ''наиграят'', май Ковачки отново ще им стане диригент:) ГЕРБ = Цирк ''Калинка''

  5. Анонимен
    #8

    Ясно! Временно се отлага отписването на тия от банковия регистър.

  6. Анонимен
    #7

    КОВАЧКИ Е КУПИЛ ВСИЧКИ И ВКС ЩЕ ГО ОПРАВДАЕ

  7. Анонимен
    #6

    Ковачки е с пиар моника йосифова и с рекламен агент венелина гочева т.е станишев и борисов заедноfay

  8. Анонимен
    #5

    Банката се управлява от Орлин Алексиев под диктовката на слънцето. Така че стана от трън та на глот ,че е по висок! Но за пред стадото се играят мелодрами.

  9. Анонимен
    #4

    Тъмно синята пъпка Павлов продал дела си на червения далавераджия Ковачки - тия са оплетени като свински черва и се карат само за пред оредяващата и не много умна публика.

  10. Анонимен
    #3

    Христо Ковачки , за разлика от повечето герои на прехода е умно момче. Той никога не е жалил пари за цяла армия от най-добри юристи. А очевидно си е платил рекета на сегашната власт, та не го пипат повече. Ако си спомняте, него горазследват данъчните при всяко ново правителство.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.