Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Общинските фирми без право на “ин хаус“ поръчки за доставки и строителство

3 коментара

Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) предлага общините да не могат да възлагат на свои фирми т.нар. ин хаус поръчки в сферата на доставките, строителството и информационните технологии. Това става ясно от решение на антимонополния орган от 12 май. Становището е поискано от министъра по управление на еврофондовете Томислав Дончев, който ръководи изготвянето на поредните поправки в Закона за обществените поръчки. Идеята бе да се напише изцяло нов закон, но тя отпадна в последствие.

В новите корекции се предвижда обществени поръчки да се възлагат без конкурс на дружества, чийто капитал е изцяло държавна или общинска собственост, възложителят има пълен контрол върху оперативната дейност на дружеството и 90 на сто от оборотът му е формиран от дейности, свързани с осигуряване изпълнението на функции на възложителя.

КЗК предлага “ин хаус“ поръчки да не се възлагат по отношение на доставка на стоки, строителни дейности и услуги в сферата на информационните технологии и обслужване. Антимонополният орган предупреждава още, че възможността поръчки без договор да се възлагат на дружества, създадени по силата на търговския закон (еднолични акционерни дружества и еднолични дружества с ограничена отговорност) може да се третира от Европейската комисия (ЕК) като държавна помощ. За да се избегне наказателна процедура, в закона може да бъде записано, че вътрешните поръчки могат да се възлагат само на дружества, създадени по реда на Закона за общинската собственост. Друго предложение е договорите да имат срок на действие максимум три години.

КЗК не приема предложената промяна жалба по обществена поръчка да се изпраща едновременно до комисията и до възложителя, вместо само до КЗК, както е сега и предлага да остане действащият регламент.

Комисията предлага още да се въведе санкция от 10 на сто от сумата по договор, когато възложителят го е сключил, докато тече разследване на процедурата и след това се установят нарушения.

Досега възложителите, които са сключили предварително договор, докато тече производство срещу тях, или са нарушили закона, плащат санкция до 8% от стойността на поръчката.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Дядо
    #3
  2. Big Papa
    #2
  3. N
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.