Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Общо 41% от българите живеят в пренаселени жилища

5 коментара
Общо 41% от българите живеят в пренаселени жилища

Четирима на всеки десет българи живеят в пренаселени жилища, показват данните на Евростат за състоянието на жилищния фонд в ЕС през 2017 г. Средният показател за пренаселеност в ЕС е около 17 процента.
 
Близо 1,1 милиона българи, или около 15 процента от населението у нас, живеят в жилища, които се споделят от повече от едно семейство. Това е често срещано явление сред българите с по-ниски доходи в градска среда. Случва се често 3 поколения, или около 6-9 членове на едно домакинство, да обитават маломерно жилище от 60-70 квадратни метра.

Около 80 процента от децата в България под 18-годишна възраст, както и около 60 на сто от младите хора на възраст 16-29 години, да живеят с родителите си в пренаселени жилища.
 
Процентът на пренаселените жилища у нас в големите градове е около 48 на сто (при 18 на сто за ЕС), в малките градчета и предградията - около 40 на сто (при 15 на сто за ЕС) и в селските райони - 33 на сто (при 17 на сто за ЕС), показват данните на Евростат.

В същото време 31% от жилищата в страната са необитаеми.

В градските райони незаетите жилища са над 650 000 (25% от всички), а в селските райони незаетите жилища са над 560 000 (43% от всички). Само в София и София-област незаетите жилища са около 250 хиляди.
 
Тези диспропорции се обясняват с намаляването на населението, с емиграцията на българите извън страната или вътрешната миграция от селата към градовете.

Най-висока пренаселеност в ЕС е регистрирана в Румъния - близо 50 на сто. Други страни, в които има значителна пренаселеност на жилищата с домакинства са: Латвия - 43 на сто, България - 41 на сто, Полша, Унгария и Гърция - по 40 на сто, Словакия - 38 на сто и др.

Високи нива на пренаселеност са регистрирани и в съседните на България държави - Сърбия – 64%, Македония – 68% и Турция – 73%.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. и 25 % от жилищата в София седят празни. По провинцията този % е още по-висок!

  2. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #4
  3. Парадоксално като се има предвид че има бум на продажби на жилища в големите градове, а има и обезлюдяване в малките градове и села.

  4. тото
    #2

    ЛЕЛЕ КЪДЕ СА СЛОЖИЛИ 180 СЕЛА БЕЗ НИТО ЕДИН ЧОВЕ И ОСТАНАЛИТЕ 250 С ДО 15 ЧОВЕКА .ТАЗИ СТАТИСТИКА Е ЗА СТРОИТЕЛНИ ФИРМИ И ЗА ДА ОТЧЕТЕ ПАРИТЕ ПО ПРОЕКТ С ПАРИ ОТ ЕС .МНОГО ИНТЕРЕСНО КЪДЕ СЛАГАТ РАЗРАБОТЧИЦИТЕ ГЕТАТА С ИМИГРАНТИ ИЛИ РОМИТЕ В ИТАЛИЯ КОИТО ДАЖЕ НЯМАТ ДОКУМЕНТ ЧЕСА ЖИТЕЛИ НА ИТАЛИЯ.

  5. анита хегерланд
    #1

    Този проблем може да се реши по няколко начина от държавата.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.