Гражданските организации дадоха очакван отпор срещу драстичното повишаване на съдебните такси по административните дела. Общо 50 сдружения подкрепиха искането на "Програма Достъп до информация" до президента Румен Радев, с което се настоява за налагане на вето върху промените в Административнопроцесуалния кодекс (АПК).
Една от основните причини за критиките е рязкото повишаване на таксите за касационните жалби. Другата е създаването на възможност касационните дела да се водят масово при закрити врата.
За граждани таксите се увеличават 14 пъти - от 5 лв на 70 лв. За фирмите и гражданските организации таксите поскъпват от 25 лева до 370 лв, което пак е 14-кратно увеличение.
Най-сериозно е повишението на таксата за касационно обжалване при определяем материален интерес за фирми. Ако интересът е под 10 милиона лева, таксата ще бъде 0.8% от интереса по делото, но не повече от 1700 лева. Ако интересът е над 10 милиона лева, таксата за касационното обжалване скача от сегашния размер 5 лв. до 4500 лв., което е увеличение 900 пъти. Таксите за първа инстанция не се променят и остават 10 лв. за граждани и 25 лв. за фирми и организации.
"Смятаме, че това е един от най-мощните удари върху демократичната система и защитата на основните права на гражданите и юридическите лица от 1989 г. досега и представлява сериозна крачка назад в посока на авторитарната държава, в която липсва адекватен контрол върху законността на актовете и действията на администрацията и върховенство на закона.
С измененията се ограничава правото на достъп до административно правосъдие, като много от делата се превръщат в едноинстанционни, а при тези, които остават двуинстанционни, държавните такси по жалбите се увеличават многократно", се казва в позицията, изпратена до президента.
В нея се допълва, че административното правосъдие е от фундаментално значение за защита на основните права на гражданите и юридическите лица. Организациите допълват, че промените в АПК са били приети "при изключителна непрозрачност и процедурни нарушения".
"Мащабни по обхвата си изменения в цялостната система на административното правосъдие бяха внесени без действителна оценка на въздействието и финансова обосновка, като дори не са отчетени годишните доклади на Върховния административен съд (ВАС) и административните съдилища, за да се анализират реалните проблеми", се твърди още в позицията.
Гражданските организации напомнят, че новите съдебни такси, изчислени на основата на материалния интерес, ще ударят именно делата срещу проекти в сферата на енергетиката и транспортната инфраструктура, където е основният корупционен риск.
"Допълнителен проблем е въвеждането на такси при касационно обжалване от публични институции, които ще ги плащат от бюджета, но при неблагоприятен изход от делото ще искат присъждането им и така ще се създаде допълнителен проблем за жалбоподателите", допълват гражданските организации.
Те критикуват и въвеждането на заседания по касационни дела при закрити врата.
"Без никаква разумна причина и въпреки изразената воля от общото събрание на съдиите от Върховния административен съд касационните производства ще се разглеждат по принцип в закрити заседания. Разглеждането на въпроси по същество без участието на страните в процеса е безпрецедентно и е в нарушение на принципите за състезателност и справедлив процес, гарантирани от Конституцията и Европейската конвенция за правата на човека", се казва в позицията.
Според гражданския сектор 44-то Народно събрание заслужава да е с най-нисък рейтинг в историята, тъй като се е подиграло с принципа на чл. 120, ал. 2 от Конституцията:
"Гражданите и юридическите лица могат да обжалват всички административни актове, които ги засягат освен изрично посочените със закон", се казва в позицията.
Искането на ПДИ се подкрепя от Асоциация на парковете в България, Инициатива за равни възможности, Български център за нестопанско право, "За Земята", Български хелзинкски комитет, Институт за пазарна икономика, Български адвокати за правата на човека, Български дарителски форум, Български институт за правни инициатива, Асоциацията на европейските журналисти – България, Фондация "Капитал", Фондация "БлуЛинк", Грийнпийс“ – България, Център за приобщаващо образование, "Заедно в час", ВВФ – Световен фонд за дивата природа, Българско дружество за защита на птиците и други.
БСП вече обяви, че ще атакува в Конституционния съд рязкото увеличение на таксите. "Демократична България" обяви, че новите такси стимулират корупцията в държавното управление и също поиска президентът да наложи вето.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
0 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.